Trafik cezası borç sorgulama

trafik ceza sorgulama

Trafik cezası borcum var mı?
Trafik cezasını nereden öğreneceğim? Gün boyu şehirde aracınızla oradan oraya giderken kırmızı ışıkta geçmiş olabilir misiniz ya da yanlış yere park ettiyseniz ne olacak? “Ceza yedim mi acaba” endişesi içinizi mi kemiriyor. Trafik cezasının faizi var mı? Peki, “Trafik cezası yediğimi nasıl anlayacağım ve trafik ceza borcu sorgulaması nasıl yapılıyor? Cezayı öğrendiniz; internetten trafik cezası ödemesi nasıl yapılıyor?

Alkollü araç kullanmamak, araç takip mesafesini korumak, hatalı sollamalar yapmamak ve emniyet kemeri kullanmak, trafikte güvenli sürüş için belirlenen belli başlı trafik kuralları arasında yer alıyor. Kuralları ihlal ederek hem kendisinin hem de yayanın can güvenliğini tehlike altına atan sürücü, trafik cezasıyla karşı karşıya kalıyor. Yeni yılda zamlı trafik cezaları ve itiraz yolları hakkında bilgi sahibi olmanın yanında, can güvenliği için trafik kurallarına uymakta da fayda var.

Alkollü araç kullanmamak, araç takip mesafesini korumak, hatalı sollamalar yapmamak ve emniyet kemeri kullanmak, trafikte güvenli sürüş için belirlenen belli başlı trafik kuralları arasında yer alıyor. Kuralları ihlal ederek hem kendisinin hem de yayanın can güvenliğini tehlike altına atan sürücü, trafik cezasıyla karşı karşıya kalıyor. Yeni yılda zamlı trafik cezaları ve itiraz yolları hakkında bilgi sahibi olmanın yanında, can güvenliği için trafik kurallarına uymakta da fayda var.

Trafik kuralı ihlalleri ve diğer evrak sorunları nedeni ile alınan trafik cezalarına ilişkin sorgulamalarınızı online şekilde yapabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi sitesi üzerinde motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme sayfasından kolayca trafik ceza sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Bunu da oku :   Vergi borcum var mı?

Trafik nedir?
Yayaların, hayvanların ve taşıtların kara yolları üzerindeki, trenlerin demiryollarındaki, gemilerin deniz ve öteki su yollan üzerindeki ve uçakların hava yolları ve limanlardaki tüm hareketleri anlaşılır.

İlk trafik kuralları
Tekerlekli trafik yoğunluğunun artması nedeni ile trafik denetleme hizmetleri ilkin eski Roma’da başlatıldı. Roma’da taşıt süresi ve bunların izleyecekleri yollarda düzenlemeler yapıldı.

Trafik kuralları
Bu hareketlerin düzenliliğini ve çevreye en az zarar verecek biçimde yapılmasını sağlamaya yönelik olarak hazırlanan planların uygulanması ve denetimini, trafik kontrolü bu amaçla konulan kurallara da trafik kuralları denilir.

Bilinmesi Gereken Diğer Trafik Cezaları
✓ Araçta yüksek seste müzik dinlemek
✓ Araç üzerinde bulunan her türlü ekipmanın çalışmaması
✓ Sadece park ışıklarıyla araç sürmek
✓ Yağmur ve siste sis lambası kullanmamak
✓ Ruhsat olmadan trafiğe çıkmak ya da ruhsatta trafik tescil belgesi, trafik belgesi ve plaka bilgilerinden birinin eksik olması
✓ Araçlarda zorunlu olarak bulundurulması gereken ekipmanların eksikliği
✓ Araç üzerinde teknik bir değişiklik yapılınca bunun bildirilmemesi (renk değişikliği vs.)
✓ Ehliyet belgesi sınıfının dışında bir araç kullanmak (örneğin A2 ehliyetle B sınıfı araç kullanmak)
✓ Sürücü belgesi iptal edilmiş bir sürücünün araç kullanması
✓ Kavşak dönüşlerinin uygun olmaması ve yayaya yol vermemek
✓ Şerit değiştirme kurallarına uymamak
✓ Seyir halindeyken araçtan çöp atmak
✓ Kaza yaptıktan sonra kaza yerinden ayrılmak
✓ Motosiklet sürücülerinin koruma başlığı, gözlüğü takmaması ve yolcuların koruma başlığı takmaması
✓ Aracı tescil ettirmeden trafiğe çıkarma
✓ Taksimetre ve takograf cihazı bulundurmama

Bunu da oku :   Araç Muayene Randevu ve Borç Sorgulama

Trafik kurallarına uymazsak şunlar olur;
✓ Can ve mal güvenliği tehlikeye girer.
✓ Yaralanma ve ölümlere sebebiyet verir.
✓ Trafik kazaları yaşanarak suç işlenir.
✓ Kural ihlalleri sonucunda can ve mal kaybı yaşanır.
✓ Başkalarının hakkına girmiş oluruz.
✓ Trafiğin düzeni ve işleyişi bozulur.
✓ Kanunlar tarafından ceza verilir.
✓ Trafikte büyük kayıplar yaşanır.
✓ İnsanlar trafikte sabırsız ve agresif tavırlar sergilerler.
✓ Anlaşmazlıklar ve düzensizlik ortaya çıkar.

Aracınıza ilişkin kesilen tüm trafik ceza makbuzlarını takip edebilir, ilgili bilgilerine ulaşabilir ve ödemelerini online olarak yapabilirsiniz. Aracınıza ait ne kadar ceza olduğunu online olarak yapacağınız bu trafik ceza sorgulama işlemi ile öğrenebilirsiniz.

Trafik Cezasında İndirim Yapılabilir mi?
Araç sürücüleri trafik cezalarını 15 gün içinde ödediği takdirde, %25 indirim uygulanıyor. 15 günü geçen ödenmemiş trafik cezalarında indirim hakkı bulunmuyor. Her ay sonunda gecikmeye giren trafik cezaları, %5 oranında faiz eklenerek artıyor. Bu nedenle kesilen trafik cezasını ilk 15 gün içinde ödemekte fayda var. Bunun dışında trafik cezasında herhangi bir indirim yolu bulunmuyor.

Trafik Cezasına İtiraz Edilebilir mi?
Trafik cezası gıyapta plakaya ve trafik memurunun yüz yüze ceza yazması olmak üzere 2 farklı şekilde kesiliyor. Eğer trafik cezası gıyapta kesilmişse, itiraz süresi cezanın tebliğ edildiği tarihinden itibaren 15 gündür. Ancak trafik memurunun yüz yüze kestiği trafik cezalarında tebliğ tarihi aynı gündür ve 15 günlük itiraz süresi hemen başlar.

Plaka, (varsa özel plaka), T.C. kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ve tescil tarihi bilgilerinin bu sayfada girilmesi gerekiyor. Tamam butonuna tıklatılarak açılan sonuç ekranı içerisinde trafik cezalarına dair güncel bilgiler, en detaylı şekilde alınabiliyor.

Bunu da oku :   Cezaevlerinde İaşe ve Elektrik Bedeli Borcu Sorgulama

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?
– Öncelikle ceza tarafınıza tebliğ edildikten sonra size en yakın vergi dairesine ya da herhangi bir vergi dairesine giderek trafik cezanızı nakit olarak ödeyebilirsiniz.
– Trafik cezası ödemek için anlaşmalı bankalar bulunmaktadır. Bu anlaşmalı bankalar vasıtası ile ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
– PTT aracılığı ile trafik cezanızı kolaylıkla ödeyebilirsiniz. Yine ödemenizi nakit yapmak durumundasınız çünkü PTT’de kredi kartı geçmemektedir.
– Gelir İdaresi Başkanlığının İnternet adresi üzerinden kredi kartınız ile ödeme yapabilirsiniz.

Adınıza Düzenlenmiş Bir Trafik Cezası Var Mı?
Günümüzde mobese kameraları yoluyla da trafik cezası kesilebiliyor ve birçok sürücünün bundan haberi olmuyor. Trafik kazalarında veya trafik kuralları ihlal edildiğinde mobese yoluyla kesilen cezalar, sürücülere geç ulaşabiliyor. Bu durumda da cezalar gecikmeye girebiliyor. Bu gibi olumsuz bir durumla karşılaşmamak için kesilmiş bir trafik cezası olup olmadığı sorgulatılabilir. Sorgulama için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden “trafik cezası borç sorgulama” işlemi yapılabilir.

Trafik cezası sorgulama işleminde ad, soyad, TC kimlik numarası ve doğum yılı bilgileri girilerek; Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama, Sürücü Belgesine Yazılan Ceza Sorgulama, Tüzel Kişi Ceza Sorgulama ve Otoparka Çekilen Araç Sorgulama bölümlerinden birine tıklanarak sorgulama yapılabilir.

EGM – Trafik Sorgulamaları
GİB Trafik cezası borç sorgulama
E-devlet Beyanla Trafik Para Cezası Ödeme
E-devlet Trafik Para Cezası Borcu Sorgulama ve Ödeme

ADS
5/5 - (7 votes)
(Toplam 528 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Benzer yazılar

31 Thoughts to “Trafik cezası borç sorgulama

 1. idris

  kullanmadığım arabama trafik cezası çıktı, nasıl itiraz edebilirim?

 2. avni

  vergi daireleri boşaldı, artık sadece internet var bu işler için. itirazlar da olmasa, vergi dairesine gitmeye gerek yok.

 3. uğur

  Bıktım bu trafik cezalarından

 4. tarık

  Biriken trafik cezaları, araç sahiplerini üzen durumlardır. Bilinçsizce yapılan hatalar yüzünden ödenmek zorunda olan paralar, araç sahiplerini bir hayli üzmektedir. Birde unutularak aracın biriken ceza durumları olduğunda tüm moraller sıfıra düşmektedir.

 5. ipek

  Teknoloji sayesinde artık trafik cezalarını ödemek bir tık uzaklıkta. İnsanlara büyük bir kolaylık sağlar. E devlet şifresi ile sistemden sorgulattığımız trafik cezalarını gelir idaresi başkanlığı sistemine gerekli bilgileri girdiğimiz zaman açılan sayfada trafik cezalarını anlaşmalı banka kartı veya kredi kartları ile rahatlıkla ödeyebilirsiniz.

 6. aslı

  Aracınıza ait trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemlerini gib üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Araç borç sorgulama yani trafik ceza sorgulama işlemlerinin başında gelen trafik cezası ödeme işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığının internet vergi dairesi üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Hatta sistem size araç sorgulama yaptıktan sonra kredi kartıyla taksitle ödeme imkanı da sunmaktadır.

 7. arif

  Arabamın temiz kağıtlarını aldım, hala borç görünüyor. ne yapabilirim?

 8. cem

  Aacımın plakasını yazarak ceza borcunu öğrenebiir miyim?

 9. esma

  Aracıma nerede ceza yazılmıştır?

 10. tayyip

  Aracıma hız cezası kesilmiş, nerde olduğunu bulabilir miyim?

 11. mehmet

  Boçlarımı yapılandırdım

 12. İbrahim

  trafik ceza borcum varmı ?

 13. Kamil

  trafikcezasorgulamamıistiyorum?

 14. İMDAT DUMLUPİNAR

  TRAFİK CEZA BORCUM VAR MI?

 15. ümit b***eniz

  Trafik borcum varmi

 16. ademcivelek

  ademcivelek trafik ceza borcum varmı 07.01.2014

 17. HASAN HÜSEYİN YÜREK

  34 ** 6*72 PLAKALI ARACIMIN TRAFİK CEZASI BORCU VARMI ?

 18. melek erk

  Ne yapmam lazım trafik ceasını ödemek için.?

 19. melek erk

  Trafik cezamı ödemek istiyorum

 20. traf. ceza borcum olduğunu bilmiyodum

 21. hasan aksan

  borcum varmı

 22. SERKAN ÖZDEMİR

  40 ** 149 TIRAFİK BORCU VARMI

 23. Semra oralp

  Trafik cezası borcum varmı?

 24. Semra oralp

  Trafik cezası sorgulama

 25. reşat

  araç borcumu ögrenmek istiyorum

 26. ALİİHSAN ÖZBAŞ

  TRAFİK MAHKEME SONUCU

 27. faruk

  borç sorgulama

 28. osman yıldız

  trfik ceza borcum varmı? yokmu? sorgulamak istedim. ama sorgulamak ne mümkün. bilgilerimi girmek istiyorum sayfa ortasında bilgilerimi yazacağım kısma küçük bir sayfa açılıyor (CLOSE) Yazan yerden kapatıyorum tekrar bilgilerimi girmek için klavye ye tıkladığım zaman yine aynı sayfa açılıyor defalarca defalarca denememe rağmen bir türlü yol alamadım. nedir bu site yöneticilerinin gözüne takılmadımı acaba bu. yada benden başka bu şekilde mağdur olan olmadımı merak ediyorum doğrusu.
  Yönetici: Resim altındaki Trafik cezası borç sorgulama yazısına tıklayın.

 29. tırafikborcu varmı yokmu

 30. tamer

  trafikcezasorgulamyspmakistiyorum

Leave a Comment