Parsel sorgulama – hangi parsel, nerede?

parsel sorgu

Parsel sorgulama
Parsel sorgulama son zamanların en çok merak edilen konularından biri. Türkiye Cumhuriyeti topraklarında arazi sahibi olan insanlar, tapu parsel sorgulama sistemini kullanarak kolay bir şekilde işlerini halledebiliyorlar. Bunun için uzun süreli beklemelere veya devlet dairesine gitmeye de gerek yok. İnternet üzerinde hizmet veren TKGM kullanılarak parsel sorgulama sistemine giriş yapılabilir.

Parsel sorgulama, Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşları için oluşturduğu güvenli sistemdir. Bu ekran sayesinde Megsis, Mekansal Gayrimenkul Sistemi, ortofoto, coğrafi parsel, pafta parsel, harita üzerinden parsel, edevlet parsel ve arsa parsel sorgulama yapabilirler.

Buradan ada, parsel, tapu alanı, niteliği, mevki, pafta bilgilerini öğrenirsiniz. Arsanızın yerini harita üzerinden görüntülerini elde edersiniz. Komşu parselleri görebilir, koordinatlarını öğrenebilir ve yazıcıdan çıkış alabilirsiniz.

Ada ve parsel nedir?
Ada ve parsel emlak terimleri içerisinde yer almaktadır. Sıklıkla duyulan hatta birçok kişi tarafından karıştırılan da iki kavram olarak bilinmektedir.

Adanın anlamı belirli yollarla çevrili olan ve imar planları içerisinde meydana gelen parsel üzerinde yer alan sokak, meydan, cadde, akarsu ya da demiryolu oluşumudur.

Adanın en basit haliyle ifade edilmesi gerektiğinde dört bir yanının doğal ya da yapay engellerle çevrilmiş olması gerekir. Sokak, cadde, demiryolu, akarsu gibi doğal engeller olabileceği gibi sonradan yapılan yapay engellerle çevrilmiş olan parseller topluluğunu verilen addır.

Parsel, imar yasaları içerisinde anlamıyla yasaya göre ayrılmış ve sınırlandırılmış arazi parçasına verilen isimdir. Bir parsel için birden fazla kişi oranın sahibi olabilmektedir.

Parsel iki farklı grupta incelenmektedir
İmar parseli; imar adaları içinde yer alan kadastro parseline verilen addır. Bu parsellerin imar planları ve imar mevzuatına uygun olacak şekilde düzenlenmiş hallerine verilen isim olarak adlandırılmaktadır.

Kadastro parseli; mülkiyeti tescilli olan parsellere verilen addır. Kadastro yapılır yapılmaz kadastro ada sınırları içerinde yer alması gerekir.

Pafta denildiğinde kastedilen belirli ölçekteki büyük haritalar içinde planı ya da modeli oluşturan parçaların her biridir.

Farklı şekilde ifade edilmesi gerektiğinde büyük haritaların meydana gelmesinde önemli rol oynayan plan veyahut modeli oluşturma sürecindeki parçalara verilen isimdir. Arazilerin küçültülerek harita üzerindeki yansımaları olarak da ifade edilebilir.

Parsel sorgulama sayfası
Parsel sorgulama sayfası üzerinden, megsis, eğitim videoları sayesinde daha fazla bilgiye, bu konu hakkında istatistiki bilgilere, parsel sorgu ve personel giriş sistemlerine ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda buradaki sistemden Mekansal Gayrimenkul Sistemi, harita servisleri, e devlet uygulamaları, ortofoto ve parsel sorgulama ekranlarına ulaşabilirsiniz.

Parsel sorgulama, Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü tarafından oluşturulmuş, vatandaşların kullanımına açılmış şifresiz sistemin adıdır. Sistem devlet kuruluşu olduğu için güvenli bir sistemdir. Kullanıcıların rahatlığı için oluşturulmuştur. Kullanımı kolaydır. Sadece ne yapmak istiyorsanız orası üzerinden ilerleyebilirsiniz. Bu site tapu ve kadastroya entegre olarak çalışır.
tapu parsel sorgulama

E-devlet kullanarak parsel sorgulama
E-Devlet üzerinden tapu kadastro sorgulaması yapabilmeniz de mümkün. Fakat ilk başlarda belirttiğimiz gibi Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne kayıtlı olmanız gerekiyor. E- Devlet’in bu servisi TAKBİS’e T.C. Kimlik Numarası kayıtlı olan bireyler kapsamında sunuluyor.

İşlemi nasıl yapacağınıza gelecek olursak, e-devlet sistemine T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile girdikten sonra e-Hizmetler bölümünden Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü seçeneğini takip edin. Bu noktada Tapu Bilgileri Sorgulama linkine tıkladığınızda kayıtlı bilgileriniz ekrana geliyor ve harita servisi kullanabiliyorsunuz.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) Parsel Sorgulama
E-Devlet Tapu Bilgileri Sorgulama
E-Devlet İmar Barışı Kayıt Başvurusu ve Sorgulaması
E-Devlet Web Tapu İşlemleri
E-Devlet Tüm Belediye Hizmetleri

ADS
5/5 - (6 votes)
(Toplam 1.464 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Benzer yazılar

One Thought to “Parsel sorgulama – hangi parsel, nerede?

  1. arif

    Parsel ve pafta sorgulama işlemleri hayatımızı daha da kolaylaştırdı.

Leave a Comment