Yapılandırma Borcu Sorgulama

Yapılandırma Borcu Sorgulama

Yapılandırma Ne Demek?
Yapılandırma kelimesi, günlük hayatta vatandaşların sıklıkla kullandığı kelimelerden bir tanesidir. Uzun yıllar boyunca dilimizde yer alan yapılandırma kelimesi, yurttaşların gerek günlük hayat gerekse sosyal medyada yararlandığı ve kullandığı sözcüklerden birisi olarak öne çıkmaktadır. Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre çeşitli anlamları olan yapılandırma kelimesi, Türkçe’de tek başına ya da farklı cümleler ile beraber kullanılabilir. Bu noktada, yapılandırma kelimesi ne demek ve TDK’ya göre anlamı nedir sorularının yanıtlarını arayanlar doğru yerdeler! Peki, yapılandırma kelimesinin kökeni ne yapılandırma kelimesinin kaç anlamı var, TDK’ye göre anlamı nedir? İşte, merak edilenler!

Bir yasa nasıl kabul edilir?
Antlaşmalar, mecliste bir yasala uygun bulunursa onaylanır. yasaları yasama organı yapar, ancak yürütme organı yasa gibi KHK’ler yapabilir. KHK’ler de Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girer. Olaganüstü haller dışında KHK’ler Anayasa Mahkemesi denetimine açıktır.

Borç yapılandırması ne demek?
Bankalar müşterilerinin bütçesine uygun vadelere bölerek yapılandırma imkânı sunacak. Bankalar hesaplamada kredi katının ödenmemiş toplam borcu, taksitli alışverişlerin toplam borcuyla birlikte yapılandırıyor. Yapılandırmada ise kalan vade, ödenmiş borcun hesaplamasında dikkate alınıyor.

Bunu da oku :   Trafik cezası ve otopark sorgulama

Yapılandırma ne oluyor?
Yeniden yapılandırma, mevcut kredi borcunuz için kredi kullandığınız bankayla ya da farklı bir bankayla yeni bir anlaşma yaparak, kredi borcunuzun vade, ipotek, para birimi ya da faiz gibi değişkenlerini değiştirerek daha iyi koşullarda çalışabilmenizi sağlar.

Yapılandırma ne zaman başlayacak?
Ödemeler 30 Eylül 2021’de başladı.

Kredi kartı borcu yapılandırması nasıl yapılır?
Birinci aşamada borcun bulunduğu banka ya da finansal kuruluşa başvuruluyor, ikinci aşamada ise borç hesaplanıyor ve müşterinin bütçesine uygun vadelere bölünerek yapılandırma sağlanıyor. Düzenlemeyle, birden fazla bankaya borcu olanlarda tek bir çatı altında borçlarını toplayabilecek.

2022 vergi affı ne zaman?
Varlık Barışında Yararlanma Süresi 30.06.2022 Tarihine Kadar Uzatılmıştır. 31 Aralık 2021 tarihli ve 31706 sayılı 6 ncı Mükerrer Resmi Gazete’ de yayımlanan 5058 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile “Varlık Barışı” kapsamındaki süreler 30 Haziran 2022 tarihine kadar uzatıldığı ilan edilmiştir.

Yapılandırma bozulursa ne olur?
Taksitlerin süresinde ve tam olarak ödenmemesi nedeniyle yapılandırma bozulursa, ödenmiş taksitlerin anaparaya ait kısmı borcun anaparasından düşülür, kalan borca normal faiz uygulanır ve borç yeniden hesaplanır.

Bunu da oku :   Borcum var, borcumu nasıl ödeyebilirim?

Yapılandırılmanın bozulması
? Yapılandırma taksitlerinden ilk iki taksitin süresinde ödenmemesi,
? İlk iki taksit süresinde ve tam olarak ödenmekle birlikte, bir takvim yılı içerisinde ikiden fazla taksitin ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda yapılandırma bozulacaktır.

Ayrıca;
? Taksitli ödemelerde (taksitin %10’unu geçmemek üzere) 10 TL’ye kadar eksik ödemeler yapılandırmayı bozmayacaktır.
? Yapılandırmanın bozulması halinde, borçlular ödedikleri taksit tutarı kadar yapılandırma hükümlerinden yararlanabileceklerdir.

Borç yapılandırılması nedir?
SGK borcunuzu ödeyememiş olabilirsiniz ya da Motorlu Taşıtlar Vergisi gibi bazı vergilerinizi ödemekte zorlanmışsınızdır. Buna benzer birçok durumda ödemeler zamanında yapılamadığından borçluluk hali artarak devam eder. Bu gibi durumlar sonucu yapılan kanunla zaman zaman borç yapılandırması yapılarak ödeme kolaylıkları sağlanır. Borçlu olduğunuz miktar için istenen belgeler ile birlikte yetkili mercilere başvurarak borcunuzu bütçenize uygun olacak şekilde yapılandırarak ödeyebilirsiniz.

Yapılandırma ne işe yarar?
Bu gibi durumlar sonucu yapılan kanunla zaman zaman borç yapılandırması yapılarak ödeme kolaylıkları sağlanır. Borçlu olduğunuz miktar için istenen belgeler ile birlikte yetkili mercilere başvurarak borcunuzu bütçenize uygun olacak şekilde yapılandırarak ödeyebilirsiniz.

Bunu da oku :   Dava dosya sorgulama

Borç yapılandırması nasıl oluyor?
Ödemeler, kredi veya banka kartlarıyla İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla gerçekleştirilebilecek. Başvurular, Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi “www.gib.gov.tr” veya e-devlet “www.turkiye.gov.tr” üzerinden, vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla yapılabiliyor.

7326 Sayılı Yapılandırma Kanunu
09/06/2021 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 7326 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun” hükümlerinden yararlanmak isteyenlerin 30.09.2021 tarihi bitimine kadar başvuruda bulunmaları ve başvuru üzerine yapılandırılan alacaklara ilişkin ilk taksit ödemelerini 30.11.2021 tarihi bitimine kadar yapmaları gerekmektedir.

E-devlet vergi borcu nasıl sorgulanır?
Giriş yaptığınızda çıkan e-Devlet sistemi ana sayfasında bulunan yukarıdaki arama butonuna tıklayarak ‘Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Borcu Sorgulama’ yazıp devam edin. Karşınıza çıkan sayfa Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait olup güncel ve toplam borçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

? E-Devlet Gelir İdaresi Başkanlığı
? E-Devlet Tüm Yapılandırılan Vergi Borçları Sorgulama ve Ödeme
? İnteraktif Vergi Dairesi
? İnternet Vergi Dairesi Hizmetleri
? 7326 Sayılı Yapılandırma Kanunu

ADS
5/5 - (11 votes)
(Toplam 542 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Benzer yazılar

One Thought to “Yapılandırma Borcu Sorgulama

  1. yusuf

    borçları düzenli ödemek de sıkıntı. insan kendini şey gibi hissediyor.

Leave a Comment