SGK ya da 4A Sorgulama

sgk ve 4a hizmet dökümü

SGK ya da 4A Sorgulama
SGK ya da 4A Sorgulama – hizmet dökümü nasıl yapılır sorusu milyonlarca vatandaşın en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. T.C kimlik no ile SGK ya da 4A Sorgulama – hizmet dökümü işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden kolayca erişebileceğiniz bu ekrandan, 4A Hizmetlerine dair detayları kolayca öğrenebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)
SGK, Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK’nın birleştirildiği bir kamu kurumudur. Türkiye’deki sosyal güvenlik sistemini sağlayan ve düzenleyen kuruluştur.

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’na Ne Oldu?
İşçi, işveren ve memurlarla ilgili üç farklı sosyal güvenlik kurumu faaliyet gösteriyordu. İşçilerin sosyal güvencesini Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK), işverenlerin veya kendi namına iş yapanların sosyal güvencesini Bağ-Kur, memurların sosyal güvencesini de Emekli Sandığı sağlıyordu. Bu üç farklı sosyal güvenlik kurumu, 16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen, 20 Mayıs 2006 tarihinde Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu” ile birlikte “Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)” adı altında tek çatı altında toplandı.

SGK ya da 4A Sorgulama – hizmet dökümü
4A (Hizmet Akdiyle Çalışanlar) Hizmetleri;
4A(SSK) Sigortalılarının Kendini Bildirmesi
4A Almanya/Bulgaristan Emekli Ödemeleri
4A Banka ve Adres Değişikliği
4A Emekli Aylığı Kesintileri
4A Emekli Aylık Bilgisi
4A Emekli Aylık Bilgisi Belge Doğrulama
4A Emeklilik Kaydı
4A Emekli Ödeme Bilgileri
4A Hizmet Dökümü
4A Hizmet Dökümü Belge Doğrulama
4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti
4A On Günden Az Süreli Ev Hizmetleri İşveren Başvuru ve Sorgulama
4A On Günden Az Süreli Ev Hizmeti Çalışan Kişi Sorgulama

Sigortalı olarak ve Sosyal Güvenlik Kurumu‘na bağlı olarak çalışan kişiler, SGK ya da 4A sorgulama işlemlerini yapabilmektedirler. Yani bu durumda, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, SGK ya da 4A sigorta koluna bağlı olarak çalışan kişiler, internet üzerinden pratik bir şekilde, SGK ya da 4A sorgulama işlemlerini yapabileceklerdir.

SGK yani 4A sorgulama işlemleri ise kısaca; vatandaşların, prim miktarlarının bilgisini, sigortalı olarak işe başlama tarihlerinin bilgisini, toplam gün sayılarının bilgisini ve son olarak ay içinde ödenen gün sayılarının bilgisini öğrenebildikleri bir sistemler bütünüdür.

Buna göre, internet aracılığı ile SGK ya da 4A sorgulama işlemlerinizi şu şekilde yapabilirsiniz;
İnternet aracılığı ile SGK yani 4A sorgulama işlemlerinizi yapabilmek için, e-devlet kapısı sistemi kanalı ile ve sonra burada e-devlet şifresi kullanılarak yapılan SGK (4A) sorgulaması işlemleriniz için, e-devlet kapısı sistemi üzerinden, e-devlet şifresi kullanılarak yapılan SGK sorgulaması işlemleri ile aynı şekildedir.

Tabi burada farklı olarak, işlem yapmak istediğiniz bölümü seçerken SGK yerine SSK ya da diğer ismi ile4A bölümünü seçmeniz yeterli olacaktır.

Gerekli hizmetin seçilmesi ile birlikte vatandaşların tüm sigorta durumu ekranda yayınlanmış olacaktır. Sigortanın ilk açılış tarihinden itibaren sigorta üzerinden yapılacak olan tüm işlemler kolay bir şekilde görüntülenebilmektedir. Bu sayede SGK sorgulama aracılığı ile alınacak olan SGK hizmet dökümü vatandaşların sigorta konusundaki tüm ihtiyaçlarını karşılayacak yeterliliktedir. SGK sorgulama, SGK hizmet dökümü alma konularında vatandaşların en çok yaşadığı sorunlardan bir tanesi ise e devlet kapısı üyeliğinin olmamasıdır. Hizmetlerden yararlanacak olan vatandaşların sahip olması gerektiği e devlet üyeliği için PTT üzerinden başvuru yapılarak resmi süreç başlatılabilir.

Ne kadar sigortam olduğunu nasıl öğrenebilirim?
Vatandaşlar TC kimlik no ile e-devlet sistemine giriş yaparak Ssk sorgulama ve hizmet dökümü alma işlemlerini tamamlayabilirler. E-Devlet şifrenizi 2 TL karşılığında PTT şubesinden aldıktan sonra, sisteme T.C. kimlik numaranız ve bu şifre ile giriş yapmanız gerekmektedir.

4a sigorta: 4a sigortası, Eskiden Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) çatısı altında olan ve SSK’ya prim ödeyenleri dahil eden bir sigortaydı. Ancak SSK, SGK’ya bağlandığında halk arasında bilinen SSK sigortası da 4a sistemi adını aldı. 4a sisteminin kapsamı ise özel bir iş yerinde sözleşmeli olarak çalışan kişilerdir.

Sigortam aktif mi değil mi?
e-Devlet sayfasına girdikten sonra kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi kullanarak platforma giriş yapın. Mercek şeklindeki arama çubuğuna SGK yazın. Öneriler kısmında karşınıza ”Hizmet Dökümü” ibaresi çıkacak, o ibareye tıklayın. Açılan yeni sayfadan sigortanızın aktif olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

4A hangi meslekleri kapsar?
Bu kadro grubunda mühendis, hemşire, sağlık memuru, teknisyen, veznedar, koruma ve güvenlik görevlisi, ambar memuru, VHKİ vb. kişiler yer almaktadır.

4A Hizmet Dökümü
4A Banka ve Adres Değişikliği,
SGK Tescil ve Hizmet Dökümü,
4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti,
İşçi Sendikaları Üyelik İşlemleri,
İşçi Sendikaları Üyelik Doğrulama

✓ SGK ya da 4A Sorgulama (edevlet): https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu
✓ SGK ya da 4A Sorgulama (sgk sayfası, şifresiz): https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/
✓ Tüm SGK hizmetleri : https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-kurumu

ADS
(Toplam 441 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

One Thought to “SGK ya da 4A Sorgulama

  1. davut

    Polisim, 2000-2001 arası işe basladım. önceden ssk yok.simdi biz 52 yasında mı maaşlı emekli olabilecez 55 mi?Bilgisi olan var mı?

Leave a Comment