varlik yonetim sirketleri

Ana Sayfa e-Özel sektör borçları ❱ Varlık Yönetim Şirketlerine borcum varmı?

Varlık Yönetim Şirketlerine borcum varmı?

13 Eki , 2017  

Özel Bankalar bazı alacaklarını daha doğrusu sorunlu kredilerini 5411 sayılı Bankacılık Kanunun 143 Maddesine istinaden bu amaçla kurulmuş kurumlara devretmektedir. Yine 2017 yılının ocak ayında çıkan KHK ile de artık kamu bankaları da yasal takibe düşen geri ödenmesinde sıkıntılı olan icraya intikal eden kredi, kredi kartı ve diğer tüm alacaklarını bu firmalara devredebilecek.

Türkiye’de yaklaşık 5 milyon kredi ve kredi kartı borcu dosyası varlık şirketlerine devredildi. Nedeni ise avukatlık masraflarından kurtulmak… Varlık şirketleri, bankalardan ihale ile satın aldıkları borçları süresi ne kadar geçerse geçsin ya yapılandırıyor ya da borcun tamamını istiyor.

Durumdan habersiz vatandaşlar şirketlerden gelen borç talebini görünce soluğu savcılıkta alıyor. ‘Biz tahsil edemedik siz uğraşın‘ diyen bankalar 2009 yılında 300 bin, 2010 1 milyon 300 bin, 2011 yılı Eylül ayı itibarıyla da yaklaşık 5 milyon kredi ve kredi kartı borcu varlık yönetim şirketlerine sattı.

Şu anda Türkiye’de 14 Varlık Yönetim şirketi var;
1. Birleşim Varlık Yönetim A.Ş.
2. Destek Varlık Yönetim A.Ş.
3. Efes Varlık Yönetim A.Ş.
4. Emir Varlık Yönetim A.Ş.
5. Final Varlık Yönetim A.Ş.
6. Güven Varlık Yönetim A.Ş.
7. Hayat Varlık Yönetim A.Ş.
8. Hedef Varlık Yönetim A.Ş.
9. İstanbul Varlık Yönetim A.Ş.
10. Mega Varlık Yönetim A.Ş.
11. Sümer Varlık Yönetim A.Ş.
12. Tamer Varlık Yönetim A.Ş.
13. Vera Varlık Yönetim A.Ş.
14. Yunus Varlık Yönetim A.Ş.

Her arayana inanmamak lazım
Maalesef bazı kötü niyetli şahıslar sizi varlık yönetim şirketlerinden aradıklarını ve x bankaya olan borcunuz devraldıklarını iddia edebilirler. Bunun önüne geçmek için öncelikle kendilerinden banka ile yaptığınız sözleşmenin bir örneğinin size iletilmesini talep edebilirsiniz. Unutmayın, sözleşme yoksa borç da yoktur. Daha sonra ilgili bankaya dönerek bu bilgiyi teyit edin.

Borcumu ödemeli miyim?
Varlık yönetim şirketleriyle çalışmak, taksitlendirmenin yanısıra bu şirketlere devredilen borçların bakiyelerinde önemli indirimler almanın mümkün olması nedeniyle avantajlıdır. Burada biraz pazarlıkla, varlık yönetim şirketinden yapılan ilk tekliften daha iyi bir teklif alabileceğinizi de tekrar hatırlatmak isteriz.

2003 yılında çıkan kanunla kurulan bu şirketler, sorunlu dosyaları ihale ile toplam borçtan daha düşük fiyatla satın alıyor. Borçlu kişi de artık bankaya değil dosyayı ihale ile bankadan alan varlık yönetim şirketine borçlu hale geliyor.

Varlık Yönetim şirketlerinin bir bölümü borç yapılandırmayı devam ettirirken, bir bölümü de ‘Bizi banka ilgilendirmez’ diyerek borcun tamamını talep ediyor. Milyonlarca vatandaş, borçlu olduğu banka tarafından dosyasının satıldığından haberi bile olmuyor.

Varlık Yönetim Şirketleri, borçluları önce ikna yolunu sonra hukuki yolu seçiyor. Kredizedelere ‘borcunuzu ödemek için her türlü kolaylığı sağlayayım‘ deniliyor. Sonuç alınamadığı taktirde hukukçular devreye giriyor. Son çare ise icra… Bankaların sorunlu dosyaları satmasına tepki gösteren Avukat Mustafa Tekin, bankaların 1.300 bin dosyayı varlık yönetim şirketlerine sattığını belirterek ‘Bankalar şimdi ellerindeki tüm dosyaları satmak istiyor. Borçlu olan vatandaş, bu durum karşısında savunmasız kalıyor’ dedi.

Sistem nasıl işliyor?
Varlık yönetim şirketlerinin, Bankalar Kanunu çerçevesinde faaliyet alanlarının başında tahsili gecikmiş alacakların finansal kurumlardan (banka, katılım bankaları ve diğer mali kurumlar) satın alınması gelmektedir.

Varlık yönetim şirketleri, bankaların tahsil etmekten umudunu kestiği alacaklarını, bir ihale ile kendileri tahsil etmek üzere, düşük fiyattan satın alıyor.

Örneğin, bir banka 100 milyon liralık bir borcunu yüzde 50 iskonto ederek, 50 milyon liraya varlık yönetim şirketine satıyor.

Bundan sonraki süreçte artık kişiler bu şirketlere borçlu hale geliyor. Eğer şirket satın aldığı 100 liralık borcun 70 lirasını tahsil ederse bu işten, (70-50) 20 TL kazanç sağlamış oluyor.

Varlık Yönetim Şirketleri Niye Var?
Varlık Yönetim Şirketleri başta bankalar olmak üzere finans sektörünün gecikmiş alacaklarını satın alarak kurumların hem bilançosunun temizlenmesine, arındırılmasına hizmet eder, hem de operasyonel yükten kurtarırlar. Böylece bankalar kredi takip politikalarından taviz vermeden esas işleri olan kaliteli aktif üretmeye devam edebilirler.

Ortalamada finans sektörü verdiği her 100 liralık kredinin 5 lirasında vadesinde tahsilat sorunu yaşar. Bunun 2 lirasını kısa vadede idari takip süreci içinde tahsil eder. 2 lirasını ise 2-3 yıla varan takip süreci içinde tahsil ederler. Kalan 1 lirasını ise Varlık Yönetim Şirketlerine satar veya takip etmeye devam eder. Bazen de ekonomik fayda görmediği için takipsiz bıraktığı da görülmektedir.

Varlık Yönetim Şirketleri borçlular ile bankaların varamadıkları çözüm alternatiflerini üretebilirler. Borçlularla Varlık Yönetim Şirketleri arasında sıfırdan bir ticari ilişki başlar. Varlık Yönetim Şirketinin tahsilat uzmanları, borçlunun ödeme gücünü analiz ederek gerekiyorsa faizleri kısmen veya tamamen silebilir. Hatta ana paradan indirim yaparak borcu çok uzun vadeye yayabilir, gerekirse ek kredi kullandırarak borcu yapılandırır ve ödenebilir hale getirir.

Borç sorgulamak için ilgili sitelere tıklayınız
Varlık Yönetim Şirketleri Derneği
Müşteri hizmetleri numarası: 0212 288 41 43

✔ Birleşim Varlık Yönetim A.Ş.
Müşteri hizmetleri numarası: 0212 347 07 77
Borcum varmı? Borç sorgulamak için tıklayınız

✔ Destek Varlık Yönetim A.Ş.
Müşteri hizmetleri numarası: 0850 455 0 800
⇲ Borcum varmı? Borç sorgulamak için tıklayınız

✔ Efes Varlık Yönetim A.Ş.
Müşteri hizmetleri numarası: 0216 538 41 00
⇲ Borcum varmı? Borç sorgulamak için tıklayınız

✔ Emir Varlık Yönetim A.Ş.
Müşteri hizmetleri numarası: 0212 438 35 35
⇲ Borcum varmı? Borç sorgulamak için tıklayınız

✔ Final Varlık Yönetim A.Ş.
Müşteri hizmetleri numarası: 0212 355 19 00
⇲ Borcum varmı? Borç sorgulamak için tıklayınız

✔ Güven Varlık Yönetim A.Ş.
Müşteri hizmetleri numarası: 0212 444 4 489
⇲ Borcum varmı? Borç sorgulamak için tıklayınız

✔ Hayat Varlık Yönetim A.Ş.
Müşteri hizmetleri numarası: 0212 355 80 00
⇲ Borcum varmı? Borç sorgulamak için tıklayınız

✔ Hedef Varlık Yönetim A.Ş.
Müşteri hizmetleri numarası: 0212 805 08 18
⇲ Borcum varmı? Borç sorgulamak için tıklayınız

✔ İstanbul Varlık Yönetim A.Ş.
Müşteri hizmetleri numarası: 0212 367 36 36
⇲ Borcum varmı? Borç sorgulamak için tıklayınız

✔ Mega Varlık Yönetim A.Ş.
Müşteri hizmetleri numarası: 0850 450 5000
⇲ Borcum varmı? Borç sorgulamak için tıklayınız

✔ Sümer Varlık Yönetim A.Ş.
Müşteri hizmetleri numarası: 0850 455 07 67
⇲ Borcum varmı? Borç sorgulamak için tıklayınız

✔ Tamer Varlık Yönetim A.Ş.
Müşteri hizmetleri numarası: 0216 232 23 00
⇲ Borcum varmı? Borç sorgulamak için tıklayınız

✔ Vera Varlık Yönetim A.Ş.
Müşteri hizmetleri numarası: 0212 344 07 00
⇲ Borcum varmı? Borç sorgulamak için tıklayınız

✔ Yunus Varlık Yönetim A.Ş.
Müşteri hizmetleri numarası: 0212 268 3400
⇲ Borcum varmı? Borç sorgulamak için tıklayınız

(Toplam 754 defa izlendi, bugün 3 kere görüldü)

, , , , , , , , , , , , , , , , ,

Ana Sayfa e-Özel sektör borçları ❱ Varlık Yönetim Şirketlerine borcum varmı?


Tek yorum

  1. çoşkun dedi ki:

    Bankadan zaten 10da birine alıyorlar, karlı iş walla, bir de üstüne faiz, masraf, şu-bu bedeli. 100 liralık borcu 10 liraya alıp, 200 lira ödetiyorlar, kimi öpebilirlerse artık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir