Oy Kullanmama Cezası

Seçimlerde oy kullanmama cezası

Seçimlerde Oy Kullanmama Cezası
Seçim dönemlerinin yaklaşmasıyla birlikte insanların büyük bir bölümü oy kullanmak için gerekli işlemleri yerine getirirken bazı vatandaşlar oy kullanmaktan kaçınır. Peki ya oy kullanmamak suç mu? Oy kullanılmadığında ne kadar para cezası gelir?

Oy Kullanmak Nedir?
Oy kullanma; her bireyin devletine karşı olan görevlerinden biridir. Bir bireyin; seçme hakkını kullanması zorunludur, bu durum sadece bireyi değil tüm ülkeyi etkilediği için oy kullanmama işlemi gerçekleşmediği zaman cezai uygulamalar devreye girer.

Oy Kullanmanın Yaşı Kaçtır?
Seçim tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşı oy kullanabilir ancak yukarıdaki istisnalar dışında.

Oy Kullanmak İçin Ne Yapılmalı?
Oy kullanmak isteyen bireyler ve oy kullanmama cezası ile karşı karşıya kalmamak isteyen kişilerin mikro çapta kendilerini, makro çapta da ülkeyi etkileyecek olan bu tür seçimlere katılmaları gerekmektedir. Geçmiş seçimlerde 18 yaşını geçmiş olup herhangi bir engelleyici unsura sahip olmamasına rağmen oy vermeye gitmemiş kişilere oy kullanmama cezası verilecektir. Bir önceki seçimlere yaşı sebebi ile katılmamış olan kişilerin 18 yaşını geçmesinin ardından YSK resmi internet sitesi üzerinden seçmen bilgi kaydına bakması doğru olacaktır. Bununla birlikte ikametgahının olduğu şehrin dışında bir yerde okumakta olan öğrencilerin bu şehirlerde oy kullanabilmeleri için Nüfus Müdürlüklerine giderek kayıtlarını güncellemeleri gerekmektedir. Elbette bunun için çeşitli belgeler talep edilmiştir. Bu nedenle de Nüfus Müdürlüklerine gidecek olan kişilerin yanlarında öğrenci belgesi, yurtta kalıyor ise yurtta kaldığını ispatlayan belge, evde kalıyor ise evin ikametgah belgesi ve adına kayıtlı olan bir faturayı götürmesi gerekmektedir.

Bunu da oku :   Vergi borcum var mı?

Oy Kullanmama Cezası Nedir?
Referandum ya da çeşitli seçimlerde sırasında oy kullanmayan kişiler Parasal Sınırlar ve Oranları Hakkında Genel Tebliği kapsamında para cezası ile karşı karşıya kalmaktadır. Seçim tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş olup, bedensel ya da zihinsel olarak bilinçli bir şekilde karar vermesine engel olan bir rahatsızlığa sahip olan kişiler haricinde herhangi bir mazereti olmayan kişilerin oy kullanması zorunlu kılınmıştır. YSK yani Yüksek Seçim Kurulu her yıl için yapmış olduğu açıklamaya ile oy kullanmayacak olan kişiler için oy kullanmama cezası olarak uygun bir rakam belirler.

Oy kullanmama cezası borcum var mı? : Oy kullanmamanın parasal cezası vardır. Milletvekili Secimi Kanunu ve Seçmen kütüğü ile ilgili kanunda yazar. Fakat Tebligat Kanunu maddelerine göre tahakkuk eden cezalar PTT ile Alma Haberli Kayıtlı posta gönderisi olarak gönderileceğinden, PTT.A.Ş Posta Gönderileri Ücret Tarifesine göre yapılan zamla her yıl değiştiği için ve bu tebligatların topluca gönderilmesi toplam yekün olarak TL.si karşılığı, ceza karşılığı TL.sindan fazlaya geldiğinden astarı yüzünden pahalıya olmaktadır, bu ceza ve tebligatı uygulanamamaktadır. Para cezaları Mal Müdürlükleri’ne ödenir.

Hastalık, ölüm, yurt dışına gitmek zorunda kalmak gibi geçerli bir mazeretle sandığa gidemeyenler üç ay içinde ilgili ilçe seçim kuruluna başvuracaklar ve bu para kendilerinden tahsil edilmeyecek.

Bunu da oku :   Trafik cezası borç sorgulama

Kimler Oy Kullanmama Durumunda Ceza Almaz?
1. Silâhaltında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları (her ne sebeple olursa olsun, izinli bulunanlar da bu hükme tabidir),
2. Askeri öğrenciler,
3. Ceza infaz kurumlarında hükümlü olarak bulunanlar (Ek: 10.6.1983 – 2839/44 md. Değişik: 27.10.1995–4125/2 md.).

Faydalı Linkler :
Nerede oy kullanacağım: Nerede oy kullanacağınızı, seçim dönemlerinde sandık seçmen listeleri kesinleştikten sonra www.ysk.gov.tr internet sayfası “Nerede Oy Kullanacağım” bölümünden öğrenebilirsiniz.

✓ Yüksek Seçim Kurulu – http://www.ysk.gov.tr/
✓ Yurt İçi Seçmen Sorgulama – https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp
✓ Yurt Dışı Seçmen Sorgulama – https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp
✓ Seçim arşivi – http://www.ysk.gov.tr/tr/secim-arsivi/2612

ADS
5/5 - (7 votes)
(Toplam 239 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Benzer yazılar

One Thought to “Oy Kullanmama Cezası

  1. sururi

    iyi, kötü, bir şekilde oyumuzu kullanmalı ve ülke geleceğine yön verenlerden biri olmalıyız. oy vermek bizim geleceğimizi belirlemektir.

Leave a Comment