Öğrenim, katkı kredisi borç sorgulama

KYK Öğrenim Kredisi veya Katkı Kredisi Borcu Sorgulama

Öğrenim Kredisi veya Katkı Kredisi Borcum var mı?
Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı, 22 Ağustos 1961 tarihinde kurulan ve yüksek öğrenim gören ve maddi olanaklardan yoksun öğrencilerin maddi yönden desteklenmesi amaçlayan tüzel kişiliğe sahip, özel hukuk hükümlerine tâbi özel bütçeli ve sosyal amaçlı hizmet veren bir kamu kurumudur.

KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu gündemdeyken, üniversite mezunları KYK kredi -burs- borç sorgulama kurum içi nasıl yapılır sorusunun cevabını arıyor. Kredi Yurtlar Kurumu mezun olan öğrenciler için iki link verirken, borçlara dair sorulara kendi sitesinden cevap verdi.

KYK Öğrenim Kredisi Nedir?
Öğrenim kredisi, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından yükseköğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek amacı ile yükseköğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince boyunca, geri ödemek üzere verdiği borç paradır. Öğrenim kredisinin geri ödemesi ise Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK’in) açıkladığı Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) artışları baz alınarak hesaplanır.

KYK Öğrenim Bursu Nedir?
Başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere eğitim süreleri boyunca geri alınmamak üzere aylık düzenli olarak verilen hibe paradır. İhtiyaç sahibi öğrencilerin yanında;
✓ Şehit ve gazi çocukları,
✓ %40’ın üzerinden engeli bulunan,
✓ Anne ve babası vefat etmiş,
✓ ÖSYM ham puan bazından ilk 100’e giren,
✓ Amatör milli sporcu olan,
öğrenciler de KYK’dan öncelikli olarak burs alır.

Bunu da oku :   Trafik cezası ve otopark sorgulama

KYK Öğrenim Kredisi veya Bursu Kimlere Verilir?
✓ Ön lisans öğrencileri,
✓ Lisans öğrencileri,
✓ İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yaptıran öğrenciler(intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez),
✓ Yüksek Lisans (Master) ve Doktora öğrencileri.

KYK Öğrenim Kredisi ve Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?
Öğrenim kredisi ve burs başvurusu her yıl Kredi ve Yurtlar Kurumunun (KYK’nın) duyurduğu tarih aralığında e-Devlet üzerinden yapılır. Tarih net olmamakla birlikte genel olarak her yıl “ekim ayı” içerisinde hem kredi hem burs için aynı anda başvuru alınır. Başvurusu sırasında ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin sorular sorulur ve verilen yanıtlar kamu kurumlarından alınan veriler ile KYK tarafından karşılaştırılarak bir değerlendirme yapılır. Bu değerlendirme sonucunda başvuruda bulunan öğrencinin burs mu kredi mi alacağına KYK karar verir.

KYK Yurt Başvuru Tarihleri
ÖSYM yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından yurt başvuru tarihleri KYK tarafından açıklanır ve başvurular e-Devlet üzerinden yapılır. Tarih net olmamakla birlikte yurt başvuruları genel olarak her yıl “ağustos ayı” içerisinde yapılır.

KYK Öğrenim Kredisi Alan, Burs Alabilir mi?
Öğrenim kredisi kullanan öğrenci burs, burs alan öğrenci ise öğrenim kredisi alamaz. Öte yandan KYK dışında kurumlardan burs alınmasının KYK’nın vermiş olduğu bursa veya krediye bir etkisi de yoktur.

Açık Öğretim Öğrencileri Burs veya Kredi Alabilir mi?
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) sadece örgün öğretim gören öğrencilere burs veya kredi vermektedir.

KYK Öğrenim Kredisi Neden Kesilir?
✓ Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,
✓ Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
✓ Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi,
✓ Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski okulunda bir yıldan fazla başarısız olması ya da öğretimine bir yıl ara vermesi,
✓ Öğretim kurumunun kapatılması,
✓ Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması,
✓ Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması,
✓ Kesin hükümle mahkum olunması.

Bunu da oku :   Askerlik borcum var mı?

KYK Öğrenim Kredisi Borcu Ödenmediğinde Ne Olur?
Öğrenim kredisi borcu mezun olunan tarihten iki yıl sonra ödemeye başlanır. Eğer borç ödeme planı oluşturulduğu şekilde zamanında ödenmez ise aylık %1.40 oranında gecikme zammı günlük olarak hesaplanarak aylık öğrenim kredisi borcuna eklenir. Ayrıca borçların birden aksatılması sonucunda KYK alacakları tahsil için Gelir İdaresine aktarılır.

KYK Öğrenim Kredisi Yapılandırılabilir mi?
Bu sorunun cevabı “evet” ödenmeyen öğrenim kredisi borcu yapılandırabilir. Yapılandırma işlemi internetten www.gib.gov.tr üzerinden yapılabileceği gibi vergi dairesinden şahsen ya da posta yoluyla da yapabilir. Ayrıca yapılandırma işlemleri ile alakalı detaylı bilgiye Gelir İdaresinin 444 01 89’nolu çağrı merkezi üzerinden de ulaşılabilir.

Üniversiteyi okudunuz bitirdiniz. Peki öğrenim süresi boyunca aldığınız krediler ne oldu? Ya da öğrenim kredisi borcunuz ne kadar? Bu soruların cevabını öğrenmek için aşağıda verdiğimiz likten TC kimlik numaranız ile katkı kredisi borç sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Kredi ve Yurtlar Kurumundan alınan burslar karşılıksızdır. Fakat kredilerin belli bir ödeme takvimiyle KYK’ya geri ödenmesi gerekmektedir. Lisans, Yüksek Lisans (Master) ve Doktora öğrencilerine göre ödeme miktarları değişiklik gösterebileceğinden bu ödeme takvimleri de değişiklilik göstermektedir. Yalnız genel geçerliliği olan bir kural da öğrenim görürken alınan kredi miktarı zamanının yarısı kadar bir zamanda geri ödenme mecburidir.

Bunu da oku :   Trafik cezası borç sorgulama

Yani 4 yıllık bir üniversite mezunu iseniz en çok 2. sınıfta ödeme aldığınızı düşünürsek ki bu en fazla 3 yıl ödeme alacaksınız demektir. O halde, 1.5 sene sonra ödemeleriniz taksitlendirilmiş olarak ve adresinize gönderilen bir posta ile başlamış olacaktır.

Hatta adresinize gelecek posta 1 sene öncesinden gönderilmektedir. KYK borcun peşin ödemelerinde çeşitli indirimler yapmaktadır. Fakat çok etkili indirimler olmadığından borcunu ödeyen birçok mezun öğrenci peşin ödemeyi tercih etmemektedir.
Kredi Yurtlar Kurumu
KYK Öğrenim Kredisi veya Katkı Kredisi Borcu Sorgulama
E-Devlet Öğrenim / Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama
Ziraat Bankası Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama
İnternet Vergi Dairesi Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama

KYK Öğrenim Kredisi veya Katkı Kredisi Sonuç Sorgulama
KYK Yurt Kayıt İşlemleri
KYK Burs / Öğrenim Kredisi Başvurusu
KYK Öğrenim / Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama

ADS
5/5 - (24 votes)
(Toplam 1.052 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Benzer yazılar

5 Thoughts to “Öğrenim, katkı kredisi borç sorgulama

 1. muzaffer

  Öğrenim kredimi ödemezsem ne olur?

 2. Neslihan

  katkı krerdisi borcumu yapılandırabilir miyim?

 3. mustafa demirbaş

  kredi borcum varmu

 4. esra

  Hiç böylesini beklemiyordum!

 5. neriman

  Yıllar önceki katkı kredisi borcumu yeni yapılandırıyorum, çok indirim oldu!

Leave a Comment