Mahkeme sorgulama

dava mahkeme sorgulama

Mahkeme sorgulama
Mahkemesi olan vatandaşlara yönelik hazırlanan mahkeme dosya sorgulama hizmeti ilebilrikte mahkeme konusundaki tüm detaylara ulaşılması, ulaşılan detaylar üzerinden de kolay bir şekilde mahkeme takibi yapılması mümkündür. Bu bakımdan eğer siz de mahkeme durumunuz hakkında merak içindeyseniz, mahkeme dosya sorgulama yapabilirsiniz. Mahkeme dosya sorgulama için e devlet kapısından yararlanabilir ve ücretsiz olarak yapacağınız mahkeme dosya sorgulama ile birlikte mahkeme takibi yapabilirsiniz.

Mahkeme
Mahkeme, taraflar arasındaki hukukî anlaşmazlıkları (davaları) hukukun üstünlüğüne uygun olarak sivil ya da askerî, adlî veya idarî konularda adaleti sağlamak üzere yetkilendirilmiş, toplum yapısına ve kültüre göre değişiklikler gösterebilen bir yargılama formudur. Mahkemeler genellikle bir devlet kurumu şeklinde teşkilatlanır.

Mahkeme kelimesi Türkçeye Arapçadan geçmiştir. Hüküm, hakim, muhakeme vs. kelimeler mahkeme kelimesi ile aynı kökten gelmektedir.

Hukuk Mahkemeleri
Alacak, boşanma, miras, ev boşaltma, evlat edinme gibi dâvalara bakar.

Hukuk mahkemeleri şu bölümlere ayrılır
1. Sulh Hukuk Mahkemeleri (Bin liraya kadar alacak, nafaka, ev boşaltma dâvalarına bakar).
2. Asliyle Hukuk Mahkemeleri (Bin liradan fazla alacak, boşanma dâvalarına bakar).
3. Ticaret Mahkemeleri (Ticaret işlerinden çıkan dâvalara bakar).
4. İş Mahkemeleri (İşçi ve işverenlerle ilgili dâvalara bakar).
5. İcra Mahkemeleri (İcra takip işleri ile ilgili dâvalara bakar).

Mahkeme Dosya Sorgulama
Mahkeme Sorgulamak, e-devlet portalı kullanıyorsanız istediğiniz zaman dava dosya bilgilerinize kolayca ulaşabilirsiniz. E-devlet linkine tıklayarak, davalarınız ve dosyalarınız hakkındaki her türlü bilgiyi bizimle hemen öğrenin. UYAP ile işbirliği hizmeti veren dava sorgulama servisi kapsamında; hakkınızda bir dava olup olmadığını, davalarınızın hangi mahkemede görüldüğünü, dava tarih ve saatini ve daha bir çok bilgiyi edinebilirsiniz

Mahkeme Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?
Mahkeme dosya sorgulama için e devlet girişi sonrasında mahkeme dosya sorgulama bağlantılarının takip edilmesi yeterli olacaktır. Hizmetolarak sunulan bu mahkeme sorgulama sayesinde bağlantıya tıklamanız ile birlikte tüm mahkeme durumunuz ekranda yayınlanacaktır. Yayınlanan sonuçlar üzerinden var olan mahkemelerinizin bilgilerini öğrenebilir ve dosya takibi yapabilirsiniz.

Mahkeme dosya sorgulama sadece mahkemesi bulunan kişiler için değildir. Herkes mahkeme durumunu gözden geçirmek için mahkeme dosya sorgulama yapabilir. Mahkeme dosya sorgulama işlemlerinde e devlet üzerinden sunulan hizmetler tercih edilmelidir. Kişilerin sadece üyelik giriş ile erişebileceği mahkeme bilgilerinde ilk olarak e devlet üyelik girişi yapılmalıdır. Üyelik ekranında kişilerin üyelik bilgilerini kullanması sonrasında mahkeme dosya sorgulama ekranı görülür.
Mahkeme takibi yapmakta zorlanan kişiler için e-devlet üzerinden sunulan bu hizmet işlerinizi kolay hale getirecektir. Üstelik sadece e devlet girişi yapılması ile bilgilere ulaşılması da bu konuda işlemleri daha da kolay hale getirmektedir.

Mahkeme dışında Yargıtay’da olan dosyalarınız için de Yargıtay dosya sorgulama yapılabilir. Yargıtay dosya sorgulama için ilgili Yargıtay dosya sorgulama formunu kullanmanız yeterli olacaktır. Form üzerinden yapacağınız işlemler ile birlikte sistem tarafından yapılacak olan Yargıtay dosya sorgulama ile birlikte tüm Yargıtay dosyalarınız yayınlanacaktır. Yayınlanan dosyalar üzerinden bilgi sağlayabileceğiniz gibi eğer Yargıtay’da dosyanız yoksa herhangi bir sonuç almanız da mümkün olmayacaktır.

Tüm vatandaşlara yönelik sunulan mahkeme ve Yargıtay sorgulama hizmetlerini tüm vatandaşların kullanması mümkündür. İlgili hizmet için kişilerin e devlet üyeliğinin olması gerekmektedir. Eğer e devlet üyeliği bulunuyorsa kişilerin ilk olarak üyelik işlemlerini halletmesi gerekmektedir. Üyelik sonrasında kolay bir şekilde hizmete erişim sağlamanız ve hizmet üzerinden belirtilen şekilde bilgi almanız mümkün olacaktır.

Yargıtay Daire Bilgileri ile Dosya / İlam Sorgu ve Randevu İşlemleri
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Bilgileri ile Dosya / İlam Sorgu
Yerel Mahkeme Bilgileri ile Dosya Sorgu
Yargıtay İlk Derece Bilgileri ile Dosya Sorgu ve Randevu İşlemleri
Yargıtay Dosya sorgulama
e-Devlet – dava sorgulama
UYAP – vatandaş portalı

ADS
5/5 - (6 votes)
(Toplam 375 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

ilgili konular

2 Thoughts to “Mahkeme sorgulama

  1. Nefise

    İnsan her şekilde çekiniyor, acaba haberim olmadan mahkemelik olmuşmuyum diye 🙁

  2. Turgut

    E-devlet uygulamasıyla hayatımıza birçok kolaylık gelmiş oldu. Artık resmi kurumlarda kuyruk beklemeden, “bugün git yarın gel! Öğlen arasına girdi.” Stresine maruz kalmadan birçok işimizi birkaç tuş ile halledebiliyoruz.

Leave a Comment