Miras – Veraset İlami Sorgulama

Miras – Veraset İlami Sorgulama

Miras – Veraset İlami Sorgulama

Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde, kamu hizmetleri de dijitalleşmeye ayak uydurarak vatandaşların yaşamını kolaylaştırmaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi internet platformu olan E-Devlet, Adalet Bakanlığı iş birliği ile geliştirdiği yeni uygulama ile mirasçılık belgesi sorgulama hizmetini sunmaya başladı. Bu yenilik, vatandaşlara bir yakınlarından miras kalmış olup olmadığını öğrenme imkanı sağlıyor.

E-Devlet miras sorgulama yap. Soy ağacı ve şehit sorgulamadan sonra E-Devlet’ten büyük rağbet görecek bir uygulama daha hizmete açıldı. E-Devlet, geliştirdiği yeni uygulama ile yine gündemde. E-Devlet, Adalet Bakanlığı bünyesinde geliştirdiği ‘Mirasçılık Belgesi’ sorgulama butonunu hayata geçirdi. Artık e-Devlet üzerinden bir yakınınızdan size miras kalıp kalmadığını öğrenebileceksiniz. Vatandaşlar Miras sorgulama işlemi yapmak için E-Devlet kapısına giriş yapmak zorunda. E-Devlet üzerinden artık “Mirasçılık Belgesi” işlemleri de yapılacak. E-Devlet’ten miras sorgulama hizmeti bugün erişime açıldı. İşte detaylar…

Sözlükte “miras” ne demek?
1. Kalıt.
2. Kalıtım yoluyla gelen herhangi bir özellik: saç dökülmesi, şişmanlık bize babamdan miras .
3. Bir kuşağın kendinden sonra gelen kuşağa bıraktığı şey.

Miras kelimesinin ingilizcesi
[MIRAS] n. sight; watchtower; intention
v. watch; view, see; look; peer, glance; look after
n. mark; target, aim; foresight; point, sight
Köken: Arapça

Veraset ilamı nedir?

Veraset; (mirasta) hak sahibi olma veraset ilamı da; mahkemeden alınan ve ölen bir kimsenin kalıtçısı (varisi) olduğunu gösteren resmi belgedir. Veraset ilamı mirasçılık belgesi olarak da bilinir. Veraset ilamı kavramı 4721 sayılı Meden Kanun içerisinde 598. Maddede “Mirasçılık Belgesi” olarak ifade edilmektedir.

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, sulh hukuk mahkemelerinin kararıyla verilen mirasçılık belgelerine “e-Devlet” üzerinden ulaşılmasına yönelik çalışma yaptı.

Bunu da oku :   Borç ile ilgili Kanunlar

Bakanlığın, “e-Devlet” üzerinden sunduğu hizmetler arasına “Veraset İlamı Sorgulama” da eklendi.

Mirasçılık Belgesi hizmeti, 6 Mart 2018 itibariyle hizmete girdi.
E-Devlet platformu son dönemde büyük kolaylık sunan uygulamaları ile adından sıkça söz ettiriyor. Yoğun talep üzerine sistemin geçici olarak kilitlenmesine sebep olan ‘Soy ağacı’ ve ‘1853-1928 Dönemine ait Şehit Bilgisi Sorgulama’ hizmetlerinin ardından e-Devlet uygulaması bu kez de ‘Mirasçılık Belgesi’ hizmetini vermeye başladı. 6 Mart 2018 tarihinden itibaren verilmeye başlanan yeni hizmet ile ölüm tarihi 1990 senesi ve sonrası olan kişiler için Mirasçılık Belgesi verilmesi UYAP tarafından zorunlu hale getirildi.

Peki Mirasçılık Belgesi sorgulama nasıl yapılır?
“Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.”

Miras Veraset yoluyla intikal eden mal, mülk, para ve haklar. Ölen kimsenin bıraktığı terekenin tasfiyesi ve mirasçılara taksimi. Miras Arapçadaki irs, veraset kelimesinden türemiştir. Lügatta “gönderilen, arkaya bırakılan şey” demektir. Bir şahsın ölümü anında, hısımlarına (mirasçı olan yakın akrabalarına) intikal edecek bütün malları, hakları, borçları ve hukuki durumlarıdır. Genel olarak mirasçılara geçen malvarlığına “tereke” denir.

Mirası bırakan kişiye “muris” mirası alacak olana “varis” veya “mirasçı”, mirasçının terekedeki hakkına da “miras payı” denir. Medeni Kanun’da, mirasın paylaştırılmasında zümre sistemi kabul edilmiştir. Zümrelere geçen miras payı, zümre içindeki kök başlarına göre tesbit edilir. Kök başı kadar eşit miktara bölünür. Eğer kökler içinde, alt kökler varsa, o köke gelen miras payı, alt kök sayısınca eşit miktarlara bölünür.

Bunu da oku :   CİMER Başvurusu ve Başvuru Sorgulama

E-Devlet ile Mirasçılık Belgesi Sorgulama

E-Devlet’in sunduğu mirasçılık belgesi sorgulama hizmeti, soy ağacı ve şehit sorgulamadan sonra büyük bir ilgiyle karşılanmıştır. Artık vatandaşlar, herhangi bir yerden internet erişimi olan cihazları kullanarak E-Devlet kapısına giriş yaparak mirasçılık belgesi sorgulama işlemini gerçekleştirebilecekler. Bu sayede, miras konusunda daha hızlı ve etkili bilgi almak mümkün olacak.

E-Devlet’ten Miras Sorgulama İşlemi

Mirasçılık belgesi sorgulama işlemi için E-Devlet kapısına giriş yaptıktan sonra, ilgili bölüme giderek mirasçılık belgesi sorgulama butonuna tıklamak yeterli olacaktır. Sistem, vatandaşın TC Kimlik Numarası ve diğer gerekli bilgileri doğrulayarak mirasçılık belgesiyle ilgili bilgileri sunacaktır. Bu sayede, bir kişinin mirasçılık durumu hızlı ve güvenilir bir şekilde öğrenilebilecektir.

Mirasçılık belgesi başka nasıl alınır?
Veraset ilamının ne şekilde ve kimler tarafından düzenleneceği 4721 Sayılı Medeni Kanun’un 598. Maddesinde belirtilmiştir. 2011 yılının mart ayından önce veraset ilamını sadece Sulh Hukuk Mahkemeleri düzenlemekteydi. Ancak bu tarihte yapılan kanun değişikliğinden sonra artık noterlerde veraset ilamı düzenlemeye yetkili kurumlar olarak gösterilmiştir. Veraset ilamı çıkarmak isteyen mirasçılara sulh hukuk mahkemelerine ya da noterlere başvurarak kısa sürede bu evrakı temin edebilirler.

Miras reddi nedir?
Medeni Kanunumuzun 606. maddesine göre Miras, üç ay içinde reddolunabilir. Bu süre, yasal mirasçılar için mirasçı olduklarını daha sonra öğrendikleri ispat edilmedikçe miras bırakanın ölümünü öğrendikleri; vasiyetname ile atanmış mirasçılar için miras bırakanın tasarrufunun kendilerine resmen bildirildiği tarihten işlemeye başlar.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

E-Devlet Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?
E-Devlet kapısına giriş yaparak ilgili bölümden mirasçılık belgesi sorgulama butonuna tıklamanız yeterlidir. TC Kimlik Numaranız ve diğer bilgilerinizle sisteme giriş yaparak mirasçılık belgesi ile ilgili bilgileri alabilirsiniz.

Bunu da oku :   GBT, Adli Sicil Kaydı ve Sabıka Kaydı Sorgulama

Bu Hizmet Ücretli midir?
Hayır, E-Devlet üzerinden miras sorgulama hizmeti ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Başka Kişiler Adına Miras Sorgulama Yapabilir miyim?
E-Devlet üzerinden miras sorgulama işlemi, sadece ilgili kişinin TC Kimlik Numarası ve diğer kişisel bilgileri ile yapılabilmektedir. Başka kişilerin miras durumunu sorgulamak için ilgili kişinin izni gerekmektedir.

Bu hizmeti kullanarak, Tapu Sicil Müdürlüklerinde TC. Kimlik Numaranız ile kayıt altına alınmış taşınmazlarınızın detaylarına erişebilirsiniz.
🔴 Tapu Bilgileri Sorgulama – https://www.turkiye.gov.tr/tapu-bilgileri-sorgulama

Mirasçılık Belgesi ve İptallerine İlişkin Bilgilerin e-Devlet üzerinden verilmesi
🔴 Miras – Veraset İlami Sorgulama – https://www.turkiye.gov.tr/adalet-veraset-ilami-sorgulama giriş yaparak kullanıcı bölümünden T.C kimlik numaranız ve şifrenizi yazarak kullanıcı girişi yapınız. Buna ek olarak size miras bırakan kişinin TC kimlik numarasını da bilmelisiniz. Aksi takdirde sorgulama işlemi gerçekleştirilemiyor.
🔴 Miras – Veraset İlami Sorgulama – https://www.turkiye.gov.tr/adalet-veraset-ilami-sorgulama

🔴 Vasiyetnameleri Görüntüle – Sulh Hukuk Mahkemelerince Açılan Vasiyetname Sorgulama

🔴 Tarım Orman Bakanlığı – Tarım Arazilerinde Miras Yoluyla İntikal İşlemleri

Bu hizmetle birlikte E-Devlet, vatandaşlara daha hızlı ve erişilebilir bir şekilde miras konularında bilgi alma imkanı sunarak dijitalleşme yolunda önemli bir adım atmıştır. Artık mirasçılık belgesi sorgulama işlemleri, resmi prosedürleri takip ederek kolaylıkla gerçekleştirilebilecek ve vatandaşlar miras durumları hakkında güvenilir bilgilere ulaşabileceklerdir.

5/5 - (6 votes)
(Toplam 28 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Benzer yazılar

8 Thoughts to “Miras – Veraset İlami Sorgulama

 1. Muzaffer Yıldız - Gaziantep

  Bu yeni mirasçılık belgesi sorgulama hizmeti gerçekten harika! E-Devlet üzerinden kolayca erişim sağlanabilmesi, mirasçılık durumumu kontrol etmek için harika bir fırsat sunuyor. Teknolojinin getirdiği bu kolaylık sayesinde artık belge sorgulama işlemleri daha hızlı ve pratik. Adalet Bakanlığı ve E-Devlet’e teşekkür ederim, bu hizmet gerçekten vatandaşların hayatını kolaylaştıran bir adım.

 2. Gizem Yıldız - Bursa

  E-Devlet’in miras sorgulama özelliğini kullanmak oldukça basit. Ben de dedemden miras kalmış mı diye merak ediyordum. E-Devlet üzerinden giriş yaptım, kişisel bilgilerimi girdikten sonra sorgulama işlemini tamamladım. Sonuçları hemen görebildim. Artık bu tip bilgileri öğrenmek için uzun süre beklemeye gerek yok. Herkese tavsiye ederim.

 3. Zeynep Demir - Antalya

  E-Devlet’in sunduğu miras sorgulama hizmeti, bilgiye hızlı erişim açısından çok etkili. Annemden bana miras kalmış mı diye merak ediyordum ve bu hizmet sayesinde kolayca öğrenebildim. Sadece internet erişimi olan bir cihaz ve TC Kimlik Numarası ile işlemi tamamlamak mümkün. Hem zaman tasarrufu sağlıyor hem de herkesin erişimine açık olması harika.

 4. Mustafa Korkmaz - İzmir

  E-Devlet’in miras sorgulama hizmetini duyduğumda önce tereddüt etmiştim, ancak deneyimim çok olumlu oldu. Sistem gerçekten güvenli, kişisel bilgilerinizi koruma altına alıyor. Mirasçılık belgesi sorgulama işlemi de beklediğimden çok daha hızlı tamamlandı. Artık bu tür önemli bilgileri almak için günlerce beklemek zorunda değiliz.

 5. Ayşe Kaya - Ankara

  E-Devlet’in miras sorgulama özelliği gerçekten hayat kurtarıcı oldu. Babamdan bana miras kalmış mı diye merak ediyordum. Eskiden bu tür bilgileri öğrenmek için bir sürü evrak dolaştırmak ve uzun süre beklemek gerekiyordu. Şimdi ise sadece birkaç tıklama ile hızlıca öğrenebiliyorsunuz. Hem ücretsiz olması çok güzel hem de bu kadar basit olması inanılmaz kolaylık sağlıyor.

 6. Ahmet Yılmaz - İstanbul

  E-Devlet’in miras sorgulama hizmetini kullanmak gerçekten çok pratik ve hızlı. Geçtiğimiz günlerde bir akrabamdan miras kalmış olup olmadığını merak ediyordum. E-Devlet üzerinden giriş yaptım, TC Kimlik Numaramı ve diğer bilgilerimi doğruladıktan sonra mirasçılık belgesi sorgulama butonuna tıkladım. Sonuçlar anında ekranda belirdi ve bu sayede miras durumumu öğrenmiş oldum. Harika bir hizmet!

 7. yusuf

  Veraset ilamını noterden alabilmek için sadece vârislerin nüfus cüzdanları yeterli mi?

 8. nuriye

  bana miras kaldı mı?

Leave a Comment