MTV Motorlu Taşıtlar Vergisi

MTV, Motorlu Taşıtlar Vergisi

MTV Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme
Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “MTV Sorgulama” sayfası yoluyla “Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) Sorgulaması” yapabilirsiniz. MTV Sorgulaması için, “MTV Sorgulama Ekranı”ndaki tüm alanları eksiksiz doldurunuz. MTV Borç Durumunu öğrenmek için öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet vergi dairesi sayfasına gitmeniz gerekiyor. Sayfada “Sık Kullanılanlar” bölümündeki MTV Sorgulama linkine tıkladıktan sonra “MTV Sorgulama” sayfasına yöneleceksiniz. Bu sayfada açılacak sorgu ekranına plaka, Vergi Kimlik No, TC Kimlik No ve aracın tescil tarihi girilerek MTV sorgulaması yapılabiliyor. MTV Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulaması için bu sayfaya bakınız.

Taşıt nedir?
Otomobil, tren, gemi, uçak gibi taşıma araçlarının ortak adı.

Motorlu taşıt nedir?
İki ya da daha çok dingilli, motor gücüyle yürüyen, karayollarında insan ya da yük taşımada vb. kullanılan araçların genel adı.

Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Nedir?
Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV, motorlu kara taşıtlarının doğaya salmış olduğu emisyon oranına, aracın yaşı ve koltuk sayısına göre Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafında her yıl (bankalar kurulu kararı olmaması durumunda) yeniden değerleme oranına göre tutarları belirlenen bir taşıt vergisidir.

Bu belirleme ölçütleri arasında vergiye en fazla etkisi olan emisyon oranıdır. Emisyon oranı ise motorun silindir hacmi (motor gücü) ile doğru orantılı olarak azalıp, artar. Bu sebeple motor gücü düşük olan araçlar daha az vergi öder.

Araç Vergisi Borcu Olan Araç Satılabilir mi?
Motorlu Taşıtlar Vergisi borcu olan araç satılamaz ve muayeneden geçmez. Bundan dolayı aracınızla ilgili resmi bir işlem yapmak istiyorsanız, vergi borcu olup olmadığını öğrenmenizde fayda var. Öte yandan aracınızın muayeneden geçmesi için geçerliliği devam eden bir trafik sigortasına da sahip olması gerekir.

Bunu da oku :   Öğrenim, katkı kredisi borç sorgulama

Araç Vergisi Borcu Olan Taşıtın Ruhsat veya Plaka Değişikliği Yapabilir mi?
Araç vergisi yani MTV borcu olan taşıt için ruhsat veya plaka değişikliği yapılamaz. Aslında özet olarak, MTV borcu olan araçla ilgili resmi kurumlarda neredeyse hiçbir işlem yapılamıyor. Bunun için bu tarz işlemlerden önce taşıtın MTV borcu olup olmadığını kontrol etmek de fayda var.

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin MTV’nin Yanlış Plakaya Yatırılması
Yanlış plakaya ödenen MTV’nin iadesi alınabiliyor. Eğer yanlış ödeme kredi kartı veya doğrudan banka hesabı üzerinden yapıldıysa iade işlemi doğrudan bankanın şubesi üzerinden genel olarak yapılabiliyor. Eğer iade banka şubesi üzerinden yapılamaz veya yanlış ödeme doğrudan vergi dairesine yapıldıysa, aracın bağlı bulunduğu vergi dairesine iade/mahsup dilekçesi vererek iade talebinde bulunulabiliyor. Aracın bağlı bulunduğu vergi dairesi ise plaka il koduna ve verildiği ilçeye göre değişiyor.

MTV Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Hesaplanır?
MTV hesaplama işlemleri yaparken, araç yaşı, araç modeli, araç silindir hacmi ve araç tip bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda ilk 6 ayda ve ikinci 6 ayda ödenecek tutar bilgisine ulaşabilirsiniz.

MTV Ödemeleri
Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin birinci taksit ödemeleri OCAK ayında, ikinci taksit ödemeleri temmuz ayı içerisinde gerçekleştiriliyor. Belirtilen tarihler arasında online veya Vergi Dairesi veznelerinden ödenebilecek.

Bunu da oku :   Cezaevlerinde İaşe ve Elektrik Bedeli Borcu Sorgulama

MTV Ödemeleri Ne Zaman yapılmaktadır?
Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) ocak ayında yapılacak ilk taksit ödemesi, 1-31 Ocakta yapılmaktadır. MTV’nin ikinci taksit ödemesi ise 1-31 Temmuz tarihinde yapılır. Bu tarihlerin geçirilmesi durumunda günlük olarak gecikme faizi uygulanır. Ayrıca yasal olarak tanınan sürelerin sonunda ödeme yapılmaması halinde kamu alacağı olduğu için e-haciz işlemi başlatılır. MTV ödemesinin yapılabileceği noktalar:
✓ Gelir İdaresi İnternet Sitesi,
✓ Gelir İdaresi Vezneleri,
✓ Anlaşmalı Bankaların Şubeleri,İnternet Siteleri ve ATM’leri.

MTV Borç Sorgulama ve Borç ödeme
1- MTV yönünden mükellefiyet kaydının bulunduğu veya MTV’yi tahsile yetkili diğer Vergi Dairesi müdürlüklerine başvurarak vergi ödenebilir.
2- Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak veya banka şubelerine başvurarak ödeme yapılabilir.
3- gib .gov.tr’de yer alan “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümüne 02:00 – 22:00 saatleri arasında giriş yaparak kredi kartı ve banka kartı ile ödeme yapılabiliyor.
4- GİB Mobil uygulamasını (IOS ve Android) kullanarak da ödeme mümkün.

Online MTV Vergi Ödeme Nasıl Yapılır?
Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) internet sitesinde yayımlanan duyuruya göre, mükellefler 2018 yılı MTV ilk taksit ödemesini, Başkanlığın internet sayfası aracılığıyla kredi ve banka kartlarıyla yapabilecek. Söz konusu ödeme ayrıca GİB mobil uygulaması, anlaşmalı bankaların internet bankacılığı ve banka şubeleriyle ilgili vergi daireleri üzerinden de gerçekleştirilebilecek

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödenmezse Ne Olur?
Ödemeyi geciktirmeniz halinde priminize her ay gecikme zammı ekleneceğinden, Ocak ayı bitmeden Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarınızın ilk taksitini yatırmayı unutmayın. Ödemeyi yapmadığınızda öncelikle Maliye Bakanlığı’ndan uyarı alırsınız. Ödemeyi geciktirir, uzun süre yapmazsanız, bu durumda bakanlık banka hesaplarınıza el koyarak MTV bedelini hesabınızdan tahsil eder. Daha da kötüsü aracınız bile bağlanabilir. Bu tür sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız, aracınızın vergisini zamanında yatırmalısınız.

Bunu da oku :   Araç Muayene Randevu ve Borç Sorgulama

MTV Ödeme
Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV ödemesi her yıl iki eşit taksit olarak ocak ve temmuz aylarının sonuna kadar yapılır. Bu tarihlerin geçirilmesi durumunda günlük olarak gecikme faizi uygulanır. Ayrıca yasal olarak tanınan sürelerin sonunda ödeme yapılmaması halinde kamu alacağı olduğu için e-haciz işlemi başlatılır. MTV ödemesinin yapılabileceği noktalar:
✓ E-Devlet sitesi
✓ Gelir İdaresi İnternet Sitesi,
✓ Gelir İdaresi Vezneleri,
✓ Anlaşmalı Bankaların Şubeleri,İnternet Siteleri ve ATM’leri,
✓ PTT iş yerleri

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemelerinizde taksit yapabileceğiniz bankalar (2-3 taksit):
✓ İş Bankası
✓ Yapıkredi
✓ Garanti Bankası
✓ Akbank
✓ Finansbank
✓ Halkbank
✓ TEB
✓ Ziraat Bankası
✓ Kuveyt Türk

Anlaşmalı Bankalar / Kartlar Dışında Ödeme Kabul Edilmemektedir. (2018)
Vergi Dairesi – MTV Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme
E-Devlet – MTV Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme
E-Devlet – Pttbank İnternet Bankacılığı Hesabından Motorlu Taşıtlar Vergisinin (MTV) Ödenmesi

ADS
5/5 - (11 votes)
(Toplam 736 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Benzer yazılar

7 Thoughts to “MTV Motorlu Taşıtlar Vergisi

 1. ahmet

  Hangi araçlar için Motorlu Taşıtlar Vergisi gider yazılabilir?

 2. emrah koç

  Yine yılbaşı geliyor, yine ödemeler… yaktın bizi mtv ötv kdv DeVe…

 3. İSA BALOĞLU

  arac vegi borcum varmı

 4. İSA BALOĞLU

  arac vergi borcum varmı

 5. Mecit Eraydın

  Trafik cecası borcum varmı

 6. mtv sorgulama

  güzel bir yazı sitemi ziyaret edermisiniz ?

  1. metin

   yılbaşı ile biriken borçları görelim bakalım!

Leave a Comment