E-Devlet – Turkiye.gov.tr

e-Devlet Kapısı Devletin Kısayolu turkiye.gov.tr

e-Devlet
e-Devlet, ya da resmi adıyla e-Devlet Kapısı devlet hizmetlerinin kullanıcı ihtiyaçları göz önüne alınarak elektronik ortamda, güvenli, kesintisiz ve hızlı olarak ortak bir nokta üzerinden vatandaşa doğru bilgiye ulaştırılmasını amaçlayan web tabanlı bir sistemdir.

e-Devlet sistemi’ne T.C Kimlik Numarası kullanarak kolayca girmek mümkündür. Siteye PTT’den alınacak şifre ile, Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone hatta sahip olanlar Mobil İmza ile, smart kart ve okuyucu kullanarak Elektronik İmza sistemi ile ve çipli T.C. Kimlik Kartı ile girilebilmektedir. Bu projenin sorumlusu Türksat’tır. Gerekli altyapının kurulması, devlet hizmetlerinde hem bilgi, hem iletişim, hem de kalite standartlarının belirlenmesinde bu kurum sorumludur.

Teknolojiinin hızlı gelişimi ve yaygın kullanımı ile birlikte kalabalık nüfus ve hizmet veren kurumlardaki personel yetersizliği dikkate alındığında e-devlet hizmeti kaçınılmaz oluyor.

Devletin vatandaşları için internet üzerinden sunmuş olduğu online işlemler, hayatımızı kolaylaştırıyor. Artık bir çok işlemimizi sadece online olarak dakikalar içerisinde bir kamu dairesine gitmeden kolayca gerçekleştirebiliyor.

E-Devlet şifresi ile hangi işlemler yapılabiliyor?
E Devlet girişi ile yapabileceğimiz işlemlerin başında; SGK hizmet dökümü, SSK prim sorgulama , Cimer başvuru sorgulama, E-Bildirge, İşe giriş tarihi sorgulama ve işten ayrılış bildirgesi işlemleri, şifre işlemleri, adli sicil kaydı yani sabıka kaydı sorgulama işlemleri, Üniversite kaydı sorgulama ve UYAP vatandaş girişi işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
E-devlet üzerinden günlük hayatta işinize yarayacak bir çok bilgi ve belgeye ulaşabilirsiniz. Örneğin; Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama, Adli Sicil Kaydı Sorgulama, UYAP Portali Vatandaş Girişi, Gelir Testi Sonucu Sorgulama, Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama, CİMER Başvuru Sonucu Sorgulama, Mbil Hat Sorgulama, İşçi Sendikaları Üyelik İşlemleri, İş Sağlığı ve Güvenliği Kayıt, Takip ve İzleme Programı İSG-KATİP, Araç Sorgulama, Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama gibi bir çok işlemi yapabilirsiniz.

Edevlet giriş turkiye.gov.tr

E-Devlet şifresini hangi adresten alabilirim?
E-devlet şifrenizi https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden hemen alabilirsiniz.

E-Devlet şifresi alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?
E-devlet şifresi almadan tüm işlemleriniz için giriş yapacağınız adresi iyice bilmeniz gerekmektedir. Ardından sisteme kendi adınıza özel olarak giriş yapabilmeniz için e-devlet şifresi ile girmelisiniz. Şifreyi girdikten sonra kimliğinizi doğrulayarak dilediğiniz işlemi dakikalar içerisinde sorunsuzca yapmanın keyfini hissedebilirsiniz.

Önceden alınmış e-devlet şifreniz yoksa ne yapacaksınız?
E-Devlet şifresi almak için ilk yapmanız gereken T.C. Kimlik Kartınız ile herhangi bir PTT Şubesine giderek 2 TL karşılığında E Devlet Şifresi edinmektir. Şifrenizi aldıktan hemen sonra e-devlet sistemine giriş yaparak kesintisiz bir şekilde işlemlerinizi yürütebilirsiniz.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi – Cimer Başvuru Sonucu Sorgulama işlemi
Cimer Başvuru Sonucu Sorgulama işlemi, Cimer tarafından sizlere dönüş yapmadan da çeşitli yollarla takip edilebilir. www. turkiye.gov.tr web adresi üzerinden e- devlet şifreniz ve T.C. Kimlik numaranız ile Cimer başvurunuzun durum ve aşamasını kolayca öğrenebilirsiniz. Dilerseniz http://www.cimer.gov.tr adresi üzerinden başvuru sırasında sizlere verilmiş olan Başvuru Sayı Numarasını ve T.C. Kimlik Numaranızı kullanarak Cimer Başvuru Sorgulama İşleminizi kolayca yapabilirsiniz. Tercih sizin ister Cimer tarafından dönüş yapılmasını ister e-devlet üzerinden sorgulamayı, isterseniz de Cimer web sayfası aracılığıyla Cimer başvurucu sonucunu takip edebilirsiniz.

E-Devlet şifrenizi unutursanız ne yapacaksınız?
Önemli: Şifre sıfırlama işlemi yapabilmek için e-Devlet Kapısı üzerinden daha önce doğrulamasını yaptığınız bir cep telefonu numaranızın bulunması gerekmektedir. Eğer, daha önce tanımlama yapmadıysanız, yeni şifre almak için size en yakın PTT şubesine giderek bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekir.
E-Devlet Şifresi sıfırlamak için : https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/SifreSifirlama

E-devlet şifresi nasıl alabilirim?
Daha önce cep telefonu numaranızı www.turkiye.gov.tr’ye kaydedip, doğruladıysanız, PTT’ye gitmeden yeni bir şifre oluşturabilirsiniz. Mobil imza veya elektronik imza kullanıcısı iseniz bunlardan biri ile de sisteme giriş yapabilir, dilerseniz şifre oluşturabilirsiniz.

Postaneye gitmeden E-devlet şifresi nasıl alınır?
Elektronik veya mobil imza kullanıcıları istedikleri zaman sisteme girerek yeni şifre oluşturabilirler. İnternet bankacılığı müşterisi olan kullanıcılar https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris alanından müşterisi oldukları bankayı seçerek giriş yaptıktan sonra E-Devlet Kapısına geçerek şifre oluşturabilirler.

65 yaş üstü e-devlet şifresi nasıl alabilir?
e-Devlet Kapısı şifresi almayan 65 yaş üstü kişiler uygulama kapsamında “www.turkiye.gov.tr” adresi üzerindeki başvuru formunu doldurarak, şifrenin adreslerinde kendilerine teslim edilmesini isteyebiliyor. Şifre teslimleri, ilgili kişiyle yüz yüze kimlik doğrulaması gerçekleştirildikten sonra yapılıyor.

Şifre İçin Yıllık Kullanım Ücreti Var mı?
e-Devlet Kapısı şifresi için bir yıllık kullanım ücreti ödenmesi söz konusu değildir.

Mobil İmza Kullanımı
Cep telefonu ve GSM SIM kart kullanılarak 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuata uygun olarak ıslak imza niteliğinde güvenli bir biçimde elektronik imza işlemi yapılmasına imkân sağlayan uygulamadır.
e-Devlet Kapısında mobil imza kullanımı için e-Devlet Kapısı’nca herhangi bir ücret talep edilmezken, GSM operatörleri tarafından bir ücretlendirme mevcuttur. Mobil İmza ücretlendirmesi hakkında Turkcell veya Avea‘’dan bilgi edinebilirsiniz.

Elektronik İmza Nedir?
Elektronik imza, elektronik ortamda bulunan bir belgeye eklenerek imzalayanın kim olduğunu belirlemeye yarayan veridir. 5070 Sayılı Kanun uyarınca e-imza, ıslak imza ile eşdeğerdedir. E-imza sertifikası dağıtmaya yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından dağıtılan sertifikalar kullanılarak imzalama işlemi yapılır.
Elektronik imzanız bir akıllı kart üzerinde size ulaştırılmaktadır. İmza kartınızı standart bir akıllı kart okuyucusuna takarak sisteme giriş yapılabilmektedir.

T.C. Kimlik Karti Nedir?
T.C Kimlik Karti, yakin gelecekte kanuni olarak nüfus cüzdanin yerine geçerek, vatandaslik karti olarak kullanilacaktir. T.C Kimlik Karti, yapilan pilot uygulama kapsaminda, Bolu ilinde ikamet eden vatandaslarimiza verilmektedir. T.C. Kimlik Karti ile giris yapabilmeniz için iki yöntem bulunmaktadir.
Standart Kart Okuyucu ile giris: T.C Kimlik Karti ve PIN ile giris yapabilirsiniz. Bilgisayarinizda standart kart okuyucunun sürücüsü ve AKIS sürücüsü kurulu olmalidir.
Kart Erisim Cihazi ile giris: Sahip oldugunuz bir KEC ile www.turkiye.gov.tr‘nin belirleyecegi politika ile giris yapabilirsiniz. Giris, ilk etapta Kart, PIN ve Parmak Izi üçlüsü kullanilarak yapilacaktir. Bu yöntem standart kart okuyucuya göre çok daha güvenli bir giris yöntemidir. Bilgisayarinizda KEC Sürücüsü ve OYA kurulu olmalidir.

T.C. Yeni Kimlik Kartı ile e-Devlet Kapısına Giriş Nedir?
T.C. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından dağıtılmaya başlanan yeni tip T.C. Kimlik Kartları ile de e-Devlet Kapısı’na giriş yapılabilmektedir. Ancak bunun için standat bir akıllı kart okuyucu veya tuşlu kart okuyucu kullanılmalıdır.

T.C. Yeni Kimlik Kartı ile İle e-Devlet Kapısına Nasıl Girebilirim?
Yeni tip T.C. Kimlik Kartınızı kullanarak e-Devlet Kapısı’na giriş yapabilmek için:
☪️ e-Devlet Kapısı “Giriş” sayfasındaki “T.C. Kimlik Kartı” seçeneğini tıklayınız.
☪️ e-Devlet Kapısı Kimlik Kartı Uygulaması’nı bilgisayarınıza indiriniz.
☪️ Kimlik numaranızı yazınız.
☪️ T.C. Kimlik kartınızı kart okuyucuya yerleştiriniz ve kullandığınız kart okuyucu tipini seçiniz.
☪️ İnternet tarayıcısında görünen işlem kodunu sayfadaki ilgili alana yazınız.
☪️ T.C. Kimlik kartınızın PIN kodunu yazınız ve “Tamam” düğmesini tıklayınız.
☪️ İşlem başarılı bir şekilde tamamlandı ise tarayıcıda giriş yapmış olarak ana sayfaya yönlendirileceksiniz.

e-Devlet Mobil Uygulaması
e-Devlet Mobil Uygulaması ile www.turkiye.gov.tr adresinde kullanılan hizmetleri mobil cihazınızda daha kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Uygulamayı kullanabilmek için e-Devlet Şifresi veya Mobil İmza sahibi olmanız gerekmektedir.

Uygulamayla, www.turkiye.gov.tr adresinde en sık kullanılan hizmetleri kullanabilir, favori hizmetlerinizi görebilir, profil bilgilerinizi düzenleyebilir, anlık bildirim alabilir, kamu kurumları ve belediyelere ait bilgi ve hizmetlere hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

e-Devlet Kapısı Mobil uygulamasını Apple ve Android mağazalarından indirebilirsiniz.

e-Devlet Kapısındaki Adres Bilgilerinizde Hata Var İse Ne Yapmalısınız?
e-Devlet Kapısındaki adres bilgileriniz, T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemindeki bilgilerinizdir. Adresinizin değişmesi durumunda adres değişikliği bildirimini, T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne şahsen başvurarak veya e-Devlet Kapısı üzerindeki Adres Değişikliği Bildirimi hizmetini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Güncel adresinizin e-Devlet Kapısı profilinizde de güncellenmesi için; kullanıcı menüsü “İletişim Seçenekleri” sayfasında ”Bilgilerimi Yenile” düğmesini tıklamanız gerekmektedir. “Bilgilerimi Yenile” düğmesi ile güncelleme yapmanıza rağmen yeni adresiniz sistemde görünmüyor ise T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ilgili birimlerine başvurmanız gerekmektedir.

E-Devlet Türkiye.gov.tr
E-Devlet Şifresi sıfırlama
Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi

ADS
5/5 - (8 votes)
(Toplam 1.212 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

3 Thoughts to “E-Devlet – Turkiye.gov.tr

  1. samet

    Bakalım yeni kimlik kartları ile edevlet nasıl bir hal alacak

  2. Mahir

    Bugün git yarın gel devri, e-devlet ile sona erdi. Teşekkürler!

  3. Saim

    E-devlet bize pek çok kolaylıklar getirdi. Eskiden aynı şeyleri öğrenmek için kurum kurum geziyor, dünyanın parasını ödüyorduk

Leave a Comment