www.türkiye.gov.tr edevlet kapısı

Ana Sayfa Bilgilendirme ❱ E-Devlet – Turkiye.gov.tr

E-Devlet – Turkiye.gov.tr

11 Kas , 2014  

e-Devlet
Teknolojiinin hızlı gelişimi ve yaygın kullanımı ile birlikte kalabalık nüfus ve hizmet veren kurumlardaki personel yetersizliği dikkate alındığında e-devlet hizmeti kaçınılmaz oluyor.

Devletin vatandaşları için internet üzerinden sunmuş olduğu online işlemler, hayatımızı kolaylaştırıyor. Artık bir çok işlemimizi sadece online olarak dakikalar içerisinde bir kamu dairesine gitmeden kolayca gerçekleştirebiliyor.

E-Devlet şifresi ile hangi işlemler yapılabiliyor?
E Devlet girişi ile yapabileceğimiz işlemlerin başında; SGK hizmet dökümü, SSK prim sorgulama , Bimer başvuru sorgulama, E-Bildirge, İşe giriş tarihi sorgulama ve işten ayrılış bildirgesi işlemleri, şifre işlemleri, adli sicil kaydı yani sabıka kaydı sorgulama işlemleri, Üniversite kaydı sorgulama ve UYAP vatandaş girişi işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
E-devlet üzerinden günlük hayatta işinize yarayacak bir çok bilgi ve belgeye ulaşabilirsiniz. Örneğin; Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama, Adli Sicil Kaydı Sorgulama, UYAP Portali Vatandaş Girişi, Gelir Testi Sonucu Sorgulama, Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama, BİMER Başvuru Sonucu Sorgulama, Mbil Hat Sorgulama, İşçi Sendikaları Üyelik İşlemleri, İş Sağlığı ve Güvenliği Kayıt, Takip ve İzleme Programı İSG-KATİP, Araç Sorgulama, Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama gibi bir çok işlemi yapabilirsiniz.
www.türkiye.gov.tr edevlet giriş
E-Devlet şifresini hangi adresten alabilirim?
E-devlet şifrenizi https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden hemen alabilirsiniz.

E-Devlet şifresi alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?
E-devlet şifresi almadan tüm işlemleriniz için giriş yapacağınız adresi iyice bilmeniz gerekmektedir. Ardından sisteme kendi adınıza özel olarak giriş yapabilmeniz için e-devlet şifresi ile girmelisiniz. Şifreyi girdikten sonra kimliğinizi doğrulayarak dilediğiniz işlemi dakikalar içerisinde sorunsuzca yapmanın keyfini hissedebilirsiniz.

Önceden alınmış e-devlet şifreniz yoksa ne yapacaksınız?
E-Devlet şifresi almak için ilk yapmanız gereken T.C. Kimlik Kartınız ile herhangi bir PTT Şubesine giderek 2 TL karşılığında E Devlet Şifresi edinmektir. Şifrenizi aldıktan hemen sonra e-devlet sistemine giriş yaparak kesintisiz bir şekilde işlemlerinizi yürütebilirsiniz.

Bimer Başvuru Sonucu Sorgulama işlemi
Bimer Başvuru Sonucu Sorgulama işlemi, Bimer tarafından sizlere dönüş yapmadan da çeşitli yollarla takip edilebilir. www. turkiye.gov.tr web adresi üzerinden e- devlet şifreniz ve T.C. Kimlik numaranız ile Bimer başvurunuzun durum ve aşamasını kolayca öğrenebilirsiniz. Dilerseniz http://www.bimer.gov.tr adresi üzerinden başvuru sırasında sizlere verilmiş olan Başvuru Sayı Numarasını ve T.C. Kimlik Numaranızı kullanarak Bimer Başvuru Sorgulama İşleminizi kolayca yapabilirsiniz. Tercih sizin ister Bimer tarafından dönüş yapılmasını ister e-devlet üzerinden sorgulamayı, isterseniz de Bimer web sayfası aracılığıyla Bimer başvurucu sonucunu takip edebilirsiniz.

E-Devlet şifrenizi unutursanız ne yapacaksınız?
Önemli: Şifre sıfırlama işlemi yapabilmek için e-Devlet Kapısı üzerinden daha önce doğrulamasını yaptığınız bir cep telefonu numaranızın bulunması gerekmektedir. Eğer, daha önce tanımlama yapmadıysanız, yeni şifre almak için size en yakın PTT şubesine giderek bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekir.
E-Devlet Şifresi sıfırlamak için : https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/SifreSifirlama
E-Devlet şifrenizi unuttuysanız ilk yaptığınız şekilde size yakın bir PTT Şubesine T.C. Kimliğiniz ile giderek yeni bir E Devlet şifresi alabilirsiniz her aldığınız yeni bir şifre ile unutmuş olduğunuz eski e-devlet şifreniz geçersiz hale gelir.
Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmektedir. Bu işlem masrafı dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir.

Mobil İmza Kullanımı
Cep telefonu ve GSM SIM kart kullanılarak 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuata uygun olarak ıslak imza niteliğinde güvenli bir biçimde elektronik imza işlemi yapılmasına imkân sağlayan uygulamadır.
e-Devlet Kapısında mobil imza kullanımı için e-Devlet Kapısı’nca herhangi bir ücret talep edilmezken, GSM operatörleri tarafından bir ücretlendirme mevcuttur. Mobil İmza ücretlendirmesi hakkında Turkcell veya Avea‘’dan bilgi edinebilirsiniz.

Elektronik İmza Nedir?
Elektronik imza, elektronik ortamda bulunan bir belgeye eklenerek imzalayanın kim olduğunu belirlemeye yarayan veridir. 5070 Sayılı Kanun uyarınca e-imza, ıslak imza ile eşdeğerdedir. E-imza sertifikası dağıtmaya yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından dağıtılan sertifikalar kullanılarak imzalama işlemi yapılır.
Elektronik imzanız bir akıllı kart üzerinde size ulaştırılmaktadır. İmza kartınızı standart bir akıllı kart okuyucusuna takarak sisteme giriş yapılabilmektedir.

T.C. Kimlik Karti Nedir?
T.C Kimlik Karti, yakin gelecekte kanuni olarak nüfus cüzdanin yerine geçerek, vatandaslik karti olarak kullanilacaktir. T.C Kimlik Karti, yapilan pilot uygulama kapsaminda, Bolu ilinde ikamet eden vatandaslarimiza verilmektedir. T.C. Kimlik Karti ile giris yapabilmeniz için iki yöntem bulunmaktadir.
Standart Kart Okuyucu ile giris: T.C Kimlik Karti ve PIN ile giris yapabilirsiniz. Bilgisayarinizda standart kart okuyucunun sürücüsü ve AKIS sürücüsü kurulu olmalidir.
Kart Erisim Cihazi ile giris: Sahip oldugunuz bir KEC ile www.turkiye.gov.tr‘nin belirleyecegi politika ile giris yapabilirsiniz. Giris, ilk etapta Kart, PIN ve Parmak Izi üçlüsü kullanilarak yapilacaktir. Bu yöntem standart kart okuyucuya göre çok daha güvenli bir giris yöntemidir. Bilgisayarinizda KEC Sürücüsü ve OYA kurulu olmalidir.

(Toplam 164 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

, , , , , , , , , , , ,

Ana Sayfa Bilgilendirme ❱ E-Devlet – Turkiye.gov.tr


4 yanıt

  1. samet dedi ki:

    Bakalım yeni kimlik kartları ile edevlet nasıl bir hal alacak

  2. Mahir dedi ki:

    Bugün git yarın gel devri, e-devlet ile sona erdi. Teşekkürler!

  3. Saim dedi ki:

    E-devlet bize pek çok kolaylıklar getirdi. Eskiden aynı şeyleri öğrenmek için kurum kurum geziyor, dünyanın parasını ödüyorduk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir