Kredi kartı borcum var mı?

kredi kartı tuzağı

Kredi kartı borcum var mı?
Banka, faizle para alınıp verilebilen, kredi, iskonto, kambiyo işlemleri yapan, kasalarında para, değerli belge, eşya saklayan ve bunun dışındaki diğer ticari, finansal ve ekonomik etkinliklerde bulunan kuruluşlara denir. Banka kelimesi İtalyanca banca kelimesinden Türkçeye geçmiştir. Para bozma gişesi, para bozma yeri anlamına gelir.

Bankalar, sermaye, para ve kredi işlemlerini yapan ticari kuruluşlardır. Evrensel bir banka kişi ve kuruluşlara kredi tahsis eder, mevduat hesaplarını korur, sermaye, para ve kredi ile ilgili her türlü işlemleri yapar. Örneğin Almanya’daki bir kredi kurumu, kanunen (kredi yasalarınca) banka muamelelerinin icra edildiği bir müessese olarak tanımlanır.

Kredi Kartı Nedir?
Bankaların müşterileri için tasarlamış olduğu, pos makinesine sahip olan her yerde ve internette alışveriş için kullanabileceğiniz ve nakit avanslar çekebileceğiniz bir araçtır. Nakit para yerine kullanıldığı için alternatif ödeme türlerinden biridir.

Kredi kartı, ödeme ve borçlanma aracıdır
İlk bilmeniz gereken, kredi kartlarının ödeme ve borçlanma araçları olduğudur. Basit bir anlatımla açıklamak istiyorum. Herhangi bir kredi kartına sahip olduğunuzda kartınıza bir limit tanımlanır. Bu limit dahilinde fiziki mağazalar da dahil olmak üzere internet mağazalarından da alışveriş yapabilmeniz mümkün olur. Alışveriş yaptığınızda harcama tutarı kredi kartınıza tanımlı limitten düşer. Kullandığınız her tutar, borçtur.

Kredi Kartı Dönem Borcu Neleri Kapsıyor?
Kredi kartı bir ödeme aracı, bize aldığımız herhangi bir şeyi sonra ödeme imkanı tanıyor ama zamanında ödemek gerek. Kredi kartı sahibi olduğumuzda bir hesap kesim tarihi belirleniyor. Hesap kesim tarihinden önce olan harcamalar, taksitler, nakit avanslar, masraflar, faizler, önceki dönemden kalan borçların toplamı dönem borcunu oluşturuyor.

Kredi Kartı Borcu Öğrenme
Kredi kartları artık hepimizin cebine yerleşen bu kartlar düzensiz kullanımlar sonucu bizleri batağa sürükleyebiliyor. Peki, bizler bu bataktan uzak durmak için ne yapmalıyız sorusunu biraz aydınlığa kavuşturalım. Bazılarımın cebinde belki birden fazla olan bu kartların kontrolünü acaba iyi yapıyor musunuz? Mesela nasıl kredi kartı borcu öğrenme ve kredi kartı borç sorguluma işleminizi sıkça yaparak kontrol sağlamak.

Kredi kartı borcu öğrenme nasıl yapılır?
Kredi kartı borcunu öğrenme işlemini birçok yolla yapabiliriz. Bankanızın 7 haneli müşteri destek hattını arayarak telefon görüşmesi şeklinde, internet bankacılığını aktif hale getirerek internet bankacılığı üzerinden, vezne bankacılığı ile bankanızın size en yakın şubesine kredi kartınız ile başvurarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz ve son bir yöntemde Automatic Teller Machine yani ATM’ler yardımıyla işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Automatic Teller Machine (ATM) kullanarak yapabileceğiniz işlemler nelerdir?
Bilindiği üzere artık bir ATM’ye rastlamak eskisi gibi zor değildir. Yolda yürürken yada en ıssız bir mekândan geçerken gözünüze bir ATMilişirse hiç şaşırmayın. ATM’ler artık günümüzün bir banka şubesi gibi işlemler yapabilmekle bizlere kolaylık sağlayabiliyor. ATM’lerin banka şubelerinden tek farkı bir vezne çalışanı olmamasıdır. Bu makineler ile kredi kartı ekstresi öğrenme, para çekebilir havale yapabilir kredi kartı hesap özeti öğrenmek için kullanabilirkredi kartı borcu sorgulama, kredi kartı limit sorgulama işlemlerinizi kolayca ve karmaşık olmayan bir sistemde steril olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Telefon bankacılığı nedir? Hangi işlemler telefon bankacılığı ile gerçekleştirilebilir?
Telefon bankacılığı telefon kullanan ve işlemlerini oturduğu yerden yapmak isteyenler için gerçekleştirilmiş bir bankanızın telefon şubesi diyebiliriz. Bu şubeye ulaşmak için yapacağınız şey kartınızın önünde yada arkasında bulunan 7 haneli telefon bankacılığı numarasını telefonunuzdan arayarak yapmak istediğiniz işlemleri gerçekleştirmektir. Telefon bankacılığı ile yapılan işlerin başında kredi kartı limitleriyle ilgili kredi kartı limiti öğrenme, kredi kartı limit sorgulama ve kredi kartı limiti artırma başvuruları yer almaktadır. Kredi kartı borcu öğrenme, kredi kartı borcu sorgulama, güncel borç bilgilerine ulaşma oldukça kolaydır. Ayrı yeten kredi kartı hesap özeti öğrenmeve kredi kartı hesap ektresi öğrenmede sorun yaşayanlar için en hızlı yoldan sorunu halletme metotları arasında yer almaktadır.

İnternet bankacılığı yukarda bahsi geçen işlemlerin hepsini yapabileceğiniz bir bankacılıktır ama internet bankacılığını kullanmak için öncelikli yapmanız gereken şeyler vardı bunlar nelerdir?
Öncelikle internet erişimini sağlıyor olmalısınız sonrasında daha önce hiç internet bankacılığı kullanmamış iseniz bankanızın müşteri hattını arayarak yada şubenize başvurarak internet bankacılığınız aktif bir hale getirebilirsiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra kredi kartı borcu sorgulama, kredi kartı borcu hesap özeti öğrenme gibi işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Vezne bankacılığı ise mesai saatleri ve çalışma günleri içerisinde bankanız şubesine uğrayarak işlemlerinizi resmi bir ortamda kredi kartı borcu öğrenme, kredi kartı borcu sorgulama gibi her türlü bankacılık işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Son olarak kredi kartınızı kullanmaya başlamadan önce sizlere birkaç tüyo daha vermek istiyorum.
Dengeli kullanmaya çalışın. Kredi kartınızı mutlaka dengeli kullanmaya çalışın. Bankanız size her ne kadar limit tahsis etmiş olursa olsun kartınızı kullandığınızda bir sonraki dönem için borçlandığınızı ve borcunuzu ödemeniz gerekeceğini göz önünde bulundurun.

Yüzde 30 kuralını uygulayın. Bilinçli kullanıldığı takdirde kredi kartı kullanmak avantajlıdır. Kartınızı bilinç kullanmak için yüzde 30 kurulanı uygulamaya özen gösterin. Bu kurala göre aylık elde ettiğiniz gelirin en fazla yüzde 30’u kadar kart harcaması yapmanız gerekir. Mesela, 2000 lira aylık geliriniz varsa kredi kartınızdan yaptığınız harcamanın 600 lirayı geçmemesine dikkat etmelisiniz. Bu kural dışında aylık ödemeniz gereken farklı borçlarınız varsa kredi kartından kullanacağınız aylık tutarın bütçenizi zorlamayacağından emin olmalısınız.

Zamanında ödeme yapın. Her ne olursa olsun mutlaka kart borcunuzu zamanında ödeyin. Zamanında ödenmeyen borçlar yazıda da kısaca bahsettiğim bireysel kredi notunuzu büyük ölçüde etkiler ve finansal kuruluşların gözünde sizin adınıza olumlu bir izlenim bırakmaz. Kredi notunuzun düzensiz ödemeler nedeniyle düşmesi hasebiyle gelecekte ihtiyacınız olabilecek kredi başvuruları, kart limit artırım talepleri olumsuz sonuçlanır. İlk kez kredi kartı kullanmaya başlayacağınız için mutlaka zamanında ödeme yapmanız gerektiğini bilmeniz son derece önemli.

Sanıyorum bu rehber ilk kez kredi kartı kullanmaya başlayacak herkes için yeterli bilgileri veriyor. Yine de sorularınız olması halinde bizden destek alabileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Sorularınızı veya eklemek isteklerinizi yorumlardan gönderebilirsiniz.

Adabank A.Ş. http://www.adabank.com.tr
Akbank T.A.Ş. http://www.akbank.com
Aktif Yatırım Bankası A.Ş. http://www.aktifbank.com.tr
Alternatifbank A.Ş. http://www.alternatifbank.com.tr
Anadolubank A.Ş. http://www.anadolubank.com.tr
Arap Türk Bankası A.Ş. http://www.atbank.com.tr
Bank Mellat http://www.mellatbank.com
Bank of China Turkey A.Ş. http://www.bankofchina.com.tr
BankPozitif Kredi ve Kalkınma Bankası A.Ş. http://www.bankpozitif.com.tr
Birleşik Fon Bankası A.Ş. http://www.fonbank.com.tr
Burgan Bank A.Ş. http://www.burgan.com.tr
Citibank A.Ş. http://www.citibank.com.tr
Denizbank A.Ş. http://www.denizbank.com
Deutsche Bank A.Ş. http://www.db.com.tr
Diler Yatırım Bankası A.Ş. http://www.dilerbank.com.tr
Fibabanka A.Ş. http://www.fibabanka.com.tr
GSD Yatırım Bankası A.Ş. http://www.gsdbank.com.tr
Habib Bank Limited http://www.habibbank.com.tr
HSBC Bank A.Ş. http://www.hsbc.com.tr
ICBC Turkey Bank A.Ş. http://www.icbc.com.tr
ING Bank A.Ş. http://www.ingbank.com.tr
Intesa Sanpaolo S.p.A. http://www.intesasanpaolo.com.tr
İller Bankası A.Ş. http://www.ilbank.gov.tr
İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. http://www.takasbank.com.tr
JPMorgan Chase Bank N.A. http://www.jpmorgan.com/pages/international/turkey
Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş. http://www.mlyb.com.tr
MUFG Bank Turkey A.Ş. http://www.tu.bk.mufg.jp
Nurol Yatırım Bankası A.Ş. http://www.nurolbank.com.tr
Odea Bank A.Ş. http://www.odeabank.com.tr
Pasha Yatırım Bankası A.Ş. http://www.pashabank.com.tr
QNB Finansbank A.Ş. http://www.qnbfinansbank.com
Rabobank A.Ş. http://www.rabobank.com.tr
Société Générale (SA) http://www.societegenerale.com.tr
Standard Chartered Yatırım Bankası Türk A.Ş. http://www.standardchartered.com.tr
Şekerbank T.A.Ş. http://www.sekerbank.com.tr
Turkish Bank A.Ş. http://www.turkishbank.com.tr
Turkland Bank A.Ş. http://www.tbank.com.tr
Türk Ekonomi Bankası A.Ş. http://www.teb.com.tr
Türk Eximbank http://www.eximbank.gov.tr
Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş. http://www.ziraatbank.com.tr
Türkiye Garanti Bankası A.Ş. http://www.garanti.com.tr
Türkiye Halk Bankası A.Ş. http://www.halkbank.com.tr
Türkiye İş Bankası A.Ş. http://www.isbank.com.tr
Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. http://www.kalkinma.com.tr
Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. http://www.tskb.com.tr
Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. http://www.vakifbank.com.tr
Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. http://www.yapikredi.com.tr

Kredi Kartı Borç Yapılandırması

ADS
5/5 - (11 votes)
(Toplam 300 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Benzer yazılar

4 Thoughts to “Kredi kartı borcum var mı?

 1. fatih

  Kredi kartı aidatlarının geri alınması kapsamında Yargıtay 13. Hukuk Dairesi tarafından verilen 2015 yılındaki bir kararda kredi kartı aidatları geri dönük olarak alınabileceğini söylüyor. 10 seneye kadar olan kredi kartı aidatları geri alınabilir. Ödediğim kredi kartı yıllık hesap ücretimi nasıl gerim alabilirim?

 2. Volkan demirli

  Bankalara borcum varmı

 3. abusiddig nazmul florentina ilona

  Nekadar.kredi kart borcum.var

 4. Ahmet çolak

  Kredi kartı borçları yapılandırılıyor mu? illa bankalara mı gitmek gerekiyor?

Leave a Comment