CİMER Başvurusu ve Başvuru Sorgulama

CİMER Başvurusu ve Başvuru Sorgulama

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) Başvuru ve Başvuru Sorgulama
Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) Başvuru Sorgulama hizmetini kullanarak, önceden yapmış olduğunuz CİMER başvurularının durumlarını takip edebilir, detaylarına ulaşabilir ve cevaplarını görüntüleyebilirsiniz.

Başvurular hangi süreci izlemektedir?
İnternet üzerinden CİMER’e yapılan başvurular, başvuru sahibi tarafından doğrudan ilgili kamu kurumuna (CİMER Otomasyon) gönderilebilmektedir. Bu başvurular İletişim Başkanlığının ön değerlendirmesinden geçmemektedir.

Doğrudan kamu kurumuna gönderilmeyen tüm başvurular İletişim Başkanlığı tarafından ön değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.

İletişim Başkanlığına gelen tüm başvurular CİMER “gelen kutusu”na aktarılır.

CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi), yurttaşların talep, ihbar ve şikâyetlerini doğrudan cumhurbaşkanlığına iletebilmesi amacıyla 2015 yılında kurulan bir web servisidir. Bu portalle Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşları 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ve 3071 sayılı Dilekçe hakkı kanunu kapsamındaki haklarını kullanabilmektedir. Yapılan başvuruların değerlenmeye alınması için T.C. kimlik numarası, ad-soyad ve adres bilgilerinin eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmesi zorunludur. CİMER’e telefon ve mektupla da başvuru yapılması mümkündür. Yapılan başvurular sistem tarafından otomatik olarak üretilen başvuru numarası ile takip edilebilmektedir. 9 Temmuz 2018 tarihinden itibaren BİMER hizmeti ile birleştirilmiştir.

İstek, ihbar ve şikayet gibi başvuruların gerçekleştirilebildiği CİMER başvuru sonrasında talebi ilgili kurumlara iletiyor. Böylelikle hangi alana başvuru yapması gerektiğini bilmeyen kişilerin başvuruları doğru kurumlara iletilmiş oluyor. Peki, CİMER başvurusu nasıl yapılır, başvuruda bulunacak kişilerden hangi bilgiler isteniyor.

CİMER başvurusu nasıl yapılır?
CİMER çerçevesinde başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere bakanlıklar, valilikler ve kaymakamlıkların halkla ilişkiler müracaat bürolarına şahsen, mektup veya faks yoluyla, yurt içinden Alo 150 telefon hattını kullanarak, internette www.cimer.gov.tr adresinden ve e-Devlet üzerinden başvuru yapılabilmektedir. CİMER’e elektronik ortamda başvurular, vatandaşlarımızın (yurt içi) cep telefonlarına gönderilen SMS doğrulamasıyla veya www.turkiye.gov.tr adresinden e-Devlet şifresi, mobil imza, e-imza, T.C kimlik kartı ve internet bankacılığı aracılığı ile yapılabilmektedir.

Bunu da oku :   Mahkeme sorgulama

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler direkt olarak e-devlet üzerinden giriş yapabilir ya da “cimer.gov.tr” internet adresinden TC kimlik numarası, ad, soyad, annesinin evlenmeden önceki soyadı, kimlik seri no ve cep telefonu bilgilerini girerek başvuru sayfasına gelebilirler.
E-Devlet üzerinden başvuru için : https://www.turkiye.gov.tr/cimer-basvuru-sorgulama

Başvuru sayfasına gelinmesinin ardından başvuruda bulunacak kişinin istek, öneri, şikayet, ihbar ve bilgi edinme haklarından hangisini talep ettikleri soruluyor. Buradaki kutucuk işaretlenerek gerekli diğer bilgiler girildikten sonra başvuru konusunun yer alacağı sayfaya geçiliyor.

Son olarak başvurunun içeriği ile ilgili metin alınıyor ve kişini talep ya da şikayetine konu olan bilgiler isteniyor. Burada yapılan değerlendirme sonrası talepler ilgili kamu kurumlarına iletiliyor.
CİMER’den başvuru için : https://www.cimer.gov.tr/

Başvuruda bulunan vatandan yine CİMER ya da e-devlet üzerinden başvuru numarasını girerek yapmış olduğu başvurunun hangi aşamada olduğunu takip edebiliyor. Başvurular kurumun yoğunluğuna göre birkaç gün içerisinde yanıtlanıyor. Genellikle en fazla 14 iş günü içerisinde bir işlem gerçekleştirilmiş oluyor.

Başvuru sahibi kimlik bilgilerini gizleyebilir mi?
Başvuruyu yaparken ihbar butonunu seçtikten sonra “kimlik bilgilerimin gizli kalmasını istiyorum” kutucuğu işaretlendiğinde kimlik bilgileri sadece CİMER yetkilileri tarafından görülebilecektir; ancak bu bilgiler evrakın iletildiği kurum tarafından görülmeyecektir.

Başvurum kim tarafından okunuyor?
CİMER üzerinden doğrudan kamu kurumlarına gönderilen başvurular (CİMER Otomasyon), başvurunun gönderildiği kurumun CİMER kullanıcısı tarafından okunmaktadır.

Bunu da oku :   Tapu şerhi sorgulama ve MEGSİS Sistemi

Bunun dışındaki tüm başvurular, ilk olarak İletişim Başkanlığı Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı bünyesinde görevli CİMER kullanıcıları tarafından okunup ilgili kurumlara sevk edilmek suretiyle işleme alınmaktadır.

CİMER’de görevli kamu personeli sisteme kaydolurken başta 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hükümleri olmak üzere ilgili diğer mevzuata uygun işlem yapacağını ve hiçbir kişisel veriyi yetkisiz kişilerle paylaşmayacağını taahhüt etmektedir.

Başkası adına başvuru yapılabilir mi?
Bir başkasının kimlik ve iletişim bilgilerini kullanarak onun adına başvuruda bulunmak yasalara göre suç teşkil ettiğinden, CİMER’e bir başkası adına başvuruda bulunulamamaktadır. Bununla birlikte Türk Medeni Kanunu hükümlerine uygun olarak kişinin velisi, vasisi veya diğer yasal temsilcileri tarafından başvuru yapılabilmesi, gerekli ispat yükümlülüğünün yerine getirilmesi şartıyla mümkündür.

CİMER başvuru sonucu ne zaman gelir?
Vatandaşlarımıza yaptıkları başvuruların sonucu veya yapılmakta olan işlemin durumu hakkında en geç 30 gün içinde gerekçeli olarak cevap verilmektedir. Bilgi Edinme Hakkı Kanununa göre yapılan başvurularda ise bu süre 15 iş günü olarak belirlenmiştir.

CİMER başvurusunu iptal etmek mümkün müdür?
İşlemi devam eden bir başvurunun iptal edilmesine yönelik talepte bulunulabilmektedir. Sonuçlandırılmış ya da karara bağlanmış bir başvuruya ilişkin iptal talebinin değerlendirilmesi, işlemi yapan kurumun inisiyatifindedir.

Bunu da oku :   e-Devlet Belge Doğrulama

Başvuru sahibi başvurusunun durumu ile ilgili bilgi alabilir mi?
Başvuru sahibi, başvurusunu e-posta adresine gelen linki tıklayarak ya da CİMER internet sitesinde “Başvuru Sorgula” bölümünde T.C. kimlik ve başvuru numaralarıyla takip edebilmektedir.

CIMER başvurusuna cevap alınmaz ise, başvuru sahibi başka yasal yollara başvurabilir mi?
Başvuru sahibi dilekçesine cevap vermeyen yetkili makamlar hakkında cezai takibat yapılması için şikâyet yoluna gidebilmektedir. Kişi bu olaydan dolayı bir zarara uğradığını düşünüyorsa ilgililer aleyhine tazminat davası da açabilmektedir. Ayrıca idarenin cevap vermemesine yönelik şikâyet, Kamu Denetçiliği Kurumuna iletebilmektedir. Ayrıntılı bilgi için www.ombudsman.gov.tr adresinden bilgi edinebilmektedir. Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapılan başvuruya, ilgili kurum tarafından cevap verilmemesi halinde, yargı makamına başvuruda bulunulabilmektedir. Yargı makamına başvurmadan önce, Bilgi Edinme Değerlendirme Kuruluna, cevap alınamayan başvurunun yapıldığı tarih itibarıyla en geç 75 gün içinde yazılı olarak itiraz başvurusunda bulunulabilmektedir.

CİMER’den gelen cevap, kesin bir cevap niteliğinde değil ise ne yapılabilir?
İdare tarafından başvuruya verilen cevap, kesin cevap niteliğinde değil ise (inceleme başlatılmıştır, ilgili yere gönderilmiştir, çalışmalar devam etmektedir vb.) başvuru sahibi verilen bu cevabı red olarak kabul edip idari dava açabilmekte, ya da en fazla 6 ay kesin cevap verilmesini bekleyebilmektedir.

E-Devlet üzerinden CİMER başvurusu için : https://www.turkiye.gov.tr/cimer-basvuru-sorgulama
CİMER sayfası üzerinden başvuru için : https://www.cimer.gov.tr/

ADS
5/5 - (8 votes)
(Toplam 273 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Benzer yazılar

Leave a Comment