HGS Geçiş İhlali Sorgulama

HGS Ceza Sorgulama, HGS Geçiş İhlali

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) geçiş ihlali sorgulama
Türkiye’deki milyonlarca motorlu taşıt sahibi kişinin kullandığı ve sürücülere birçok kolaylık sağlayan HGS hakkında araç sürücülerinin aklında bazı soru işaretleri var. Bu soru işaretlerinin başında ise “HGS nasıl ve nereden alınır?” geliyor. HGS başvurusu yapmak isteyen sürücüler başvuru öncesinde bu konuda bilgi sahibi olmak için araştırma yapıyor. İşte HGS hakkında sürücülerin tüm merak ettiği sorular ve cevapları…

Hemen her araç sahibinin en az bir kere sorduğu sorular vardır: HGS nedir? OGS nedir? OGS ve HGS sorgulama nasıl yapılır? HGS cezası nasıl ödenir? Hangisi daha avantajlıdır? Bu soruların hepsine ve konuyla ilgili diğer merak edilenlere cevap bulmak için yazımızı okuyun.

KGS sisteminin sona ermesiyle daha pratik ve hızlı bir sistem olna HGS sistemi uygulamaya girmiştir. Bu sistem sayesinde otoyol ve köprü gişelerindeki bekleme süreleri bitme noktasına gelmiştir. Kredi yükleme şeklinde işlem gören HGS sisteminde kaçak geçişlerde yapılmaktadır.HGS geçiş ihlali sorgulama linki vasıtasıyla HGS borcunuz varmı yokmu sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Aracınız HGS’de hangi sınıfta
1. sınıf olarak adlandırılan geçiş sınıfında, aks aralığı 3,20 metreye kadar olan otomobiller yer alır.
2. sınıfta ise aks aralığı 3,20 metreden uzun panelvan, van, midibüs, minibüs, kamyonet gibi araçlar yer alır.
3. sınıfa dahil olan araçlar, aks adedi 3 olan otobüs gibi araçlardır.
4. sınıfta aks adedi 4 ve 5 olan kamyon, tanker gibi her türlü araç yer alır.
5. sınıfta ise dingil sayısı 6 ve daha fazla olan kamyon, treyler gibi araçlar vardır.
6. sınıfta motosikletler bulunur.

HGS’nin yeni bir uygulama olması nedeniyle sürücüler pek çok konuda şaşırmaktadır. Bunlardan biri de HGS etiketi ve kartı ile diğer gişelerden geçersek ceza alır mıyız? sorusu. Bu durumda yapılan açıklama şöyledir.

14 Mayıs 2012 tarihli resmi gazetede yayımlanan Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğu altında bulunan otoyollar ile erişme kontrolünün uygulandığı karayollarında geçiş ücretlerinin belirlenmesi ve uygulanmasına ilişkin yönetmeliğin 10.maddesi gereğince “Sürücü, İdare tarafından kurulmuş sistemlerde kendisinin kullandığı ödeme sistemine ait giriş ve çıkışta bulunan şeritleri, kurallara uygun olarak kullanmak zorundadır. Bu şeritlerin dışındaki çıkış şeritlerinden geçiş yapılması halinde cezalı geçiş ücreti tahakkuk ettirilir” ifadesi yer almaktadır. Dolayısı ile OGS, KGS ve HGS ayrı geçiş sistemleri olup, her abonenin kendi şeridinden geçiş yapması gerekmektedir. Aksi durumda 11 kat cezalı geçiş ücreti tahakkuk ettirilir.

Not: Son 2-3 gün içerisinde yaptığınız geçiş ihlalini sorgulama sayfasında göremeyebilirsiniz.

HGS SORUNLARINDA BAŞVURULAR
HGS geçiş ve ihlal bilgilerine ait tüm düzeltme,inceleme ve itiraz işlemleri Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılmakta olup, HGS geçişlerinizle ilgili bu taleplerinizi hgs@kgm.gov.tr e-posta adresine, 444 11 17 KGM HGS Çağrı Merkezine İletebilirsiniz.

Not: PTT’den alınmış nakit (ön yüklemeli) HGS etiketleriniz için PTT Merkezlerine veya şubelerine başvurarak hiçbir masraf ödemeden mevcut herhangi bir kredi kartınızla otomatik ödeme talimatı verebilir, bakiye yükleme ve takip sorunundan kurtularak, bakiye yetersizliği nedeniyle oluşan ihlalli geçişlerinizi önleyebilirsiniz.

Satış ve Yükleme Noktaları
– HGS ürün satış ve bakiye yükleme işlemleri tüm PTT işyerleri, anlaşmalı GSM şirketleri, anlaşmalı bayilikler, anlaşmalı petrol şirketleri ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.
– PTT işyerleri aracılığı ile alınan ürünler için ePttAVM üzerinden online bakiye yüklemesi yapılabilmektedir.

HGS Anlaşmalı Bankalar :
– İŞBANKASI – ALBARAKATÜRK – GARANTİ – TEB – KUVEYTTÜRK – DENİZBANK – YAPIKREDİ – VAKIFBANK – HALKBANKASI – TÜRKİYE FİNANS – AKBANK – ZİRAAT BANKASI – FİNANSBANK

Anlaşmalı Petrol İstasyonları:
– PETROL OFİSİ, SHELL, BP, OPET, TPPD, TOTAL Yetkili İstasyonları

HGS Bilgi Edinme/Düzeltme işlemleri
HGS geçiş ve ihlal bilgilerine ait tüm düzeltme,inceleme ve itiraz işlemleri Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılmakta olup, HGS geçişlerinizle ilgili bu taleplerinizi hgs@kgm.gov.tr e-posta adresine, 0850 460 60 60 KGM HGS Çağrı Merkezine iletebilirsiniz.

0850 460 60 60 (KGM) ve 444 17 88 (PTT) numaralarından müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz.

HGS ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve HGS geçiş ihlal cezalarına, http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adlı internet sayfasından ulaşılabilmektedir.

NOT: KGM tarafından işletilen ücretli otoyol ve köprülerden yapılan son 15 güne ait geçişler henüz bu sayfaya yansımamış olabilir. Ücret Toplama Sistemlerimizin esas ödeme kanalı OGS/HGS hesaplarıdır. Bu sebeple cezalı duruma düşmemek için geçiş tarihini izleyen 15 gün içerisinde araç plakanıza ait bir OGS/HGS hesabının açılması, hesabı olan araçlar için ise OGS/HGS hesabına yeterli bakiye yüklenmesi gerekmektedir

HGS 15 gün içinde ödenmezse ne olur?
HGS sistemlerinden geçiş ihlali yapılması durumunda; geçiş ihlali yapılan plaka üzerine 15(on beş) gün içinde OGS veya HGS abonesi olunması veya mevcut OGS veya HGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiyesi olması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır.

HGS kaçak geçiş cezası ne kadar?
HGS kaçak geçiş ücreti geçiş yerlerindeki ücrete göre belirlenmektedir. Mesela siz 5 TL olan bir gişeden geçiş ihlali yaptınız ve 15 gün içerisinde bakiyenize ödeme yapmadıysanız, geçiş ücretinin tam 11 katı yani 55 TL cezai işlem uygulanmaktadır.

OGS ve HGS Yüklemesi Nasıl Yapılır?
Giriş istasyonunuzun yanlış belirlendiğiniz düşünüyorsanız izleyen bağlantıyı takip edip OTOYOL GİRİŞ PLAZASI DÜZELTME FORMU‘nu doldururak hgs[@]kgm.gov.tr e-posta adresine mail atabilir veya en yakın PTT merkezine teslim edebilirsiniz.
Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama
HGS ile hatalı geçiş yaptıysanız cezanızı aşağıdaki adresten sorgulayabilirsiniz.
PTT ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla OGS ve HGS yükleme yapmak mümkün. Bunun için öncesinde OGS ve HGS sorgulama araçlarını kullanarak bakiyenizi öğrenebilirsiniz. Bu işlemi de PTT ve bankalar aracılığıyla yapabileceğiniz gibi e-Devlet’ten de faydalanabilirsiniz.
PTT Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama
eDevlet Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama
eDevlet Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama

ADS
5/5 - (29 votes)
(Toplam 1.197 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Benzer yazılar

16 Thoughts to “HGS Geçiş İhlali Sorgulama

 1. tolga s.

  HGS para cezası ne kadar?
  HGS KAÇAK GEÇİŞ CEZASI NE KADAR? 2021 HGS kaçak geçiş ücreti geçiş yerlerindeki ücrete göre belirlenmektedir. Mesela siz 5 TL olan bir gişeden geçiş ihlali yaptınız ve 15 gün içerisinde bakiyenize ödeme yapmadıysanız, geçiş ücretinin tam 11 katı yani 55 TL cezai işlem uygulanmaktadır.

 2. nihat yolcu

  Son günlerde yaptığınız bir geçişin geçiş ihlali sorgulamasında cezaya tabii tutulduğunu gördünüz ve buna itiraz etmek istiyorsunuz.

 3. cemil

  2018′ de aldığım sıfır motorun 2016 ve 2015 de kaçak geçişi görünüyor. 300 küsür lira toplam.

 4. orhan bozkurt

  benım hgs ıhlalım yoktur ceza kesılen tarıh aracı aldıgım tarıh ıstanbul dan malazgırte geldım.aracı altıgım sahısın benım aldıgım34k*3** plakalı aracın hgs sı vardı ve ben aynı plakaya yukleleme yaptım gecışlerımde de durdum gecış ıhlalınede baktım borcum yoktu bu yanlısın duzeltılmesı arz aderım

 5. Ayhan çelik

  Pilaka borcunu soracaktım….kaça geçiş
  nasil örene bilirim
  Teşekkürler

 6. Selami

  sisteminizde plakalı aracıma 2015-2016 yıllarında adana otoyolu ve istanbul-fsm köprüsünde ihlalli geçiş cezaları görülmektedir. Belirtilen tarihlerde araç benim adıma kayıtlı olmasına rağmen ben adana otolunu ve fsm köprüsünü hayatımda hiç kullanmadım ne yapmam gerekiyor.

 7. Abdullah

  Şimdi buraya çarşaf çarşaf güzel söz yapacam olmwayacak

 8. tuncer

  Istanbula 19—895 plakalı aracım ile istanbula hiç gitmedim. 2014 yılına ait 1031.25 tl geldi.istanbula hiç gitmedim hgs ücreti geldi gereğini arz ederim

 9. İLHAMİ

  Degerli arkadaşlar.22 06 2014 tarihinde ankara kazan dan yeniçag çıkışı.
  tekrar girişi için 487 tl HGS ihlali borcum cıkdı bu borç bana 28 12 2015.
  teblig edildi.
  bunu binlerce Vatandaşa yapmışlar.
  halbuki arabayı ilk 29 03 2014 günü almışdım.aldıgım kişi HGS de yeterli miktarda para var dedi.ona guvenerek otoyolu kullandım.ihlal saydılar 115 TL ceza geldi.
  bu cezayı görünce bunun birer hırsızlık oldugunu anladım .gerekirse anayasa mahkemesine kadar giderim.saygılar.

 10. Bir yıl oldu aracı satalı ceza yeni geliyor şimdiye kadar aklın nerdeydi Ahmet G– efendi

 11. Zekeriya

  HGS İhlali yapmadığım halde HGS Geçiş ücreti tebligatı yapılması.

 12. Zekeriya

  HGS ihlali yapılmadığı halde plakama hgs ihlal cezası geliyor.Bu yanlışlığın düzeltilmesini istiyorum.

 13. Mehmet Nezir Gökalp

  34 — 9112 Mehmet Nezir Gökalp pılakalı aracıma hegesem olduğu halde bana ceza gelmiş bunun düzeltilmesini isterim
  Diğer aracıma 34 — 5087 plakalı aracımızıda ilgili tarihte Ankaralı bir arkadaşa satmışım onun düzeltilmesini istiyorum

 14. cevdet koç

  XXay908 plakalı aracım var 2013 dahil olmak uzere vergi dairesine cezasi gelmiş bulunmaktadır bu konuyla ilgili incelenme ve tekral elden gecirilmesini istiyom cunku uzak mesafe yazılmış ben genel izmit ist calışıyom 2013 ve sonrası ihlallere bakılmasını istiyom genelde gişelerde arıza olduğundan dalayı tşk ederim

 15. Ahmet

  istanbuldan bi araç aldım satışını ve ruhsatınıda aldım ama arabanın plakadan hgs borcu çıkıyor bu borcu benmi ödeyeceğim ya da yapmam gereken nedir yardımcı olurmusunuz teşekkürler

 16. cahit

  Istanbul gişelerinin bazılarında hgs-ogs birleşti. Benim hgs em olmasına rağmen ogs den gecmişliğim olmuş ve ceza geldi. Neden gişelerin bazıları birleşiyor bazıları ayrı. Ya hepsi ayrılsın ya hepsi birleşsin.

Leave a Comment