Tapu şerhi sorgulama ve MEGSİS Sistemi

Tapu şerhi sorgulama!

Tapu şerhi sorgulama!
Tapu kütüğünde, mal sahibinin haklarını kısıtlama amacı ile belirtme yapılması için tapuya şerh konulabiliyor. Bu şerhler; Şahsi hakların şerhi, Malikin tasarruf yetkisinin sınırlanmasına ilişkin şerh ile Geçici tescilin şerhi olarak karşımıza çıkıyor.

Tapu şerhi, şahsi hakkın sona ermesi veya şerh süresinin dolmuş olması halinde ortadan kalkıyor. Süre bitince tapu memuru şerhi kendiliğinden siliyor.

Tapu Şerh Süresi Ne Kadar?
Tapu şerh süresi 5 yıl kadardır. 5 yılın sonunda tapu üzerinden şerh ile alakalı herhangi bir hüküm kalmamaktadır. 5 yıldan önce vatandaşların tapu şerh harcını ödeyerek itiraz edebilme hakkı da mevcuttur. Tapu şerhini kaldırabilmek için kişinin gerekli olan masraflardan tapu şerh harcını ödeyerek ilgili mahkemeye başvurması gerekmektedir. Şufa, vefa ve iştira haklarında en çok 10 yıl, gayrimenkul satış vaadinde ise 5 yıl olarak karşımıza çıkıyor.

Peki, tapu şerhi nasıl sorgulanır?
Tapu şerhi sorgulama işlemleri.. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün Tapu Bilgileri Sorgulama Sistemi’nden online bir şekilde şerh sorgulaması yapabilirsiniz.

Bunu da oku :   Parsel sorgulama - hangi parsel, nerede?

Sisteme giriş yapılabilmesi için aşağıdaki kimlik doğrulama yöntemlerinden sizin için uygun olan bir tanesini kullanarak sisteme giriş yapılması gerekiyor:
✓ e-Devlet Şifresi
✓ Mobil İmza
✓ Elektronik İmza
✓ T.C. Kimlik Kartı
✓ Banka

Kendi gayrimenkulünüz için ipotek sorgulaması nasıl yapılır?
Eğer ipotek sorgulaması yapmak istediğiniz gayrimenkul, sizin üzerinize kayıtlı ise bu işlemi internetten ya da Tapu Müdürlüklerine giderek kolaylıkla yapabilirsiniz. Eğer internetten sorgulama yapmak istiyorsanız bunun için e-Devlet’e girebilirsiniz.

Başkasına ait bir gayrimenkul için ipotek sorgulama
Kendi üzerinizde olan bir gayrimenkul için ipotek sorgulama işlemi yapmak oldukça kolaydır. Ancak başkasına ait bir gayrimenkulün üzerinde ipotek olup olmadığını sorgulamanız günümüzde imkansız hale gelmiştir. Ne şartla olursa olsun ipotek bilgileri asla üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Mekânsal Gayrimenkul Sistemi (MEGSİS)
MEGSİS, sayısal olarak kadastro müdürlüklerinin yerel bilgisayarlarında yer alan .cad tabanlı verilerin merkezi bir sistem üzerinde toplanarak tapu bilgileri ile eşleştirilmesi ve bu bilgilere ihtiyaç duyan paydaş kurum, kuruluş ve belediyeler ile uluslararası standartlarda harita servisleri ile paylaşılması, e-Devlet kapısı üzerinden vatandaşlara sunulması amacıyla Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından projelendirilerek kurum imkanları ile hazırlanmış açık kaynaklı bir uygulamadır.

Bunu da oku :   Aynı Hanede İkamet Eden Kişi Belgesi Sorgulama

MEGSİS sistemi nasıl çalışır
Vatandaşlar internet üzerinden ya da cep telefonundan bu sistemi sorgulayarak taşınmazının durumunu öğrenebilecek. MEGSİS, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından taşınmazların tapu bilgileri ile eşleştirilerek uluslararası harita servisleri aracılığıyla vatandaşı bilgilendirmeye yarayan bir servistir.

MEGSİS internet üzerinden sorgulama
Böylece internet üzerinden evinizde, işinizde hatta cep telefonu üzerinden taşınmazlarınızın durumunu sorgulayabileceksiniz. Bir yer satın almak istediğinizde de yine internet üzerinden o taşınmazın durumunu sorgulatabileceksiniz. Parseli görmeden tapu alanını, niteliğini ve pafta bilgisini görerek bilgi sahibi olabileceksiniz.

Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS)
TAKBİS, ileri bilgi teknolojileri kullanılarak TKGM hizmetlerinin daha sağlıklı, süratli, güvenilir ve etkin bir şekilde plânlanması ve yönetilmesi, diğer kurum ve kuruluşlara sunduğu mülkiyete ilişkin verilerin daha yaygın bir şekilde kullanımının sağlanmasını ve bu çerçevede tapu ve kadastro çalışmalarının ve bilgilerinin “Çok Amaçlı Arazi Bilgi Sistemine” dönüştürülmesinin amaçlandığı, diğer kurum ve kuruluşlarla entegreli olarak çoklu kullanıma sunulacağı stratejik bir “e-devlet” projesidir.

https://cbs.tkgm.gov.tr/ – Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü | TKGM
https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/ – TKGM | Parsel Sorgulama Uygulaması
https://www.turkiye.gov.tr/tapu-bilgileri-sorgulama – Tapu Bilgileri Sorgulama – E-Devlet Kapısı
https://www.tkgm.gov.tr/tr/icerik/tapu-bilgileri-sorgulama – Tapu Bilgileri Sorgulama | Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
https://www.tkgm.gov.tr/tr/takbis-kitap/serh-islemleri – Şerh İşlemleri | Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü

ADS
5/5 - (8 votes)
(Toplam 970 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Benzer yazılar

2 Thoughts to “Tapu şerhi sorgulama ve MEGSİS Sistemi

  1. cevdet

    Evimin üzerinde ipotek var. İpoteği kaldırmak kaç günü mü alır?

  2. aydın güner

    Tapu şerhi olan ev satılır mı?

Leave a Comment