Emlak vergisi borcum var mı?

Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme

Emlak vergisi borcum var mı?
Emlak vergisi her yıl iki taksitle ödenebilen bir vergi. Vergi borcu ödeme zamanı geldiğinde borç sorgulama nereden ve nasıl yapılır sorusu sıkça sorulmaya başlanıyor. Emlak vergisi arsa arazi ev ve işyeri sahiplerinin her yıl ödemesi gereken bir vergi. Gelir İdaresi Başkanlığı her yıl emlak vergisinin ödeneceği tarihleri belirlemektedir.

Emlak vergisi, taşınmaz mal varlığından alınan vergi. Genelde arazi ve bina gibi mal varlığına uygulanan emlak vergisi, bazı ülkelerde sanayi ve tarım araçları, mal stokları ile otomobil, mücevher, mobilya, zanaat araçları gibi taşınır malları, ipotekli borç senedi, irad senedi, tahvil ve hisse senetleri gibi değerli kağıtları da kapsar. Birçok ülkede yerel yönetimlerce toplanır ve önemli bir gelir kaynağı oluşturur.

Emlak nedir?
Emlak; arsa, bahçe, bina, daire gibi her türlü taşınmaz malları kapsayan, konutların, ticari ve arsa olarak değerlendirilen mülklerin genel adıdır. Emlak ekonomik istikrarsızlıklardan ve kur hareketlerinden fazla etkilenmemesi nedeniyle, uzun vadede güvenli bir araç olarak yatımcıların en çok tercih ettiği yatırım araçları arasında yer alır.

Emlak çeşitleri nelerdir?
Emlak kategorisindeki taşınmaz mallar genel olarak konut, ticari ve arsa olarak değerlendirmeye tabii tutulur. Her türlü daire, residence, ev, villa, köşk, yazlık gibi taşınmazlar konut kategorisinde değerlendirilir. Ofis, fabrika, imalathane, atölye, kamu binaları, mağaza, dükkan, depo gibi kar amacı doğrultusuna kullanılan taşınmazlar ise ticari emlak olarak değerlendirilir. Otel, motel, pansiyon gibi turistik amaçlı işletmelerin taşınmazları da ticari emlak kategorisinde yer alır.

Gayrimenkul nedir?
Genel tanımı itibari ile değeri ve niteliği değişime uğramaksızın, bir yerden başka bir yere nakli mümkün olmayan mallara ‘gayrimenkul’ adı verilir. 4721 sayılı Medeni Kanunu’nun 704. maddesinde gayrimenkul kütük kaydına göre tanımlanmıştır. Kanuna göre ”taşınmaz mülkiyeti kapsamında yer alan araziler, tapu siciline ayrı bir sayfaya kayıt edilmiş haklar ile, kat mülkiyeti kütüğünde yer alan bağımsız bölüme sahip kayıtlar” gayrimenkul olarak ifade edilir.

Kira gelir beyanı
Geçen yıl iş yeri ve meskeninden kira geliri elde edenler için beyan dönemi yarın başlıyor.
Türkiye genelinde milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiren beyan dönemi yarın başlayacak. Kira gelir beyan dönemi, her yıl olduğu gibi bu sene de 1 Mart’ta başlayıp 25 Mart’ta sona erecek.

İstisna haddinin üzerinde konut geliri elde edenler bu istisna oranı düştükten sonra beyanname verecek. İstisna oranı sadece bir konutta kullanılabildiği için birden fazla konuttan kira geliri elde edenlerin buna dikkat etmesi gerekecek. Öte yandan iş yeri kira gelirinde beyan sınırı geçilmesi durumunda istisna oranı düşülmeyecek.

Vatandaşlar internette “www.gib.gov.tr” adresi üzerinden “Hazır Beyan Sistemi”ne giriş yapıp kendileri için hazırlanmış beyanlarını onaylayarak veya üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak hızlı ve kolay bir şekilde kira beyanlarını verebilecek. Ayrıca ikametgahın bulunduğu bölgedeki vergi dairesine de beyanname verilebilecek.

İnternet kullanamayan veya vergi dairesine gidemeyen 60 yaş üzeri mükellefler, okuma yazma bilmeyenler ile engelli ve hastalar “444 0 189” numaralı Vergi İletişim Merkezi’nden yardım isteyebilecek. Bu kimselere randevu sistemine göre Maliye Bakanlığından bir memur yardımcı olacak. Kira gelirlerinden kişiye tahakkuk eden vergiler mart ve temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenebilecek.

Bunu da oku :   Adana Belediyeleri Borç Sorgulama

Verilmeyen veya Yanlış Verilen Beyannamelere Ceza
Kira gelirlerini beyan etmeyenlerin, eksik ve yanlış beyan verenlerin istisna oranından faydalanamayacak, bu kimselere usulsüzlük ve vergi ziyaı cezası uygulanacak. Evini veya iş yerini kiralayanların ne kadar gelir elde ettiği, Hazine ve Maliye Bakanlığınca tapu, elektrik, doğal gaz, su abonelikleri ile banka, PTT, sigorta gibi kurumlardan alınan bilgiler doğrultusunda kolayca tespit edilebiliyor.

HAZIR BEYAN SİSTEMİ NEDİR?
Hazır Beyan Sistemi, ücret, kira, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlarınıza ilişkin Gelir Vergisi Beyannamenizin önceden hazırlanarak onayınıza sunulduğu sistemdir. Ticari, zirai ve serbest meslek kazancı elde edenler bu sistemden yararlanamamaktadır.

BEYANNAME VERMELİ MİYİM?
Elde ettiğiniz gelir türlerine ilişkin olarak beyanname vermeniz gerekip gerekmediğini sizin için hazırladığımız test vasıtasıyla kolayca öğrenebilirsiniz.

BEYANNAMEMİ NASIL VERECEĞİM?
Sisteme giriş yaparak, önceden hazırlanmış olan beyannamenizi kontrol edip, istediğiniz değişiklikleri yaptıktan sonra beyannamenizi onaylayabilirsiniz.

Ücret, Kira, Menkul Sermaye İradı ile
Diğer Kazanç ve İratlarınıza İlişkin Beyannamenizi
Biz Hazırladık, Siz Onaylayın Vergi – Hazır Beyan

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince taşınmaz mallar için belediyeye belli dönemlerde vergi ödeniyor. Emlak vergisini taşınmaz malın sahibi ödüyor.

Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükellef oluyor; Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu olunuyor.

Vergi mükellefiyeti, taşınmaza sahip olunan sene başlıyor. Örneğin, 2018 yılı içerisinde taşınmaz mal satın almanız halinde vergi ödemeleriniz 2019 yılında başlıyor. 2018 yılı emlak vergisi borçları eski malike ait oluyor.

Peki, emlak vergisi mükellefi olarak “Emlak vergisi borcum var mı?” diye sorduğunuzu ve sorgulama yapmak istediğinizi düşünelim. Bunun için gayrimenkulünüzün bağlı olduğu belediyeye gidebilirsiniz.

Ayrıca belediyenin hesabının bulunduğu banka şubelerine gitmek ya da belediyenin resmi web sitesine giriş yapabilirsiniz. Ancak, internet üzerinden emlak vergisi borç sorgulama için, belediyenin “E-BELEDİYE” sistemini kullanıyor olması gerekiyor.

Emlak vergisi nasıl ve neye göre hesaplanıyor?
Vergi Usul Kanunu’nun mükerrer 49’uncu maddesinin (b) fıkrası uyarınca “takdir komisyonlarının arsalara ve araziye ait asgari ölçüde birim değer tespitine ilişkin dört yılda bir yapacakları takdirler, tarh ve tahakkuk işleminin yapılacağı sürenin başlangıcından en az altı ay önce karara bağlanarak arsalara ait olanlar takdirin ilgili bulunduğu il ve ilçe merkezlerindeki ticaret odalarına, ziraat odalarına ve ilgili mahalle ve köy muhtarlıkları ile belediyelere, araziye ait olanlar il merkezindeki ticaret ve ziraat odalarına ve belediyelere imza karşılığında verilmektedir.”

Kimler emlak vergisi ödemiyor?
2006 yılında alınan Bakanlar Kurulu kararı ile;
✓ Hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlere
✓ Emeklilere
✓ Gazilere
✓ Şehitlerin dul ve yetimlerine ait brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek mesken için emlak vergisi alınmıyor.

Emlak vergisi ne zaman ödenmeye başlayacak?
Emlak Vergileri her sene iki eşit taksit şeklinde ödeniyor. Emlak vergisinin birinci taksiti mart-mayıs ayında, 2. taksiti ödemeleri ise Kasım ayında yapılır.

Bunu da oku :   İstanbul Avrupa Belediyeleri Borç Sorgulama

Emlak vergisi sorgulama nasıl yapılır?
Emlak vergisi borcu olup olmadığını sorgulamak ve teyit etmek isteyen vatandaşlar bu işlemleri belediyelerden veya internet üzerinden e-Devlet vasıtası aracılığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) sunduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti işlemlerinden öğrenilebilir.

Emlak vergisi nereden ödenir?
1- E-Devlet Emlak vergisi ödemesi online olarak yapılabilmekte.
Emlak vergisi e devlet ödemelerini İnternet Vergi Dairesi hizmeti ile gerçekleştirebilirsiniz.
✓ Vergi dairesi üzerinden vergi borcu sorgula Vergi Borcu Sorgulama – Vergi Dairesi
✓ E-devlet üzerinden vergi borcu sorgula : Vergi Borcu Sorgulama – e-Devlet

2- PTT Havalesi

3- Taşınmazın bağlı olduğu belediyenin hesabının bulunduğu banka şubeleri
Emlak vergisi ödemesini taşınmazın bağlı olduğu belediyenin hesabının bulunduğu banka şubelerinden yada hesaba havale/eft ile yapabilirsiniz.

4- Taşınmazın bağlı olduğu belediye
Emlak vergisi ödemeleri için taşınmazın bağlı olduğu belediyenin ödeme noktalarından yapılabilmekte.

5- E- belediye sistemine dahil olan belediyeler:
e-Devlet – Tüm Belediye Hizmetleri listesi
Adana Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Adıyaman Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Afyon Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Ağrı Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Aksaray Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Amasya Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Ankara Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Antalya Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Ardahan Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Artvin Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Aydın Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Balıkesir Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Bartın Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Batman Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Bayburt Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Bilecik Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Bingöl Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Bitlis Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Bolu Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Burdur Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Bursa Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Çanakkale Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Çankırı Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Çorum Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Denizli Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Diyarbakır Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Düzce Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Edirne Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Elazığ Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Erzincan Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Erzurum Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Eskişehir Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Gaziantep Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Giresun Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Gümüşhane Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Hakkari Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Hatay Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Iğdır Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Isparta Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
İstanbul Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
İzmir Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Kahramanmaraş Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Karabük Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Karaman Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Kars Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Kastamonu Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Kayseri Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Kırıkkale Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Kırklareli Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Kırşehir Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Kilis Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Kocaeli Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Konya Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Kütahya Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Malatya Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Manisa Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Mardin Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Mersin Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Muğla Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Muş Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Nevşehir Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Niğde Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Ordu Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Osmaniye Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Rize Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Sakarya Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Samsun Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Siirt Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Sinop Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Sivas Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Şanlıurfa Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Şırnak Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Tekirdağ Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Tokat Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Trabzon Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Tunceli Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Uşak Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Van Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Yalova Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Yozgat Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme
Zonguldak Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Borç Ödeme

ADS
5/5 - (6 votes)
(Toplam 274 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Benzer yazılar

One Thought to “Emlak vergisi borcum var mı?

  1. ferhan

    Türkiye sınırlarında yer alan tüm gayrimenkuller için emlak vergisinin her sene, senede 2 eşit taksit halinde ödenmesi gerekiyor. Emlak vergisi borcunu ödemeyenlerin aylık vergi cezası birikiyor.

Leave a Comment