Takibe Düşmüş Kredi Borcu Sorgulama

Takibe Düşmüş Kredi Borcu Sorgulama

Takibe Düşmüş Kredi Borcu Sorgulama
İcra takibine düşmüş kredi borcunuz olup olmadığını öncelikle kredi çektiğiniz ya da kredi kartı kullandığınız banka şubesine giderek öğrenmenizde fayda var. Çünkü adres değişikliği evrakların postada kaybolması ve benzeri pek çok sebepten ufak tefek borçlar bile, sizin dönüşü zor ve daha maliyetli kayıplar yaşamanıza sebep olabilir.

Bankalara borcu olan vatandaşlar borçlarını ödeyemedikleri durumda yüksek faiz ve artan masraflar ile birlikte borçlarının çok üzerinde bir tutar ile karşı karşıya kalarak işin içinden çıkılmaz bir duruma düşüyor. Bankalara ödenmeyen kredi borçlarının yeniden yapılandırma ve ödeme fırsatı olmayanlara borçlarını ödemek için kolay bir yol var. İşte banka borçlarını çok düşük miktara kapatma formülü.

Varlık yönetim şirketleri ile yapılan görüşmelerinizde faizsiz taksitler halinde hatta peşin ödeme teklif ederek anaparanın bile altında borçlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Bankanız sizin TC kimlik numaranızdan sizinle ilgili her hangi bir yasal işlem yapılıp yapılmadığı vs kontrol edip size bilgi verir. Bazen bankalar borçları LBT gibi varlık şirketlerine devredebiliyorlar. Banka size borcunuzun varlık şirketine devrolduğuna dair bir bilgi verirse o zaman LBT internet şirketi ya da müşteri hizmetlerini arayarak konuyla ilgili bilgilere ulaşmaya çalışın.

Şöyle ki bazen bankalar borçlarını varlık yönetim şirketlerine devreder. Bu şirketler de size kısa ya da uzun vadeli bir borç ödeme planı sunar. Eğer bankanızla anlaşma yapamadıysanız artık işiniz biraz daha maliyetli hale gelecektir. Öncelikle eğer kredi ve kredi kartı borcunuz varsa bankanızla anlaşın. Yok eğer anlaşamadıysanız ve borcunuz varlık şirketine devrolduysa ödeme gücünüze göre şirket yetkilileriyle görüşüp mutlaka bir anlaşma zemini hazırlayın. Aksi halde icra gibi hukuki yollar işinizi daha da zorlaştırır.

Bir gün varlık yönetim şirketinden aldığı bir telefonla uyanan bir tüketici neye nasıl inanacak?
arlık Yönetim Şirketleri, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından denetlenen kuruluşlardır. Müşteriler borçlarının ilgili Varlık Yönetim Şirketine devredildiğini banka şubelerinden teyit edebilirler. Varlık Yönetim Şirketleri icra ve dava dosyalarında işlem yapabilmek için alacağın devir alındığını gösteren temlik beyanını ilgili dosyaya ibraz etmek zorundadır. Müşteri borcunun devredildiği ile ilgili bilgiyi kendi bankasından teyit edebileceği gibi eğer arzu ederse ilgili VYŞ ile iletişime geçip borcun temlik edildiğine dair belgeyi talep edebilir. Bu durumda VYŞ borcun kendisine devredildiğine ilişkin belgeyi müşteriye ibraz etmektedir.

Varlık yönetim şirketleri alacağını tahsil etmek için kişilere hangi yollarla ulaşıyor?
Varlık Yönetim Şirketleri müşterilerle telefon, mektup ve e-mail yolu ile iletişime geçer.

Varlık yönetim şirketlerinin faaliyetlerini kim, nasıl ve hangi sıklıkla denetliyor?
Varlık Yönetim Şirketleri, BDDK tarafından denetlenmektedir. BDDK bu görevini, uygun gördüğü sıklık ve durumlarda yapar. Ayrıca BDDK’ya iletilen herhangi bir şikayet olduğu takdirde, ilgili VYŞ’nden cevap talep eder.

Kredi Borcu Yasal Takip Süreci
Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliği’nin 18’inci maddesinde, birbirini izleyen iki taksit ödemesinin yapılmaması durumunda bankanın tüketiciye 30 gün süre tanıyarak borcun tamamını isteme hakkı bulunuyor. Yani üst üste iki kredi taksiti ödemesi yapılmaması durumunda inisiyatif tamamen bankanın elinde olsa bile yasal takip sürecinin başlaması için tüketicinin en az 90 gün süresi bulunuyor.

~ Bankalar üst üste ödenmeyen ikinci ve üçüncü kredi taksitlerinde ihtarname göndermeyi tercih ediyor.
~ Banka bildirmiş olduğunuz ikamet adresi ve telefon numaraları üzerinden size bildirim yapar.
~ Maaşınızın sadece %25’ine (1/4’üne) haciz koyulabilir.
~ Avukat masrafları banka ile avukatın anlaşmasına göre değişkenlik göstermekle birlikte, ücretlerin yüksek olduğunu söylemek yanlış olmaz.
~ Gecikme faizi, mevcut kullanılan kredi faiz oranının en fazla %30 fazlası olabiliyor.
~ Bankayla bir anlaşmaya varılmadığı sürece ise genel uygulama olarak yasal bekleme süresinin (90 gün) sonun hemen yasal takip süreci başlatılıyor.
~ Banka avukatları anlaşma yoluna gidebiliyor.
~ Hukuka aykırı ve çok etik olmayan bir durum olmakla birlikte, bu süreçte banka avukatları veya yetkilileri ulaşabildikleri aile bireylerine kredi borcu olduğunu bildirebiliyor.

ADS
5/5 - (16 votes)
(Toplam 323 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Benzer yazılar

One Thought to “Takibe Düşmüş Kredi Borcu Sorgulama

  1. fahri

    umarım kimse bu borç yüzünden takibe alınıp, kredi notu düşürülmez

Leave a Comment