KOSGEB’den 50 bin TL fırsatı

KOSGEB’den 50 bin TL fırsatı

İş kurmak isteyenler 50.000 TL. hibe ve geri ödemesiz kredi
Kosgeb hibe kredi oranları değişti. KOSGEB tarafından artık 50 bin lira hibe, 100 bin lira faizsiz kredi veriliyor. KOSGEB 50 Bin Lira Hibe Kredi detayları 64. Eylem Planında yer alan genç girişimcilere 50 bin lira hibe krediden yararlanmak isteyenler, KOSGEB’den girişimci eğitim sertifikası alması gerekiyor.

50 bin lira hibe kredi almak için gerekenler aşağıda bulunan 8 maddede belirtilmiştir.
1. Girişimcilik eğitimine katılıp sertifika almış olmak.
2. Vergi dairesinden mükellefiyet başlatma (maliye açılışı yapmak).
3. Esnaf Odası veya Ticaret odasına kayıt olmak.
4. KOSGEB veri tabanına kayıt olmak.
5. KOSGEB’e iş planı (Proje) sunmak.
6. KOSGEB mülakatına (Kurula sunum yapılacak) katılmak.
7. KOSGEB ile taahhütname imzalamak.
8. Ödeme talebinde bulunmak.

İşte bir girişimcinin 50 bin lira almak için yapılanları anlatımı
Aslında bu sorunun net bir cevabı yok ama uzun uzadıya konuşulması gereken detayları ve çok önemli kırılma noktaları var. Sırayla ve sakin sakin anlatacağım hepsini. Adettendir, önce bir giriş yapalım.

Kasım ayında göreve gelen yeni hükümet, “Asgari Ücret 1300 TL olacak!” vaadinin yanına “Girişimci gençlere 50.000 TL hibe verilecek!” vaadini de ekleyince yurdum girişimcisinin son zamanlardaki en önemli umut kaynağı KOSGEB eliyle verileceği iddia edilen 50.000 TL`lik hibe desteği oldu. İş kurmayı düşünenler “ooo sıcak para alırım bi dal” diyerek bu desteğin peşine düşerken, aklında iş kurma fikri olmayanlar ise “madem para veriliyor, bir iş de ben kurayım” düşüncesiyle eşe dosta bu desteği nasıl alabileceğini sormaya başladı.

Öyle ki, ben lisede iken babamın yanında çalışan ve muhtemelen yolda görsem asla tanımayacağım (hatırlayamayacağım) biri geçenlerde beni arayıp “Avcılar`da dükkan açıyorum, duydum ki 50 Bin lira veriyorlarmış, ben de almak istiyorum yardım et, sence alabilir miyim?” diye sordu.

Karamsarlık katsayımız daha fazla artmadan konuya girelim. Gazetelerde, sosyal medyada, sanayi bakanlığı bültenlerinde ve aklınıza gelebilecek çoğu girişimci sohbetinde gördüğünüz ve duyduğunuz üzere devlet gerçekten de girişimci gençler için 50.000 TL hibe veriyor. Ama öyle her isteyen, hak eden veya cesaret eden alamıyor. Sadece sabredenler alıyor.

Neden sabır dediğimi, süreci anlattığımda anlayacaksınız. Hadi başlayalım.

KOSGEB, “Girişimcilik Destek Programı” başlığı altında iş kurmak isteyen gençler için 50.000 TL`ye kadar hibe desteği veriyor (ek olarak kredi de veriyor ama bu bizim konumuz değil). Bu destekten faydalanmanın ön şartı; KOSGEB veya KOSGEB`in anlaşmalı olduğu kurumlar tarafından açılan “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi”ne katılmak ve bu eğitimi başarıyla tamamlayarak sertifika almak gerekiyor.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi; 4 modülden oluşan (modül isimlerini atlıyorum) ve tüm modüllerin aynı kişi tarafından verildiği (eğer bu eğitimde tüm modülleri aynı kişi vermezse, eğitim geçersiz sayılıyorçok ilginç değil mi?)

Toplamda 70 saatlik bir süreç. Bu süreci başarıyla tamamlamak içineğitimlerin en az 56 saatlik kısmına katılmış olmak gerekiyor. Aksi halde sertifikayı unutun.

Her bir eğitime maksimum 30 kişi kabul ediliyor. Dolayısıyla, eğer 50.000 TL`lik destekten faydalanmak istiyorsanız eğitim takvimini takip etmeniz ve gözünüze kestirdiğiniz ilk eğitime kaydolmanızda yarar var.

Takvim demişken, 2017/8 yılı KOSGEB Girişimcilik Eğitim takvimine buradan ulaşabilirsiniz.
http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste

Eğitimlere kayıt oldunuz, en az 56 saatine de katıldınız ve sertifikanızı aldınız. Sıradaki adım şirketinizi kurmak olacak. Şahıs, limited veya anonim fark etmez, yeterki resmi kimlik edinin. Bu şirkette ortaklarınız da olabilir ama sizin hisseniz en az %30 olmalı. Yalnız şirket kurulum giderlerini cebinizden ödeyeceğinizi unutmayın.

KOSGEB`in sitesine girdiğinizde, şu tabloyu göreceksiniz.
kosgeb_girisimci_destegi_unsurlari

Şirketinizi de kurdunuz, hani para nerede? diye soranlarınız vardır. Mesela yukarıdaki tabloya göre şirket kurulumu için 2.000 TL verileceği yazıyor. Ama siz şirket kurulum masraflarını cebinizden ödediniz ve 50.000 TL`nin hibe desteği olduğu söylenmişti size?!

KOSGEB`in büyülü dünyasına hoş geldiniz! KOSGEB önce harcatır, sonra bir ara geri öder. Ama siz zaten şirket kurulumu için para ödediniz ve bu nedenle de şimdi size yaptığınız masrafları geri ödeyeceklerini düşünüyorsunuz. Maalesef hayır, önce ”

Girişimcilik Desteğini” almaya hak kazanmanız lazım

Devam ediyoruz.
Şirketi kurdunuz (ltd varsayıyorum) ve 3000 TL kurulum masrafı yaptınız. Sırada “İş Planı” hazırlamak var. Bu şirketi ne amaçla kurduğunuzu, neler yapacağınızı ve hem teknolojik hem de ekonomik anlamda ülkeye neler kazandıracağınıza dair ön görüler içeren bir iş planı dosyası yazıp şirket evraklarıyla birlikte şirketinizin resmi faaliyet yerine en yakın KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüğüne gidip “Girişimcilik Destek Programı”ndan faydalanmak istediğinizi beyan edip resmi başvuru yapacaksınız.

Başvuruyu yaparken, aşağıdaki “uygunluk kriterlerini” sağladığınız emin olmalısınız.
– Son 1 (bir) yıl içerisinde aynı faaliyet konusunda vergi mükellefiyetine sahip olmamak,
– Mevcutta şahsınıza ait gerçek kişi statüsünde başka bir işletme bulunmaması,
– Tüzel kişi statüsünde kurulmuş herhangi bir işletmede %50`den fazla ortaklığa sahip olmamak,
– Başka bir işletme/kurum/kuruluşta SGK hükümlerine tabi olarak çalışmamak.

Yani öyle “bu kurumsal hayat beni çok yordu, hadi gideyim KOSGEB bana para versin, kendi işimi kurayım” demeden evvel bir kaç kez ve uzun uzadıya düşünmek gerekiyor.

Şartları da sağladığınız ve başvurunuzu yaptınız. Artık değerlendirme sürecine tabisiniz. Değerlendirmeyi KOSGEB tarafından kurulacak en az 2 kişilik bir heyet yapacak. Bu heyet tek seferde 15`e kadar iş planı değerlendirebilir ve genelde 2 ayda 1 toplanır (yoğunluğa göre değişir).

Kurul iş planlarını neye göre değerlendirir?
Heyet; kabul, red veya revize olmak üzere 3 farklı karara varabilir. Eğer revize isterlerse sizden 15 gün içerisinde gerekli düzeltmeleri yapmanız isteniz. Siz de revizeleri yapıp iş planını yollarsınız ve süreç devam eder.

Eğer red kararı çıkarsa, 15 gün içerisinde karara itiraz etme hakkınız var. İtirazlar olmadı, karar resmen “red” oldu diyelim. O halde hem girişimcilik eğitimleri için harcadığınız zaman hem de şirket kurmak için ödediğiniz paralar boşa gitti demektir. Yani 50.000 TL alayım derken 3.000 TL nakit ve en az 56 saatlik de zaman kaybettiniz. Geçmiş olsun.

Yeri gelmişken:
Evet iş planınız onaylandı ve destek kararı çıktı diye kabul ediyoruz. Size taahhütname gönderilecek, siz de imzalayınca süreç resmen başlamış oluyor. Harika, tebrikler, on numara beş yıldız! 50.000 TL geliyor nihayet!

Hayır gelmiyor. Önce size yukarıdaki tabloda da ifade edilen 2.000 TL`lik “İşletme Kuruluş Desteği” ödenecek. Tabi bunun için önce bir takım evrakları doldurmanız (evrak listesine girmiyorum) ve bağlı bulunduğunuz Hizmet Merkezi Müdürlüğüne teslim etmeniz gerekli. Siz evrakları teslim edince KOSGEB Uzmanınız onları önce kontrol edecek, sonra da Ankara KOSGEB Merkeze gönderip ödeme sırasına girmenizi sağlayacak. Neyse ki girişimcilik hibe ödemeleri öncelikli yapılıyor. Siz evrakları verdikten sonraki 1 hafta-9 ay arasında 2.000 TL`lik ilk ödeme yapılacak.

Kaldı geriye 48.000 TL.
Tabi bu arada ofisinizin veya dükkanınızın (şirketiniz nerede faaliyet gösteriyorsa artık) en iyi görünen noktasına

Bu işletme Girişimcilik Destek Programı kapsamında desteklenmiştir.” yazan ve üzerinde KOSGEB logosu bulunan en az 30×50 cm ebatlarında bir tabela asacaksınız. Kalan 48.000`i düşünün ve tabelayı hazırlatın.

Tabelada hazırsa, 48.000 TL`yi nasıl alacağımızı anlatayım.

Aslında 48.000 TL dediğimiz mebla; 18.000 TL`lik “Makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteği” ve 30.000 TL`lik “İşletme Giderleri Desteği” olmak üzere iki başlıktan oluşuyor.
a) Makine, teçhizat, ofis, donanım ve yazılım desteği : taahhütnameyi imzaladığınız günden sonraki 24 ay içerisinde aldığınız / alacağınız makine ve teçhizatlar ile diğer ofis ekipmanları ve yazılım kalemleri için faydalanabileceğiniz bir destek başlığıdır. Bahsettiğim kalemleri satın almanız karşılığında size verilir.

Yukarıda da söylediğim gibi KOSGEB önce size harcatır, sonra size geri öder. Ama bu kez %60 veya %70 (bulunduğunuz şehir, cinsiyet ve engelli veya şehit yakını veya gazi olmanıza göre bu oran değişiyor- biz %60 olarak alalım, oransal değişimler ve şartları tabloda yazıyor) oranında geri ödeme alacaksınız. Ayrıca söylemeden geçemeyeceğim, KDV de desteklenmiyor.
Yani siz kaba bir hesap yapmak gerekirse; 48.000 TL`nin 18.000 TL`lik kısmını alabilmek için 30.000 TL +KDV harcama yapmanız gerekiyor.

Siz önce bu meblayı harcayacaksınız, harcadığınıza dair faturalar, ödeme dekontları vb dökümanları KOSGEB Hizmet Merkez Müdürlüğüne sunacaksınız, onay alacak ve Ankara merkezdeki ödeme sırasına gireceksiniz. Sonra o para (yani harcadığınızın %60`ımaksimum 18.000 TL) size geri ödenecek.

b) İşletme Giderleri Desteği :
48.000 TL`lik desteğin 30.000 TL`lik kısmına sıra geldi. Bu desteğin adı “İşletme Giderleri Desteği”. Bu destek; personel maaşları ve kira giderlerinin karşılanması amacıyla veriliyor ve bazı şartları var. Hemen aşağıda yazdım (yönetmelikten aldım):

İşletme sahipleri, ortakları ile bunların eşi, annesi, babası, kardeşi veya çocuğuna ödenen ücretler personel giderleri desteği kapsamında değildir. Yani sadece SGK`lı çalışanlarınıza maaş ödeyebilirsiniz.
Sadece net maaş için destek alınır. Gelir vergisi, sgk primleri vs destek kapsamı dışında.
İşyeri kirası için stopaj ve ortak giderler de desteklenmiyor.
Ayda en fazla 2.500 TL destek alabilirsiniz.
Oransal geri ödeme yapılır (min %60tablodaki şartlara göre değiştiğini söylemiştik)
Şöyle söyleyeyim: Ayda 2.500 TL ödeme alabilmek için 4166 TL (geri ödeme oranı %60 olarak aldım yine) harcama yapmanız gerekli. Bu rakamın üstünde bir harcama yapsanız dahi yine maksimum 2500 TL destek alabilirsiniz.

Unutmadan; 4.166 TL`nin içerisinde çalışanların brütü SGK’sı AGİ’si kiranın stopajı vs yok. Onlar zaten “Girişimcilik Destek Programı“na dahil değil,kendi cebinizden ödemeniz lazım. Vergi hesabına girmiyorum.

Baştan almak gerekirse:
50.000 TL hibe desteğini duyup yola çıktık.
3.000 TL`ye şirket kurduk, 2.000 TL`sini geri alabildik (İşletme Kuruluş Desteği)
35.400 TL`ye ofis mobilyası, takım tezgahı, bilgisayar, yazılım vs aldık, 18.000 TL`sini geri verdi bize KOSGEB (Makine, teçhizat, ofis, donanım ve yazılım desteği)
“Vergiler hariç” 49.992 TL`yi işletme giderleri (maaş ve kira) için harcadık, karşılığında 30.000 TL alabildik (İşletme Giderleri Desteği)

Neticede;
50.000 TL almak için (vergileri hala yok sayıyorum) 88.392 TL harcama yaptık.

Bilmem açıklayıcı oldu mu?
Kısacası; hiç paranız yoksa, KOSGEB Girişimcilik Destek Programı size fayda sağlamaz, aksine zarara uğramanıza neden olur. Ama belli miktar sermayeniz var ve her halükarda iş kurup harcama yapacaksanız ve de biraz sabırlı iseniz kesinlikle faydası olacaktır.

Buraya kadar okuyan gözleriniz dert görmesin. Sevgiler. (1 şubat 2016 – memurlar,net )
KOSGEB sitesine gidin : http://www.kosgeb.gov.tr/

ADS
5/5 - (7 votes)
(Toplam 247 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Benzer yazılar

Leave a Comment