MTV, Motorlu Taşıtlar Vergisi

Ana Sayfa e-Devlet borçları ❱ MTV Motorlu Taşıtlar Vergisi

MTV Motorlu Taşıtlar Vergisi

27 Ağu , 2018  

MTV Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme
Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “MTV Sorgulama” sayfası yoluyla “Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) Sorgulaması” yapabilirsiniz. MTV Sorgulaması için, “MTV Sorgulama Ekranı”ndaki tüm alanları eksiksiz doldurunuz. MTV Borç Durumunu öğrenmek için öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet vergi dairesi sayfasına gitmeniz gerekiyor. Sayfada “Sık Kullanılanlar” bölümündeki MTV Sorgulama linkine tıkladıktan sonra “MTV Sorgulama” sayfasına yöneleceksiniz. Bu sayfada açılacak sorgu ekranına plaka, Vergi Kimlik No, TC Kimlik No ve aracın tescil tarihi girilerek MTV sorgulaması yapılabiliyor. MTV Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulaması için bu sayfaya bakınız.

Taşıt nedir?
Otomobil, tren, gemi, uçak gibi taşıma araçlarının ortak adı.

Motorlu taşıt nedir?
İki ya da daha çok dingilli, motor gücüyle yürüyen, karayollarında insan ya da yük taşımada vb. kullanılan araçların genel adı.

Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Nedir?
Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV, motorlu kara taşıtlarının doğaya salmış olduğu emisyon oranına, aracın yaşı ve koltuk sayısına göre Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafında her yıl (bankalar kurulu kararı olmaması durumunda) yeniden değerleme oranına göre tutarları belirlenen bir taşıt vergisidir.

Bu belirleme ölçütleri arasında vergiye en fazla etkisi olan emisyon oranıdır. Emisyon oranı ise motorun silindir hacmi (motor gücü) ile doğru orantılı olarak azalıp, artar. Bu sebeple motor gücü düşük olan araçlar daha az vergi öder.

MTV Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Hesaplanır?
MTV hesaplama işlemleri yaparken, araç yaşı, araç modeli, araç silindir hacmi ve araç tip bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda ilk 6 ayda ve ikinci 6 ayda ödenecek tutar bilgisine ulaşabilirsiniz.

MTV Ödemeleri
Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin birinci taksit ödemeleri OCAK ayında, ikinci taksit ödemeleri temmuz ayı içerisinde gerçekleştiriliyor. Belirtilen tarihler arasında online veya Vergi Dairesi veznelerinden ödenebilecek.

MTV Ödemeleri Ne Zaman yapılmaktadır?
Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) ocak ayında yapılacak ilk taksit ödemesi, 1-31 Ocakta yapılmaktadır. MTV’nin ikinci taksit ödemesi ise 1-31 Temmuz tarihinde yapılır.

MTV Borç Sorgulama ve Borç ödeme
1- MTV yönünden mükellefiyet kaydının bulunduğu veya MTV’yi tahsile yetkili diğer Vergi Dairesi müdürlüklerine başvurarak vergi ödenebilir.
2- Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak veya banka şubelerine başvurarak ödeme yapılabilir.
3- gib .gov.tr’de yer alan “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümüne 02:00 – 22:00 saatleri arasında giriş yaparak kredi kartı ve banka kartı ile ödeme yapılabiliyor.
4- GİB Mobil uygulamasını (IOS ve Android) kullanarak da ödeme mümkün.

Online MTV Vergi Ödeme Nasıl Yapılır?
Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) internet sitesinde yayımlanan duyuruya göre, mükellefler 2018 yılı MTV ilk taksit ödemesini, Başkanlığın internet sayfası aracılığıyla kredi ve banka kartlarıyla yapabilecek. Söz konusu ödeme ayrıca GİB mobil uygulaması, anlaşmalı bankaların internet bankacılığı ve banka şubeleriyle ilgili vergi daireleri üzerinden de gerçekleştirilebilecek

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödenmezse Ne Olur?
Ödemeyi geciktirmeniz halinde priminize her ay gecikme zammı ekleneceğinden, Ocak ayı bitmeden Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarınızın ilk taksitini yatırmayı unutmayın. Ödemeyi yapmadığınızda öncelikle Maliye Bakanlığı’ndan uyarı alırsınız. Ödemeyi geciktirir, uzun süre yapmazsanız, bu durumda bakanlık banka hesaplarınıza el koyarak MTV bedelini hesabınızdan tahsil eder. Daha da kötüsü aracınız bile bağlanabilir. Bu tür sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız, aracınızın vergisini zamanında yatırmalısınız.

MTV Ödeme
Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV ödemesi her yıl iki eşit taksit olarak ocak ve temmuz aylarının sonuna kadar yapılır. Bu tarihlerin geçirilmesi durumunda günlük olarak gecikme faizi uygulanır. Ayrıca yasal olarak tanınan sürelerin sonunda ödeme yapılmaması halinde kamu alacağı olduğu için e-haciz işlemi başlatılır. MTV ödemesinin yapılabileceği noktalar:
✓ Gelir İdaresi İnternet Sitesi,
✓ Gelir İdaresi Vezneleri,
✓ Anlaşmalı Bankaların Şubeleri,İnternet Siteleri ve ATM’leri.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemelerinizde taksit yapabileceğiniz bankalar (2-3 taksit):
✓ İş Bankası
✓ Yapıkredi
✓ Garanti Bankası
✓ Akbank
✓ Finansbank
✓ Halkbank
✓ TEB
✓ Ziraat Bankası
✓ Kuveyt Türk

Anlaşmalı Bankalar / Kartlar Dışında Ödeme Kabul Edilmemektedir. (2018)
Vergi Dairesi – MTV Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme
E-Devlet – MTV Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme
E-Devlet – Pttbank İnternet Bankacılığı Hesabından Motorlu Taşıtlar Vergisinin (MTV) Ödenmesi

(Toplam 78 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

, , , , , , , , , , , ,

Ana Sayfa e-Devlet borçları ❱ MTV Motorlu Taşıtlar Vergisi


6 yanıt

 1. emrah koç dedi ki:

  Yine yılbaşı geliyor, yine ödemeler… yaktın bizi mtv ötv kdv DeVe…

 2. İSA BALOĞLU dedi ki:

  arac vegi borcum varmı

 3. İSA BALOĞLU dedi ki:

  arac vergi borcum varmı

 4. Mecit Eraydın dedi ki:

  Trafik cecası borcum varmı

 5. mtv sorgulama dedi ki:

  güzel bir yazı sitemi ziyaret edermisiniz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir