Banka borcum varmı?

Banka borcum varmı?

Banka borcum varmı?
Bankalardan geçmiş dönemde kullandığınız kredi ya da kredi kartı borçlarınızın ödemelerini sorgulamak istiyorsanız aşağıdaki sorgulama linklerini kullanabilirsiniz. Sizde daha önceki zamanlarda acil nakit ihtiyaçlarınızdan dolayı bankalardan kredi çekmişseniz veya kredi kartı kullanmış ve borcunu sorgulamak istiyorsanız işte tam size göre bir araştırma konusu. Borçlarınızın tamamını sorgulayarak bankalar borcunuzun kalıp kalmadığını anında öğrenebilirsiniz. Hiçbir şekilde tanımadığınız sitelere TC kimlik, telefon numarası, anne kızlık soyadı vs bilgilerinizi girmeyiniz. Aşağıdaki bankaların borç sorgulama sistemlerine girerek anlık olarak sistem üzerindeki verilere erişebilirsiniz. Sizde e-devlet borç sorgulama, TC ile banka borç sorgulama sistemlerini kullanıp hemen borçlarınız olup olmadığını görebilirsiniz.

Banka nedir?
Banka kelimesi İtalyanca banca kelimesinden Türkçeye geçmiştir. Para bozma gişesi, para bozma yeri anlamına gelir. Bankacılığın gösterdiği tarihi gelişme, para kavramının gelişmesiyle yakından ilişkilidir. Bilinen en eski banka Mezopotamya’daki Kızıl Tapınak’tır. Hamurabi yasalarında banka işleminin nasıl yürütüleceği, borçların nasıl tahsil edileceği, komisyonların nasıl belirleneceği konusunda hükümler yer almaktaydı. Sonraki yüzyıllarda bankacılık zengin ailelerin de uğraşmaya başladığı bir konu hâline geldi.

Banka, mevduat kabul eden, bu mevduatı en verimli şekilde çeşitli kredi işlemlerinde kullanmak amacını güden veya faaliyetlerinin esas konusu düzenli bir şekilde kredi almak ya da kredi vermek olan ekonomik bir kuruluştur. Diğer bir tanım olarak banka, para, kredi ve sermaye konularına giren her çeşit işlemleri yapan ve düzenleyen, özel veya kamusal kişilerle işletmelerin bu alandaki her türlü ihtiyaçlarını karşılama faaliyetlerinde bulunan bir ekonomik birimdir. En basit tanımını ise şöyle yapabliliriz: Bankalar faizle para alıp veren, kredi, iskonto, kambiyo işlemleri yapan, kasalarında para, değerli belge, eşya saklayan ve bunun dışındaki diğer ekonomik etkinliklerde bulunan kuruluşlardır.

Bankacılık
Bankacılık, ortaçağda Vatikan’a bağlı kiliselerin kutsal topraklara yapılan seyahatlerde hacı adaylarının kıymetli eşyalarını korumak amacı ile zamanın ihtiyaçları gereğince doğmuş kuruluşlardır. Bankacılığın başlangıcı konusunda çeşitli görüşler vardır. Bunlardan biri insanların uzak yerlere seyahate giderlerken para ve değerli madenlerini güvenli olduğu düşüncesiyle kilise papazına emanet etmeleriyle başladığıdır. Bu şekilde biriken paralardan zaman zaman ihtiyaç sahiplerine papazlar tarafından ödünç verilmesi suretiyle geliştiği rivayet edilir. Uzak bir şehre ticari iş için giden bir tacirin gittiği yerde kendini tanıtabilmek için kendi şehrindeki tanınmış, önemli, güvenilir bir kişiden mektup alması da bankacılık hizmetlerinden “teminat mektubu”‘nun ortaya çıkışının başlangıcı olduğu söylenir.

Banka türleri
Mevduat Bankaları, Daha çok Mevduat toplama ve bu kaynakla ticaret ve üretimin finansmanını sağlayan mevduat bankaları, genelde 1 yıla kadar olan kısa vadeli işlemlere yoğunlaşır.
Mevduat bankaları fon aktarımı yanı sıra birçok bankacılık ürünü ile hizmet sunan kurumlardır.
Katılım Bankaları , Mevduat bankalarına benzer nitelikte olan fakat mevduat bankalarındaki sabit getirili Mevduat yerine kar ve zarara Katılım Fonu toplayan banka türüdür. Mevduat bankalarından bir diğer farkı ise mevduat bankaları finansal kiralama işlemi yapamaz iken, katılım bankaları finansal kiralama işlemi yapabilmektedir.
Yatırım Bankaları , Mevduat toplama yetkisi olmayan, geniş bir şubenın olmaması sebebiyle bankacılık hizmet ürünlerinin tamamını sunamayan ve ticaret bankalarına kıyasla ticari faaliyetleri kısıtlı olarak yerine getirebilen bankalardır.

Kalkınma Bankaları, Mevduat toplama yetkisi olmayan, az gelişmiş bölgelerde üretken yatırımların gelişmesine, teknik yatırım ve orta-uzun vadeli fon teminine yönelik kurulmuş bankalardır.

Kredi kartı mantığı nedir?
Kredi kartı, tüketicilerin acil olan nakit gereksinimlerini karşılayan, alışverişlerde taksit olanağı sağlayan, kullandıkça para puan kazandırma durumu söz konusu olan, mal ve hizmet alımlarında kullanılan ve bunlardan yararlanılırken bankaya borçlanmalarının gerçekleşmesini sağlayan bir finansal araçtır.

Kredi ve Kredi Kartı Borcunda Yapılandırma Süreci
Biriken kredi kartı ve kredi borçlarını ödemekte zorlandığınız zaman alternatif bir çözüm olarak sunulan borç yapılandırmasında ilk olarak bankayla görüşmek gerekir. Bankanın ilgili biriminde borcun yapılandırılarak ödenmek istendiğine dair bilgi verdikten sonra borcu hesaplamaya gidilir. Borcun hesaplanmasında ise bankalar kredi kartının ödenmemiş toplam borcunu ve taksitli alışverişlerin toplam borcunu hesaplayarak yapılandırır. Kredi yapılandırmasında ise kalan vade ve ödenmiş borcun hesaplanması dikkate alınır. Yapılandırmada bankalar borcu gerekli vadeye bölebilir ve bütçeniz doğrultusunda vade yapabilir. Bankaların kredi kartı borcu yapılandırmasında faiz oranının da hesaplanmasına dikkat edilir ve ilerleyen dönemde faizlerin tekrar düşmesi halinde ise yeniden yapılandırmaya gidilebilir.

Kredi Kartı Borç Taksitlendirmesi / Yapılandırması Nasıl Yapılıyor?
Kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi, borcun mevcut olduğu banka üzerinden bankanın belirlemiş olduğu şartlara göre yapılıyor. Bundan dolayı her bankanın uygulamasında çeşitli farklılıklar olabiliyor. Ama yine de bankaların çoğunluğunun kişinin gelir durumunu kredi kartı taksitlendirmelerinde temel ölçüt olarak aldığı söylenebilir.

Bu şekilde kredi kartı borç taksitlendirilmesinin borç birleştirme kredilerinden en büyük farkı ise borçlunun kredi puanı düşük olsa dahi mevcut bankanın kredi kartı borcunu taksitlendirme yapmasıdır. Bunun nedeni ise bankaların diğer kredilerde olduğu gibi kredi kartı borçlarının da batık vermesinin istememesidir.

Adımıza Açılmış Banka Hesaplarını Nasıl Buluruz?
Kimlik fotokopimizle alakalı felaket senaryolarından biri de “adımıza banka hesabı” açılma tehlikesi. e-Devlet kapısı sayesinde dolaylı yönden de olsa adımıza açılmış banka hesaplarınızı görüntüleyebilirsiniz.
✓ Öncelikle e-Devlet kapısına giriş yapalım.
✓ Ardından Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama hizmetini açıyoruz.
✓ Hesap Bilgilerini Güncelle ifadesine tıklayarak banka listelerinin görüntülenmesini sağlayalım.
✓ Listede yer alan banka isimlerinden herhangi birine tıklayarak sorgulama yapabiliriz. Eğer seçtiğimiz bankada hesabımız var ise sonuç ekranında görünecektir.

Banka borcu öğrenme ve ödeme
Eğer borcunuz varsa ve o borcu ödeyecek durumunuz yoksa bankayla iletişime geçip yapılandırma teklifinde bulunun. Geçmiş döneme ait bir borcunuz çıktıysa daha fazla geciktirmeden borcunuzu kapatmalısınız.

Akbank Borç Sorgulama, borcum var mı?
Akbank borçlarınıza anlık olarak ulaşmak istiyorsanız, borç sorgulama ve internet bankacılık hizmeti için tıklayınız
Akbank müşteri hizmetleri numarası 0850 222 2525

Citi Bank Borç Sorgulama, borcum var mı?
Citi Bank borçlarınıza anlık olarak ulaşmak istiyorsanız, borç sorgulama ve internet bankacılık hizmeti için tıklayınız
Citi Bank müşteri hizmetleri numarası 0212 319 45 00

Denizbank Borç Sorgulama, borcum var mı?
Denizbank borçlarınıza anlık olarak ulaşmak istiyorsanız, borç sorgulama ve internet bankacılık hizmeti için tıklayınız
Denizbank müşteri hizmetleri numarası 0850 222 0 800

EnPara Borç Sorgulama, borcum var mı?
Finansbank’ın şubesiz bankacılık hizmeti olan EnPara borçlarınıza anlık olarak ulaşmak istiyorsanız, borç sorgulama ve internet bankacılık hizmeti için tıklayınız
EnPara müşteri hizmetleri numarası 0850 222 3663

Garanti Bankası Borç Sorgulama, borcum var mı?
Garanti Bankası borçlarınıza anlık olarak ulaşmak istiyorsanız, borç sorgulama ve internet bankacılık hizmeti için tıklayınız
Garanti Bankası müşteri hizmetleri numarası 444 0 333

HalkBank Borç Sorgulama, borcum var mı?
Halkbank borçlarınıza anlık olarak ulaşmak istiyorsanız, borç sorgulama ve internet bankacılık hizmeti için tıklayınız
HalkBank müşteri hizmetleri numarası 0850 222 0 400

HSBC Bankası Borç Sorgulama, borcum var mı?
Hsbc Bank borçlarınıza anlık olarak ulaşmak istiyorsanız, borç sorgulama ve internet bankacılık hizmeti için tıklayınız
HSBC müşteri hizmetleri numarası 0850 211 0 111

ING Bank Borç Sorgulama, borcum var mı?
İng Bank borçlarınıza anlık olarak ulaşmak istiyorsanız, borç sorgulama ve internet bankacılık hizmeti için tıklayınız
İNG Bank müşteri hizmetleri numarası 0850 222 0 600

Kuveytturk Borç Sorgulama, borcum var mı?, borcum var mı?
Kuveytturk borçlarınıza anlık olarak ulaşmak istiyorsanız, borç sorgulama ve internet bankacılık hizmeti için tıklayınız
Kuveytturk müşteri hizmetleri numarası 444 0 123

Odeabank Borç Sorgulama, borcum var mı?
Odeabank Bank borçlarınıza anlık olarak ulaşmak istiyorsanız, borç sorgulama ve internet bankacılık hizmeti için tıklayınız
Odeabank müşteri hizmetleri numarası 444 0 444

QNB Finansbank Borç Sorgulama, borcum var mı?
QNB Finansbank borçlarınıza anlık olarak ulaşmak istiyorsanız, borç sorgulama ve internet bankacılık hizmeti için tıklayınız
QNB Finansbank müşteri hizmetleri numarası 0850 222 0 900’ü arayınız.

Şekerbank Borç Sorgulama, borcum var mı?
Şekerbank borçlarınıza anlık olarak ulaşmak istiyorsanız, borç sorgulama ve internet bankacılık hizmeti için tıklayınız
Şekerbank müşteri hizmetleri numarası 0850 222 78 78

TEB Borç Sorgulama, borcum var mı?
TEB Bankası borçlarınıza anlık olarak ulaşmak istiyorsanız, borç sorgulama ve internet bankacılık hizmeti için tıklayınız
TEB müşteri hizmetleri numarası 0850 200 0 666

Türkiye Finans Borç Sorgulama, borcum var mı?
Türkiye Finans Bankası borçlarınıza anlık olarak ulaşmak istiyorsanız, borç sorgulama ve internet bankacılık hizmeti için tıklayınız
Finansbank müşteri hizmetleri numarası 444 2 444

Türkiye İş Bankası Borç Sorgulama, borcum var mı?
İş Bankası borçlarınıza anlık olarak ulaşmak istiyorsanız, borç sorgulama ve internet bankacılık hizmeti için tıklayınız
İş Bankası müşteri hizmetleri numarası 0850 724 0 724

Vakıfbank Borç Sorgulama, borcum var mı?
Vakıfbank borçlarınıza anlık olarak ulaşmak istiyorsanız, borç sorgulama ve internet bankacılık hizmeti için tıklayınız
Vakıfbank müşteri hizmetleri numarası 0850 222 0 724

Yapı Kredi Borç Sorgulama, borcum var mı?
Yapı Kredi Bankası borçlarınıza anlık olarak ulaşmak istiyorsanız, borç sorgulama ve internet bankacılık hizmeti için tıklayınız
Yapı Kredi müşteri temsilcisi numarası 0850 222 0444

Ziraat Bankası Borç Sorgulama, borcum var mı?
Ziraat Bankası borçlarınıza anlık olarak ulaşmak istiyorsanız, borç sorgulama ve internet bankacılık hizmeti için tıklayınız
Ziraat Bankası müşteri temsilcisi numarası 444 00 00

Türkiye Bankalar Birliği
Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama
Sosyal Güvenlik Kurumu – Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama
✓ E Haciz Sorgulama E-Devlet : Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama (e-haciz Banka)

ADS
5/5 - (5 votes)
(Toplam 344 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

One Thought to “Banka borcum varmı?

  1. Salih

    Allah korusun, bankaya paranı koyarsın, para keser. Bankadan para alırsın, yine keser. Uzak olsun

Leave a Comment