Pandemi Sosyal Destek Başvuru ve Sorgulama

Pandemi Sosyal yardım

Pandemi Sosyal Destek Başvuru ve Sorgulama
Türkiye’de koronavirüs salgınının sosyal hayatı etkilediği gibi ekonomik yaşamı da tehdit etmesiyle beraber devreye sokulan 1.000 TL Pandemi Sosyal Destek Programı ile alakalı olarak don dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediliyor. 3 faza bölünerek vatandaşlara verilen 1.000 TL sosyal yardımlardan milyonlarca aile yararlandırıldı. Ancak yine de 1.000 TL sosyal yardım almak isteyen vatandaşlar umutlu bir bekleyiş içerisindeler? 1.000 TL sosyal yardım devam ediyor mu?

Hane başına 1000’er lira desteği içeren Faz 3’teki başvuruların e-devlet üzerinden alınmasıyla birlikte, sosyal yardım almak isteyen vatandaşların araştırmaları hız kazandı. Vatandaşlar, 1000 lira olarak belirlenen pandemi sosyal yardımından yararlanıp yararlanamayacaklarını sorguluyor. Öte yandan söz konusu yardım parası için online başvurularını tamamlayan vatandaşlar da sonuçların ne zaman açıklanacağını ve yardım paralarını ne zaman alacaklarını merak ediyor. İşte, 3. faz pandemi sosyal yardım başvuruları hakkında ayrıntılar…

Başvuran kişinin hanesinde aşağıda belirtilen kapsamlarda yer alan birinin bulunması halinde başvuru değerlendirmeye alınmayacaktır:

– Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL’lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,
– 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri,
– 5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar,
– Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler),
– İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar,
– İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar

Başvuru Süresi Nedir?
Koronavirüs salgını nedeniyle bir süredir vatandaşlarla ödenmekte olan Pandemi sosyal destek yardımı başvuruları için araştırmalar da sürüyordu. Bilindiği üzere konuyla ilgili açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 3. Faz ödemelerinin dinamik bir süreç olacağını ve başlayıp bitme gibi bir durumunun olmayacağını bildirdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 3. faz 1.000 TL sosyal yardım için farklı bir prensip uygulamaya başladı. İlk iki fazda başvuru almayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 1.000 TL sosyal yardım için 3. fazda vatandaşlardan başvuru almaya başladı. E-Devlet üzerinden başvuran vatandaşlar içerisinde ihtiyaç sahipliği kriterlerine uygun bulunan ailelere 1.000 TL sosyal yardım ödemeleri yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor.

3. Faz 1.000 TL Sosyal yardım Kimlere Veriliyor?
– 1.000 TL sosyal yardım programının 1. ve 2. fazından yararlanmayanlar
– 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesinde çalışan kamu işçileri haricinde olanlar
– 5510 sayılı Kanunun 4/c maddesinde çalışan kamu memurları haricinde olanlar
– Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli aylığı almayanlar
– İŞKUR’dan işsizlik maaşı almayanlar
– İŞKUR’dan Kısa Çalışma Ödeneği almayanlar

Nasıl Başvuru Yapılır?
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 3. faz döneminin dinamik bir dönem olacağını ve diğer aşamalar gibi başlayıp bitmeyeceğini açıkladı.

1000 TL sosyal yardım başvurusu toplamda 3 adımdan oluşmaktadır. Başvuru ekranına sayfanın altından ulaşabilirsiniz.

İlk adımda TC Kimlik Numarası, isim soyisim, resmi ikamet adresi, doğum tarihi, medeni durumu, çocuk sayısı, telefon numarası, e-posta adresi, çalışma durumu, çalışııyorsa aylık toplam maaş, sosyal yardım alınıp alınmadığı, kirada oturup oturulmadığı ve oturuluyorsa aylık kira gideri miktarı, aylık fatura miktarları, hanede yaşayan toplam kişi sayısı, hanenin toplam aylık geliri, banka hesabının olup olmadığı gibi bilgiler talep edilecek.

Bu işlemlerin ardından devam et butonuna basılacak.

Sonraki sayfada bilgiler kontrol edildikten sonra işlem tamamlanacak.

1.000 TL Sosyal yardım Sorgulama Nasıl Yapılır?
1.000 TL sosyal yardım için başvuru yapan vatandaşlar tıplı başvuru işlemi gibi sorgulama işlemini de E-Devlet üzerinden yapmaktadırlar. E-Devlette sosyal yardım sorgulama hizmetini kullanan vatandaşlar başvurularının sonuçlarına online olarak ulaşabilmektedirler.

Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu : Bu hizmeti kullanarak, sosyal destek kapsamında yardım almak için ön başvuruda bulunabilirsiniz.
Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama : Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama hizmetidir.

ADS
5/5 - (7 votes)
(Toplam 197 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Benzer yazılar

One Thought to “Pandemi Sosyal Destek Başvuru ve Sorgulama

  1. Aziz D.

    pandemi sosyal destek başvurusu devam ediyor mu?
    1100 TL pandemi yardım parası başvuruları e Devlet üzerinden yapıldı. Sosyal yardım bilinen adıyla pandemi yardımlarında Faz 3 ödemeleri ve başvuruları devam ederken, gözler sonuç ekranına çevrildi. Başvuruları e devlet üzerinden gerçekleştirilen 1100 TL pandemi desteği sonuçları yine aynı sistem üzerinden sorgulanacak. İhtiyaç sahipleri, ücretin yatıp yatmadığını e-Devlet kapısı üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının “Sosyal Yardım Sorgula” başlıklı kısmından öğrenebilecekler. Başvuru şartlarını taşıyanlar bu ekrandan sonuçları sorgulayacaklar.

Leave a Comment