Türk Telekom Borç Sorgulama

Türk Telekom Borç Sorgulama

Türk Telekom GSM Borç Sorgulama;
Türk Telekom Fatura Ödeme ve Türk Telekom Borç Sorgulama

TURK TELEKOM operatörü kullanıyorsanız, TURK TELEKOM borç sorgulama, borç öğrenme ve TURK TELEKOM telefon faturası ödeme işlemlerinizi TURK TELEKOM’in kendi sayfası üzerinden kolay ve güvenli bir şekilde komisyonsuz olarak gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıda yer alan sorgulama ekranına TURK TELEKOM telefon numaranızı girdikten sonra geçmiş dönem ve mevcut TURK TELEKOM borçlarınızı görebilir, kredi kartı ile TURK TELEKOM faturanızı anında ödeyebilirsiniz.

GSM (Global System for Mobile Communications)
Global System for Mobile Communications veya kısaca GSM (Türkçe: Mobil İletişim İçin Küresel Sistem), bir cep telefonu iletişim protokolüdür. Önceleri Avrupa Telekomünikasyon Standartlar Komitesi’nin Groupe Spéciale Mobile (Türkçe: Mobil İletişim Özel Grubu) isimli alt kuruluşunun ismini taşıyan GSM, daha sonraları sistemin küresel bir çapa ulaşmasıyla yeni adıyla anılmaya başlandı. En yaygın olan cep telefonu standardı olarak 212 ülkede 2 milyardan fazla insan tarafından kullanılmaktadır. En kullanışlı özelliklerinden birisi kullanıcıların aynı hat ile değişik ülkelerden görüşme (roaming) yapabilmeleridir. Tüm GSM standartları, hücresel ağ kullanır ve dolaşım sırasında bile hücreler arası geçiş yapma kabiliyetine sahiptir. Dolayısıyla teoride, eğer kapsama alanından çıkmazsanız, cep telefonu ile tüm dünyayı telefon konuşmasını kesmeden dolaşmak mümkündür.

Aycell
Aycell, Ulaştırma Bakanlığı’nın 16 Mart 1998 tarihli ihalesiyle, GSM 1800 mobil telefon işletme lisansı Türk Telekomünikasyon A.Ş.’ye verilerek 8 Ocak 2001 tarihinde ayrı bir sermaye şirketi olarak Aycell Haberleşme ve Pazarlama Hizmetleri A.Ş. kurulan bir mobil iletişim şirketiydi.

Aria
Aria ise, İtalyan TIM (Telecom Italia Mobile) firması ve Türkiye İş Bankası’nın işbirliği ile Türkiye’de ilk GSM 1800 projesinin hayata geçirilmesi amacıyla kurulmuş mobil iletişim servis sağlayıcı özel bir şirketti. Şirket, 13 Şubat 2001’de Ulaştırma Bakanlığı tarafından açılan GSM 1800 Sayısal Hücresel Mobil Telefon Sistemi’nin tesis ve işletmesi ihalesine katılan Türkiye İş Bankası ve Telecom Italia Mobile konsorsiyumu, 2 milyar 525 milyon ABD doları vererek ihaleyi kazanması ve İş-TIM Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş. 20 Eylül2000 tarihinde Türkiye’nin ilk GSM 1800 Mobil Telefon Ağı işletimi için T.C. Ulaştırma Bakanlığı ile lisans anlaşmasını imzalamasıyla, Aria ticari ismi ile 28 Eylül 2000’de faaliyete geçti.

Avea
Aycell ve Aria kullanıcıları 505 ve 555 ile başlayan abone numaralarını Avea markasıyla devam ettirdi.
TT&TIM İletişim Hizmetleri A.Ş., Türk Telekom’un GSM operatörü Aycell’in, %51 İş Bankası Grubu ve %49 TIM ortaklığı ile kurulmuş olan İş-TIM ile birleşmesi sonucu, 19 Şubat 2004 tarihinde resmen kurulmuştur. Birleşmeden sonra Aria ve Aycell markalarının TT&TIM çatısı altında devam ettiği kısa bir süreç yaşanmıştır. 23 Haziran 2004 tarihi itibarıyla ise birleşmeden doğan sinerjinin ifade edildiği “Avea” markası, bu iki markayı temsilen piyasaya sunulmuştur. 15 Ekim 2004 tarihi itibarıyla “TT&TİM İletişim Hizmetleri A.Ş” ticari unvanı, “Avea İletişim Hizmetleri A.Ş.” olarak değişmiştir.

Türk Telekom
Avea, Türkiye’nin üçüncü GSM operatörüydü. Yeni nesil şebekesi ile Türkiye nüfusunun %98’ine hizmet vermekteydi. Avea, 205 ülkede 685 operatörle uluslararası dolaşım anlaşmasına sahipti. CEO’su Haziran 2009’dan Ocak 2016’ya kadar Erkan Akdemir’di. 26 Ocak 2016 itibarıyla üst grubu olan Türk Telekom ile birleşmiş olup kendini feshetmiştir. Böylece Avea markası tamamen son bulmuş, yerine Türk Telekom Mobil adı altına hizmet vermeye başlamıştır.

Ulaştırma Bakanlığı’nın 16 Mart 1998 tarihli ihalesiyle, GSM 1800 mobil telefon işletme lisansı Türk Telekom’a verilmiştir. Bunun sonucunda 8 Mayıs 2001 tarihinde Türk Telekom’a bağlı olmak üzere Aycell Haberleşme ve Pazarlama Hizmetleri A.Ş. kurulmuştur. Şirket, teknik açılışını 22 Ağustos 2001 tarihinde, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ve yine dönemin Ulaştırma Bakanı Oktay Vural arasındaki bir telefon görüşmesi ile yapmıştır. 8 Nisan 2004 tarihinde Aycell ve Aria GSM operatörleri, Avea çatısı altında birleştirilmiştir. Zaman içerisinde diğer ortakların paylarını satın alan Türk Telekom, günümüzde Avea’nın tamamına sahiptir. 26 Ocak 2016 tarihinde, şirketin CEO’su Rami Aslan zaten Türk Telekom Grubu altında yer alan Avea ve TTNET markalarının tek çatı altında toplanarak hizmetlerine Türk Telekom adı altında devam edileceğini açıkladı.

Türkiye’nin tüm telefon ve internet servis sağlayıcıları içinde kendi kurulu altyapısına sahip birinci firma konumunda olup diğer internet servis sağlayıcılara ve sabit telefon hizmeti (STH) veren firmalara da toptan satış yöntemi ile hizmet vermektedir. İnternet Veri Merkezi’ni de içeren Türk Telekom, sabit hattan mobil telekomünikasyona, yazılımdan çağrı merkezine kadar geniş bir yelpazede hizmet sunmaktadır. Türk Telekom’un Şubat 2015 itibarıyla 12.9 milyon sabit erişim hattı, 7,8 milyon genişbant (toptan), 17 milyon mobil abonesi, 1,8 milyon IPTV abonesi bulunmaktadır. Almanya’da Türk Telekom Mobile ile mobil telekomünikasyon alanında hizmet sunmaktadır.

Temmuz 2018’de Oger Telekom’un bankalara olan kredi borcunu ödeyememesi nedeniyle, kredi veren bankalar şirketin Türk Telekom’daki hisselerini devralacaklarını açıkladı.

17 Ağustos 2018’de BTK’nın devrine izin vermesinden sonra, 29 Ağustos 2018’de Hazine ve Maliye Bakanlığı alacaklı bankalar tarafından devralınmasına onay verdiğini açıkladı.

Türk Telekom Mobil Borç Sorgulama
TURK TELEKOM telefon faturanızı online ödemek ve TURK TELEKOM fatura borcu sorgulamak için telefon numaranızı açılan sayfadaki sorgulama alanına girmeniz gerekmektedir. Ödeme yapacağınız TURK TELEKOM telefon numaranızı bilmiyorsanız, faturanızın sol üst tarafında belirtilen Telefon No alanındaki 10 haneli telefon numaranızı bulabilirsiniz. Fatura sorgulama alanındaki Telefon Numarası alanına, başına “0” (sıfır) gelmeyecek şekilde 10 haneli telefon numaranızı girerek TURK TELEKOM faturanızı sorgulayabilirsiniz. Girilecek telefon numarası formatı 5050000000 şeklinde olmalıdır.

Sorgulama ekranına bilgilerinizi girip Sorgula butonuna tıkladıktan sonra, güncel ve geçmiş dönem TURK TELEKOM faturalarınızı sorgulayabilir ve görüntüleyebilirsiniz. Son ödeme tarihi geçen eski faturalarınız var ise, tüm faturalarınızı tek seferde internetten online ödeyebilirsiniz. İnternetten ödeme yapmak istediğiniz TURK TELEKOM faturasını seçtikten sonra gelecek ekrana kredi kartı bilgilerinizi girerek TURK TELEKOM telefon faturanızı anında ödeyebilirsiniz.

Türk Telekom Faturanızı sorgulamak ve ödemek için buraya tıklayınız.
Türk Telekom Fatura Ödeme ve Türk Telekom Borç Sorgulama
Türk Telekom Borç Sorgulama ve Borç Ödeme
Türk Telekom faturanızı sorgulama ve ödeme
Türk Telekom kurumsal faturanızı sorgulama ve ödeme
E-Devlet Türk Telekom Abonelik, Borç ve Alacak Sorgulama

ADS
(Toplam 1.075 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Benzer yazılar

One Thought to “Türk Telekom Borç Sorgulama

  1. Erdem

    Köyümüzde Türk Telekom GSM operatörü çekmemektedir. Köyümüze ileriye yönelik bir baz istasyonu kurmaya yönelik bir çalışma bulunmakta mıdır?

Leave a Comment