Yapılandırma Borcu Sorgulama

Yapılandırma Borcu Sorgulama

Yapılandırma Borcu Sorgulama 2019
Vergi ve trafik cezası borcunu, ‘af’ kapsamında yapılandırarak çok büyük avantaj sağladığı halde taksitleri zamanında ödemediği için hakkını kaybeden 2.5 milyon kişiye ikinci bir şans tanındı…

Borç yapılandırması bozulanlara gecikme faizini ödeme şartıyla yeni hak verildi. İlgili kanun kapsamında, yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde belirtilen süre içerisinde tutarları ödemeyen mükelleflerin, bu ödemeleri 2019 yılı Ocak ayı sonuna kadar yapmaları şartıyla yeniden yapılandırmadan yararlandırılmaya devam etmeleri hükmü eklendi.

Ülkemizde 3 yılda bir af niteliği de taşıyan vergi düzenlemelerine alışmıştık. Son 5 yılda 6111, 6736, 7020 ve 7143 sayılı kanunlar peş peşe çıkarılarak; rutinin dışına çıkıldı artık her yıl yapılandırma veya af düzenlemelerini içeren kanun çıkarılıyor.

Hükümet, yapılandırmayı ihlal edenlere yeni bir şans verirken; süresinde ödeme yapanları da ödüllendirdi.

7143 sayılı Kanun’un varlık barışına ilişkin hükümleri hariç olmak üzere,7143 sayılı Kanun kapsamında 2018 yılı Aralık ve 2019 yılı Ocak ayında ödenmesi gereken taksitlerin ödeme süreleri, 2019 yılı Şubat ayı sonuna kadar uzatıldı.

Trafik cezası, motorlu taşıtlar vergisi, emlâk vergisi ile diğer vergi ve prim borcu yapılandırılması ancak ödeme yapmayarak hakkını kaybeden mükelleflere yeni bir hak daha geliyor. Buna göre ödemeleri gereken tutarları, geç ödeme zammı ile birlikte şubat 2019’a kadar ödemeleri şartıyla yapılandırmadan yararlanmaya devam edebilecekler.

Milyonlarca vergi mükellefinin beklediği yasa tasarısı TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Trafik cezaları başta olmak üzere, motorlu taşıtlar vergisi, emlak vergisi ile diğer vergi ve prim borcu yapılandırılması bozulan mükellefe yeni bir hak daha geliyor.

Geçen hafta TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda torba yasa teklifine eklenen maddeyle Ocak ayına kadar ödeme imkânı getirilmişti.

Hangi durumda 7143 Yapılandırması 2018 yılı itibariyle nasıl Bozuluyor?
✓ İlk taksit ödeme zamanında ödenmediğinde,
✓ İlk taksit zamanında ödenmiş olsa bile ikinci taksit süresi içinde ödenmeyince,

7143 sayılı kanuna 2018 Aralık ayında eklenen Geçici 2’inci madde ile 7143 vergi yapılandırması yukarıda belirttiğimiz şartları sağlamayanlara ödenmeyen tutarlar için son fırsat verildi.

2018 yılında ilk iki taksidinden birini veya birkaçını ödemeyip yapılandırması bozulanlar 7143 vergi yapılandırmasından 2019 yılı Şubat ayı sonuna kadar ödemedikleri taksitlerin hepsini geç ödeme zammı ile birlikte ödemeleri şartıyla yapılandırılması bozulmamış şekilde yapılandırmadan 2019 yılıda da yararlanmaya devam edeceklerdir.

Vergi İncelemesi 7143 Sayılı Kanunla matrah artıran mükelleflerin incelemesi kapatılmaktaydı. Ancak 7143 matrah artırımı iptal edilmesi sebebiyle tekrar vergi müfettişlerince incelenmeye başlayacakları unutulmamalıdır.

Şubat Sonuna Kadar Süre Verilecek
Söz konusu teklif Genel Kurul’da görüşülmeyi beklerken, TBMM Başkanlığı’na yeni sunulan teklifle sürenin şubat ayına uzatılması öngörüldü.

Sadece Geç Ödeme Zammı Alınacak
Buna göre, yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde taksitleri ödememiş olanlar, şubat ayının sonuna kadar ödeme yapabilecekler. Bu mükelleflerden sadece geç ödeme zammı alınacak.

Aralık ayında ve ocak ayında ödenmesi gereken taksitler de şubat sonuna kadar ödenebilecek.

Mükelleflerden matrah artırımı ödeme ihlali gerekçesiyle tekrar vergi dairesine çağrılanlar yeni eklenen hüküm gereği Ocak 2019′ ait borçlarla beraber önceki borçlarını 2019 Şubat ayına kadar geç ödeme zammıyla beraber öderlerse 7143 matrah artırımları hükümlerinden yararlanmaya devam edeceklerdir.

28 Şubat 2018 tarihine kadar vergi dairelerine ya da bankalara 7143 ödemelerini yapabileceklerdir. Unutmamak gerekir ki matrah artırımları dolayısıyla 28 Şubat tarihinde yoğunluk gerekçesiyle mükellefler isterlerse ödemelerini e-Devlet şifresiyle 7143 matrah artırımı ödeme sekmesini tuşlayarak Gelir İdaresi Başkanlığının sitesinden kredi kartı, bankamatik kartı, hesap kartı ile ödeme yapılabilmektedir.

7143 sayılı Vergi Ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun kapsamında yapılandırılan borçların ödemeleri hangi bankalara saat kaça kadar yapılır?

Halkbanak, Akbank, Finansbank, İş Bankası, HSBC, Ekonomi Bankası ile en geç 22:00, Ziraat Bankası saat 23:00, Garanti Bankasında 23:25, Yapı Kredi Bankası, Denizbank ve Vakıfbank 23:40’a kadar ödemeleri yapabilirsiniz.

113 Milyarlık borç yapılandırılmıştı
Son çıkan af (yapılandırma) yasasından yararlanmak için 5 milyon 950 bin 136 mükellef başvuru yaptı.yaklaşık 70 milyar liralık borç yapılandırıldı. 2 milyon 459 bin 214 kişi yapılandırma şartlarını bozdu. Sosyal Güvenlik kurumu’na da 1 milyon 270 bin 402 kişi başvurmuştu. Bu kapsamda 43.4 milyar lira yapılandırıldı. ama 562 bin kişinin yapılandırması bozuldu. Şu ana kadar yapılandırma kapsamında Maliye tarafından 13.3 milyar lira, SGk’de ise 3.2 milyar lira tahsil edildi.

Köprü Geçişlerinde İdari Para Cezası İadesinin Kapsamı Nedir?
02/11/2016 ile 31/12/2018 tarihleri arasında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinden, araç sınıfları itibari ile bu köprüleri kullanmaları yasak olduğu halde geçiş yapan araçlar nedeni ile idari para cezası alması gereken kişilere;
✓ Eğer henüz ceza yazılmamışsa ceza doğrudan silinecek.
✓ Eğer ceza yazıldı ise kişiye bu ceza tebliğ edilmeyecek ve işleme alınmayacak.
✓ Eğer bu tarihler arasında ceza tebliğ edildi ve ödemesi de alındı ise ceza miktarınca geri ödeme yapılacak.

Köprü cezalarına af için başvurular
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İstanbul’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçen sürücülere uygulanan cezalara af getiren Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlandığını hatırlatarak, söz konusu cezalar kapsamında bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılan tahsilatların 28 Şubat 2019 tarihine kadar başvurulması halinde 29 Mart 2019 tarihine kadar ret ve iade edileceğini bildirdi.
Köprü geçiş cezası geri alma işlemlerinizi başlatabilmeniz için size en yakın vergi dairesine gitmeli ve size verilecek olan başvuru dilekçesini doldurarak başvuruda bulunmalısınız.
Başvuru için süre kısıtı bulunuyor. Vergi dairesine giderek başvuru dilekçesini verebileceğiniz son tarih 28.02.2019.

e-Devlet şifresiyle 7143 matrah artırımı ödeme : turkiye.gov.tr/gelir-idaresi-baskanligi
✓ İnteraktif Vergi Dairesi 2018 Yapılandırma Başvuru Linki – ivd.gib.gov.tr
✓ 7143 Yapılandırma Borcu Sorgulama ve Ödeme İşlemler – intvrg.gib.gov.tr
✓ Tüm Yapılandırılan Vergi Borçları Sorgulama ve Ödeme – https://goo.gl/hiJov6

5/5 - (9 votes)
(Toplam 96 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

ilgili konular

One Thought to “Yapılandırma Borcu Sorgulama

  1. yusuf

    borçları düzenli ödemek de sıkıntı. insan kendini şey gibi hissediyor.

Leave a Comment