Araç Muayene Randevu ve Borç Sorgulama

Tüvtürk Araç Muayene Randevu ve Borç Sorgulama

Araç Borç Sorgulama İle Plakadan Araç Muayene Randevu ve Vergi Borcu Sorgulama
Araç muayene borcunuz var mı? Araç borç sorgulama ile plakanız üzerindeki borçları öğrenebilir, araç borç sorgulama sonrasında ödeme yapabilirsiniz. Araç borç sorgulama ile ilgili tüm detaylar yazımızda bulabilirsiniz.

Araçların belli işlemler sonrasında borcu oluşabilmekte ve araç ile ilgili işlem yapılması için borçların ödenmesi gerekmektedir. Bu nedenle araç sahiplerinin özellikle araç alım ve satım işlemlerinde oluşan borçları ödemesi gerekmektedir. Aksi halde aracın satışına noter üzerinden izin verilmeyecek ve borçların ödenmesi istenecektir. Bu tür sorunları yaşamamak adına araç borç sorgulama yaparak, borç durumunuzu görüntülemeniz size kolaylık sağlayacaktır. Online olarak sunulan araç borç sorgulama hizmetleri sayesinde aracınızda herhangi bir borcun olup olmadığını görebilir ve eğer borç varsa, ödeme adımlarını takip edebilirsiniz. Peki araç muayene tarihinizi nasıl sorgularsınız? Plakadan araç muayene sorgulama işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Borç konusunda yapmanız gereken araç borç sorgulama hizmetlerinin sunulduğu resmi sitelere giriş yapmaktır. Araç borcu konusunda en önemli etken, araçların vergilerinin ödenmemesidir. Bir yıl içerisinde iki taksit halinde alınan motorlu taşıtlar vergisini ödemeyen araç sahipleri adına, tüm vergiler borç olarak yazılmakta ve kişilerin ödemesi de zorunlu hale getirilmektedir. Bu nedenle araçların vergileri belirtilen dönemler içinde ödenmese dahi, daha sonraki dönemlerde mutlaka ödenmelidir. Aksi halde satış işlemleri sırasında ödemeniz mecburi olacak ve birikmiş olan vergi borçlarınız nedeniyle maddi yönden sıkıntı yaşanabilecektir.

Öncelikle hangi araçların ne kadar süre zarfında muayene ettirilmesi gerektiğini öğrenmemiz gerekmektedir.
✓ Hususi/Resmi Otomobiller ve Her Türlü Römorkları : İlk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir muayene edilmelidir (M1G sınıfındaki hususi ya da resmi arazi taşıtları da bu grupta yer alır).
✓ Lastik Tekerlekli Traktör (LTT) : İlk üç yaş ve sonrası her üç yılda bir muayene edilmelidir.
✓ Diğer Motorlu Araçlar ve Her Türlü Römorkları : İlk bir yaş ve sonrası yılda bir muayene edilmelidir. (Taksi, kamyon, otobüs vb. ticari araçlar bu gruba dahildir.)
✓ İki veya Üç Tekerlekli Araçlar ve Her Türlü Römorkları : İlk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir muayene edilmelidir.

Bunu da oku :   Dava dosya sorgulama

Adım Adım Araç Muayenesi
Muayene için Geldiğinizde Neler Yapmalısınız filmini izleyerek ya da görsele tıklayarak muayene için istasyona geldiğinizde neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Periyodik Araç Muayenesi Sırasında Kontrol Edilen Noktalar
“Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Yönetmeliği” gereğince yayınlanan yönetmeliğe göre tüm motorlu ve motorsuz araçlarda aşağıda yer alan aksam, sistem veya parçaların kontrolü zorunlu olarak gerçekleştirilir.

Kontrol Edilen Noktalar
✓ Taşıt Tanıtımı
✓ Fren Sistemi
✓ Direksiyon, Direksiyon Sistemi
✓ Görüş Özellikleri
✓ Lambalar, Yansıtıcılar, Elektrik Teçhizatı, Aydınlatma Sistemi
✓ Dingiller (Tekerlekler), Lastikler, Süspansiyon
✓ Şasi Ve Şasi Bağlantıları
✓ Zorunlu Ekipmanlar
✓ Gürültü Kirliliği, Gürültü Kirliliği Seviyesinin Kontrolü
✓ Yolcu Taşıyan Araçlar Için Ilave Kontroller
✓ Araç tanıtım numaraları, şasi numarası, motor numarası ve tescil plakasının, aracın “Trafik Tescil Belgesi”nde belirtilen numaralarla aynı olması gereklidir.

1. Kilometre bilginizi not edin
Aracınızı istasyona getirdiğinizde müşteri kabul görevlisine iletmek üzere kilometre bilginize bakın ve not edin.

2. Müşteri Kabul Görevlilerinin sizi çağırmasını bekleyin
Sıranızı beklerken belgelerinizi ve muayene ücretini hazırlamayı unutmayın. Ödemeler nakit olarak kabul edilmektedir.
Müşteri kabul işlemlerinden sonra dış alanda teknisyenlerimizin sizleri kanallara çağırmasını bekleyebilirsiniz.

3. Muayenede Kontrol Edilen Unsurlar
Aracınızın muayenesinde kontrol edilen unsurlar, sizin ve çevrenizin güvenliğini artırmak amacıyla dikkatle yapılmaktadır.
Araç muayenesi sırasında kontrol edilen noktalara buradan ulaşabilirsiniz.

4. Muayenede Nelere Bakılıyor Filmini izleyin
Muayenede Nelere Bakılıyor filmini izlemek için tıklayın.

5. Aracınızı Teslim Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Muayene sonuç raporunu dikkatle dinleyin ve raporunuzla birlikte diğer evraklarınızın tamamını kontrol ederek teslim almayı unutmayın.

Tüvtürk araç muayene nelere bakılıyor?
https://youtu.be/KqSf9CNCBjQ

Peki muayene sonrasında sizi neler bekliyor?
Muayeneniz tamamlandığında aracınızı ve raporunuzu muayene teknisyenimizden teslim alabilirsiniz. Araç muayene raporunuzda 4 ayrı sonuç olabilir:

1. Kusursuz
Aracınızın “Kusursuz” bulunması halinde, muayene raporunuz onaylanır ve bir sonraki muayene tarihiniz belirlenir.

2. Hafif Kusurlu
Aracınızın “Hafif Kusurlu” bulunması halinde, muayene raporunuz onaylanır ve bir sonraki muayene tarihiniz belirlenir.

3.4. Emniyetsiz veya Ağır Kusurlu
Muayene sonucunda aracınızın “Emniyetsiz veya Ağır Kusurlu” bulunması halinde, eksiklikler tespit edilir ve bu sorunlar giderilmediği sürece rapor tamamlanmış sayılmaz. Eksiklikleri gidererek en geç 1 ay içinde, 1 defaya mahsus ücretsiz muayene tekrarı hakkınızı muayenenin yapıldığı aynı istasyonda veya aynı ildeki diğer tüm sabit muayene istasyonlarında kullanabilirsiniz

Bunu da oku :   Cezaevlerinde İaşe ve Elektrik Bedeli Borcu Sorgulama

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Genel Bilgiler
Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü trafikte seyreden motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan Egzoz Gazı Emisyonları’nın kontrolüne dair hazırlanan yönetmelik gereğince yapılır.

Gerekli Belgeler
✓ Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Yapılacak Aracın Tescil Belgesi.
✓ T.C Kimlik No’sunu Gösteren Nüfus Cüzdanı, Ehliyet Veya Pasaportunuzu Yanınızda Getiriniz.

Ölçüm Periyodları
✓ Hususi (Binek) Ve Resmi Otomobiller: İlk Üç Yaş Sonunda Ve Sonrası Her Iki Yılda Bir Yapılmalıdır..
✓ Diğer Motorlu Taşıtlar: İlk Bir Yaş Sonunda Ve Sonrası Yılda Bir Yapılmalıdır.
✓ Tarım Ve Orman Traktörleri, Motosiklet Ve Mopedler Ve 1979 Model Yılı Ve Öncesi Dizel Motorlu Taşıtlar, Hibrit Ve Elektrikli Araçlar Ile Hidrojen Yakıtlı Araçlar Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Işleminden Muaftırlar.

Araç borç sorgulama konusunda diğer bir durum ise trafik cezalarıdır. Araç borç sorgulama konusunda online olarak trafik cezası sorgulaması yaparak borcunuzun olup olmadığını görebilirsiniz. Araç borç sorgulama konusunda yapacağınız işlemlerden birisi olan trafik cezası için online sorgulama sonrasında ödeme imkanı da bulunmaktadır. Üstelik sadece trafik cezası için değil, verginiz için de online ödeme yapabilirsiniz. Bu bakımdan yapmanız gereken borç olduğunu öğrendikten sonra GİB üzerinden ilgili borçlarınızı ödemektir. Kredi karınız üzerinden yapacağınız ödemeler ile birlikte aracınız üzerinde herhangi bir borç kalmayacak ve resmi işlemlerde sorunsuz hale gelecektir. Bu bakımdan araç borç sorgulama ve araç borç sorgulama sonrasında ödeme işlemlerini belirtilen şekilde yapmanız yeterli olacaktır.

Plakadan Araç Muayene Sorgulama
Plakadan araç muayene sorgulama işlemi E-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilinir. Aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı ile E-Devlet sistemine girmeli ve giriş yapmalısınız. Akabinde sizden araç plakası, trafik tescil belgesi seri numarası ve muayene rapor numarası bilgilerini girmenizin ardından sorgulama butonuna bastığınızda aracınızın ne zaman muayeneye girdiği, muayenesinin ne zaman bittiği gibi detaylı muayene bilgilerine ulaşabilmektesiniz.

Plakadan Araç Muayene Sorgulamak
Diğer bir sorgulama yapabileceğiniz mecra ise TÜVTÜRK internet adresi üzerinde yer alan araç muayene sorgulama bağlantısıdır. Bu sayfa sayesinde de plaka numarası ve son muayene numaranız ile beraber araç muayenesine dair bilgileri görüntüleme olanağı elde edersiniz. Şayet borcunuz varsa da yine buradan öğrenebilirsiniz.

Bunu da oku :   HGS Geçiş İhlali Sorgulama

Tüvtürk Plakadan Araç Muayene Sorgulamak
Bunun dışında bu tarz işlemlere gerek kalmadan muayene bilgileriniz ruhsatınızda yer almaktadır. Araç ruhsatınıza bakarak muayenenizin ne zaman son bulacağını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Araç muayene randevu işlemleri için ise yetkili kurumu telefonla arayarak ya da internet üzerinden hizmet alarak araç muayene randevusu alabilirsiniz. TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarından ikamet ettiğiniz bölgeye en yakın olanı seçebilirsiniz.

Araç muayene borcu nereden öğrenilir?
Bu sorgulama için yapmanız gerekenler; Öncelikle aşağıdaki Muayene Durum Sorgulama adresine tıklayın. Kimlik doğrulamanızı yapmadıysanız sistem sizi otomatik olarak kimlik doğrulama sayfasına yönlendirecektir. Kimlik doğrulaması için gerekli bilgiler TC kimlik numarası ve e-devlet şifresidir.

✓   eDevlet TÜVTÜRK Muayene Durum Sorgulama
Bu hizmet ile araç muayenesi durum sorgulaması yapabilirsiniz.

✓   eDevlet TÜVTÜRK Muayene Randevu Kayıt
Bu hizmeti kullanarak, araç muayene (periyodik / tadilat / tespit / yola elverişlilik) randevusu alabilir, alınmış randevuları görüntüleyebilir veya iptal edebilirsiniz.

✓   Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama – E-Devlet

✓   Ücretsiz Araç Muayene Randevusu oluşturabilirsiniz

✓   Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı- Ceza Sorgulama – E-Devlet

✓   Plaka Sorgulama – TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları

✓   Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sorgulama

✓   Çevre ve Şehircilik Bakanlığı – Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü

✓ Tüvtürk Muayene Randevu İçin TÜVTÜRK çağrı merkezi – 0850 222 88 88

Not:0888 ile başlayan numaralar ilave ücretlidir ve TüvTürk’e ait değildir. Ücretli 10TL/dk gibi yüksek bir rakamdır.
TÜVTÜRK çağrı merkezimizin 0850 222 88 88 numarasından farklı bir numarası bulunmamaktadır, 0850 222 88 88 numaralı TÜVTÜRK çağrı merkezimizin ücretlendirmesi sabit hat ücretleri üzerinden değerlendirilmektedir. Farklı numaraya ait olan görüşme ücretlerinin TÜVTÜRK ile ilgili herhangi bir bağlantısı bulunmayıp, TÜVTÜRK tarafından tahsil edilmemektedir. TüvTürk kamuoyu duyuru

ADS
5/5 - (12 votes)
(Toplam 382 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Benzer yazılar

2 Thoughts to “Araç Muayene Randevu ve Borç Sorgulama

  1. Abdi

    Dün araç muayenesi için Tüvtürk aradım. Sabah kalktım telefonuma 68 TL fatura geldi Turkcell’i aradım “0888 aramışsınız aradığınız numara üstünden ücretlendirilmişsiniz” dedi. Bu parayı kim ödeyecek? TüvTürk bu numara bize ait değildir diyor.

  2. sedat bey

    verilen numarayı aradım randevu almak için, 40 TL faturama yansıdı. operatörüm de özel numarayı aramışsınız diye bir şey yapmıyor

Leave a Comment