KOSGEB – KOBİGEL Gelişim Destek Programı Sonuçları Sorgulama

kobigel-kosgeb

KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı 2018 Sonuçları

Kobigel Nedir? KOBİGEL Desteklenecek Olan Projeler Neler Olabilir? KOBİGEL Programın Amacı ve Gerekçesi Nedir? Kobigel Proje Örnekleri Nelerdir? Kobigel Sonuçları Ne zaman Açıklanacak?

Kobigel Nedir?
İşletmelere özgü olan projelerin sorunlarını çözmek için ve bu sorunların maliyetlerini değerlendirmek için oluşturulan bu program ile birlikte KOBİ’lerin proje kültür bilincinin oluşması hedeflenmektedir. Özellikle bu bilincin oluşması amacıyla, işletmelerin proje yapma yeteneğinin geliştirilmesi amacıyla, proje yapma kapasitesi de yine proje ile sunulmaktadır. KOSGEB, ülkemiz plan/programlarında belirlenen ve öncelikli olarak desteklenmesi gereken imalat sanayi İçin, yeni hazırlamış olduğu KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında ilk Proje Teklif çağrısına çıktı. Proje Teklif Çağrılarına, İmalat Sanayinin Yüksek-Orta Yüksek ve Düşük-Orta Düşük Teknoloji Düzeyinde Faaliyet Gösteren İşletmeler başvuruda bulundular.

KOBİGEL Desteklenecek Olan Projeler Neler Olabilir?
İşletmeleri farklı dallarda olan KOBİ’lerde bu projeden yararlanma şansına sahip olacaktır. Ancak burada belirlenen projelerin neler olduğunu açıklamak istiyoruz.

 • Üretim
 • Yönetim ve Organizasyon şirketleri
 • Pazarlama şirketleri
 • Dış ticaret şirketleri
 • İnsan kaynakları şirketleri
 • Mali işler şirketleri
 • Finans şirketleri
 • Bilgi yönetimi şirketleri

KOBİGEL Programın Amacı ve Gerekçesi Nedir?
Ülkenin ulusal ve uluslararası hedefleri doğrultusunda, küçük ve orta ölçekli işletmelerin, ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin arttırılması,
KOBİ’lerin rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi, amacıyla hazırlayacakları projelerin desteklenmesidir.

Kobigel Proje Örnekleri Nelerdir?
Deri Giyim ve Aksesuar Satışı ; Öncelikle burada iş tanımının yapılması son derece önemlidir. Açacağınız iş fikrinin bütün detaylarını en ince ayrıntısına kadar inceledikten sonra işletmenizi gönül rahatlığı ile açabilirsiniz.

Samsun’da KOBİGEL desteği ile deri giyim ve aksesuar satışı yapan arkadaş bu işte başarılı olma şansını yakalamıştır. Projesinde sunduğu bütün detaylar kabul edilerek bu konuda KOSGEB’in sunduğu destek hizmetlerinden faydalanma şansını bulmuştur.

Kombi ve Petek satışı
Mehmet Dağıstanlı adlı girişimcinin Ankara’da açmış olduğu Kombi ve Petek satışı yaptığı işletmesi de dikkat çeken KOBİGEL projeleri arasında yer almaktadır. Özellikle son yıllarda oldukça fazla talep olan bu alanda açtığı işletme bu alanda örnek projeler arasında girmektedir.

Elektronik ve yedek parça
2015 yılında bu alanda hizmet alan girişimci Osman Durmuş’nda KOBİGEL destek projesi sayesinde açmış olduğu Elektronik ve yedek parça işletmesi ile örnek projeler arasında yer almaktadır.

Optik ve Gözlük
Ayşe Maden isimli işletmeci de Optik ve Gözlük alanında açmış olduğu projesi ile hizmetlerine devam etmektedir. İstanbul’da bulunan işletmesi KOBİGEL proje destekleri arasında yer almaktadır.

Kuru incir işletmesi
Muğla’da bulunan Kuru incir işletmesinin sahibi Rasim Dağdeviren’de KOBİGEL projesi sayesinde işletmesini büyütenler arasında yer almaktadır.

Kobigel Sonuçları Ne zaman Açıklanacak?
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) ile 2 bin 545 işletmeye 734 milyon liralık kaynak sağlanacağını belirterek, “Bu destekle 1,5 milyar liralık proje yatırım hacmi oluşturmayı hedefliyoruz. Böylelikle 6 bin 55 yeni personel istihdam edilmesi bekleniyor.” ifadesini kullandı.

Varank, KOBİGEL’in sonuçlarını açıkladığı yazılı açıklamasında, KOSGEB desteklerinde yüksek teknoloji üretilmesine yönelik dönüşüm yaşanacağının altını çizerek, imalat sanayinde faaliyet gösteren, yüksek teknolojili, katma değerli üretim yapan KOBİ’lere büyük destek verdiklerini vurguladı.

KOBİGEL sayesinde 2 bin 545 işletmeye 734 milyon liralık kaynak sağlanacağına dikkati çeken Varank, “Bu destekle 1,5 milyar liralık proje yatırım hacmi oluşturmayı hedefliyoruz. Böylelikle 6 bin 55 yeni personel istihdam edilmesi bekleniyor. KOSGEB destekleri, yakında ilan edeceğimiz Uçtan Uca Yerlileşme Programı çerçevesinde cari açığı azaltacak yüksek teknolojili stratejik ürünlerin geliştirilmesi için daha etkin kullanılacak.” değerlendirmesinde bulundu.

KOSGEB’in “teknoloji tabanlı ve katma değer üreten KOBİ’leri destekleyerek uluslararası rekabetin aktörleri haline getirmek” vizyonuyla faaliyetlerini sürdürdüğünü bildiren Varank, bu çerçevede belirlenen 10 maddelik yol haritasında vizyon değişikliği yaparak teknoloji tabanlı işletmelere ağırlık verdiklerini aktardı.

Varank, yol haritasında yer alan “Bölgesel, Sektörel ve İşletmeye Özgü Destek Modeli Tasarlanması ve Uygulanması” bağlamında KOBİ Gelişim Destek Programı ile işletmelerin projelerini desteklediklerine işaret ederek, şunları kaydetti:

“KOBİ Gelişim Destek Programı’nın (KOBİGEL) 2018 yılındaki uygulamasında her ilin kendi imalat sanayi potansiyelini dikkate alan bir yaklaşım benimsendi. Programın 2018 yılı proje teklif çağrısının teması, ‘İllerde Rekabet Avantajına Sahip İmalat Sanayi Sektörlerinin ve Yazılım Sektörünün Rekabet Gücünün Geliştirilmesi’ olarak belirlendi. Program için 4 bin 512 proje başvurusu alındı. Değerlendirmeler sonucunda 2 bin 545 işletme destek almaya hak kazandı. Baraj puanını geçen tüm işletmelerin destek kapsamına alınabilmesi için program bütçesi 734,2 milyon liraya yükseltildi. Proje başına destek üst limiti 300 bin lira geri ödemesiz, 700 bin lira geri ödemeli olmak üzere toplam 1 milyon lira olarak belirlendi. KOSGEB ayrıca uygun göreceği gider üzerinden hesaplanacak yüzde 30’luk bir tutarı, teminat karşılığı olarak ‘erken ödeme’ adı altında, harcama yapılmadan önce ödeyebilecek.”

Varank, proje başvurularının ağustosta yaşanan döviz kuru yükselişinden önce alındığını, bu nedenle projeleri yürütecek işletmelerin olası mağduriyetlerinin de düşünüldüğünü belirterek, “Projelerdeki yerli malı belgeli makine, teçhizat ve donanımlar için kurulların uygun bulduğu tutarlar yüzde 25, diğer makine, teçhizat ve donanımlarının tutarlarının yüzde 10 arttırılması kararlaştırıldı. Bunun için proje sahiplerinin projelerinde revizyon talep etmesi ve kurulların bu talepleri görüşmesine gerek olmayacak.” ifadelerini kullandı.

Destek almaya hak kazanan 2 bin 545 işletmeye bakıldığında, ilk sırada 297 projeyle İstanbul’un yer aldığının altını çizen Varank, İstanbul’u 198 projeyle Ankara, 193 projeyle İzmir, 165 projeyle Konya, 159 projeyle Bursa, 143 projeyle Kayseri, 100 projeyle Kocaeli’nin takip ettiğini açıkladı.

Varank, Denizli’de 73, Adana’da 54, Samsun’da 50 projenin desteklenmesi kararı alındığını ifade ederek, desteğin yüzde 82’sinin (602 milyon lira) proje sahiplerinin makine-teçhizat giderleri, yüzde 11’inin (80,8 milyon lira) personel giderleri, kalan yüzde 7’sinin (51,4 milyon lira) yazılım ve hizmet alımı giderleri için kullandırılacağını kaydetti.

KOBİ Gelişim Destek Programı’nın sonuçlarının açıklandığının duyurulmasının ardından KOBİ’ler sonuçları nasıl öğrenebileceğini araştırmaya başladı. KOBİGEL programının sonuçları KOSGEB’in internet sitesinden sorgulanabiliyor.

KOSGEB – KOBİGEL Gelişim Destek Programı Sonuçları Sorgulama sayfası
KOBİGEL Gelişim Destek Programı 2018 Sorgulama

5/5 - (4 votes)
(Toplam 24 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

ilgili konular

One Thought to “KOSGEB – KOBİGEL Gelişim Destek Programı Sonuçları Sorgulama

 1. Harun

  Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki rolünü ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini artırmak ve sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla kurulmuş kamu kurumudur.

Leave a Comment