Haciz sorgulama – Haciz borcum var mı?

Haciz sorgulama - Haciz borcum var mı?

Haciz sorgulamaHaciz borcum var mı?
Haciz sorgula
Haciz sorgulama veya e-haciz sorgulama işlemini yine bir çok sorgulamada olduğu gibi vergi ve borçlarla ilgili olan gib .gov.tr üzerinden yapabilirsiniz. Haciz sorgulama yaparak üzerimize ait herhangi bir icra işlemi olup olmadığını borç sorgulama servisi aracılığı ile öğrenebilmekteyiz.

Borç sorgulama servisi sayfasından sadece tc kimlik no, nüfus cüzdanı seri no, anne kızlık soyadı ve güvenli kodu girilerek borç bilgisi görülebilmektedir. E-haciz uygulaması, ile devlet vergi borcu olduğu halde bu borcunu ödemeyen veya başka sebeplerden dolayı bu borçları tahsil edilemeyen kişilerin banka hesaplarına el konulması veya bu hesaplardan tahsil edilmesi şeklinde gerçekleşmektedir.

Haciz nedir?
Borçlu bir kişinin borcunu ödeyememesi durumunda, alacaklı kişinin borçlunun mallarına el koyma ya da satılmasına kısıtlama kararı çıkartmasına haciz denir. Devlet, uygulayacağı haciz işlemi ile borçlunun borcunu ödemeye yetecek taşınır, taşınmaz mallarına, hisse ve parasına el koyar.

E-Haciz Nedir?
E-Haciz dediğimiz olay yani elektronik haciz işlemi, Gelirler İdaresi Başkanlığının talimatıyla, size ait borçların belirli sürelerde bankalara bildirilmesi, eğer o bankada mal varlığınız var ise borçlu olduğunuz miktarının blokesi olayıdır. Vadesi geçmiş olan vergi alacakları için devlet, elektronik ortamda haciz işlemi gerçekleştirebilir.

E-haciz sorgulamasını e-Devlet’ten yapabilirsiniz. Kişisel şifrenizle e-Devlet’e girip Gelir Dairesi Başkanlığı’ndan sorgulama yapmanız mümkün.

İhtiyati Haciz Nedir?
İhtiyati haciz, amme alacağının tahsil güvenliğini sağlamak amacıyla ihtiyaten, tedbir amacıyla, yapılan haciz işlemine verilen isimdir.

İhtiyati haczin amacı amme alacağını teminat altına almak olup, tahsil dairelerince mükellefin menkul ve gayrimenkul malları ile diğer hak ve alacaklarının kaçırılmasına engel olunmasıdır.

Haciz talebi
Alacaklı ya da vekili, İcra Dairesine başvurarak borçluya icra takip kararı çıkartma talebinde bulunur. Borçlunun mallarına haciz yoluyla el konulur ve ihale ile satışa çıkarılır. Satıştan elde edilen gelir ile alacaklıya alacağı kadar ödeme yapılır.

Borçlunun yaşamını sürdürmesi ve sağlıklı yaşamayabilmesi için gerekli hayati malları ve mesleğini sürdürebilmesi için gerekli ekipmanları dışında ki malları haciz işlemine tabi tutulmaktadır.

Ordudan emekli olanların aylıkları, dul ve yetim aylıkları, ordu mensuplarının ikramiyeleri, yardım kuruluşlarından bağlanmış olan yardım ve aylıklar haczedilmemektedir.

Haciz Müzekkeresi nedir?
Borçlunun tapudaki gayrimenkullerinin, bankadaki paralarının ya da başka bir yerde bulunan mallarının haciz edilmesi durumunda Tapu müdürlüğüne, Bankalara haciz olunan mallar hakkında yazılı belge gönderilir. Buna haciz müzekkeresi denir.

Bu uygulama devletin vergi toplama verilerinden önemli bir artış sağlamaktadır. Ayrıca vergi mükellefleri bu uygulamaya maruz kalmamak için vergi borçlarını ödeme konusunda daha hevesli davranmaya başlamışlardır.

Haciz sorgulama yaparak hem bu tür icra işlemlerinden haberdar olur hemde eğer imkan varsa geç kalınmamışsa bu işlemlerin önüne geçilebilmektedir. Sizinde vergi borcunuz varsa veya devlet kurumlarıyla yaptığınız işlemlerden, adınıza kesilmiş cezalardan kaynaklı borçlarınız bulunuyorsa e-haciz uygulamasıyla karşılaşmadan bir an önce bu borçlarınızı ödeyerek hacze konu olmaktan kurtulabilirsiniz

E-haciz vatandaşlara internet üzerinden ödemedikleri bir borcundan dolayı haciz yaptırımı yapılabileceğini bilmenizi isteriz. E-haciz 2008 yılında alınmış olan bir kararla kanun kapsamına alınmıştır ve uygulanması ve yaptırımı garanti altına alınmıştır. Borcu olan kişiye ödemenin yapılması için bir ödeme emri bildirilir buna karşılık ödeme yapılmazsa haciz uygulamasına gidilir.

E-Haciz Hangi Cezaları Kapsar
1- Motorlu taşıt vergileri e haciz kapsamındadır.
2- Kira gelir vergisini ödemeleri
3- Trafik kuralları ihlaline bağlı olarak alınan cezalar
4- Maliye borçları

Eve gelen haciz nasıl durdurulur?
İcra işlemi, icra müdürlüğünden gelen tebligatta belirtilen süre içinde borcun kapatılması durumunda durduruluyor. Ayrıca haciz, alacaklının ya da vekilinin talebi doğrultusunda da durdurulabiliyor. Haczin durdurulamaması gibi durumlarda İcra Müdürü ile alacaklı, borçlunun evine gelerek, gayrimenkul ve menkul malların rayiç bedelleri belirlenerek satışa sunulmak üzere mallara el koyuyor.

E-Haciz Nasıl sorgulanır?
Devlete olan borç bilgilerinizi yine devletin bir kanalı olan Gelir İadresi Başkanlığı resmi web sitesi altından Borç Bilgilendirme Servisi kısmında bulunmaktadır. Hacizlik bir duruma düşmemek için düzenli olarak borçların olup olmadığını kontrol etmekte fayda var.

İcra dosyası sorgulama yapmak ve diğer sorularınıza cevap bulmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanarak UYAP ve EDevlet sistemine girebilirsiniz.
UYAP Vatandaş Portal giriş
EDevlet Davalarım – Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama
GİB Vergi Dairesi – E-Haciz Sorgulama
EDevlet Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama (e-haciz Banka)

ADS
5/5 - (4 votes)
(Toplam 251 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Benzer yazılar

7 Thoughts to “Haciz sorgulama – Haciz borcum var mı?

 1. nurettin hacıibrahimoğlu

  icra borcum ne kadar

 2. nurettin hacıibrahimoğlu

  icra borcum ne kadar

 3. hacıibrahimoğlu

  haciz borcum ne kadar?

 4. Sevcan

  İcra borç var mı

 5. savaş kanat

  onaylıyom

 6. Dursun

  Icra borcum varmi

 7. mecla karşın

  ayvalık tapu dairesindeki tapularımın üzerinde haciz varmı

Leave a Comment