ispark borc sorgulama

Ana Sayfa e-Özel sektör borçları ❱ İSPARK borç sorgulama ve ödeme

İSPARK borç sorgulama ve ödeme

28 Eyl , 2017  

İspark İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulmuştur. Kurulma amaçlarından en önemlisi de İstanbul’un park sorununa çare olmaktır. İspark’ın kurulmasıyla beraber İstanbul’da cadde ve sokaklarda araç park alanları ayrılmıştır ve bu alanlara görevliler tahsis edilmiştir. Aracınızı bu ayrılan yerlere park ettiğinizde görevliler tarafından park fişi de almaktasınız. İşlem kesinlikle yasal İstanbul Büyükşehir Belediyesine aittir. İspark otopark alanlarına park ettiğinizde otomatik olarak İspark’a karşı bir borcunuz oluşmaktadır. Bu borçlarınız hakkında bilgi almak ve ödeme işlemini yapmak içinse İspark’ın online işlemler sayfasını ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Araç alım ve satımında vergi ve trafik borcu ödenmeden yapılamayan işlemlere artık otopark borçları da ekleniyor. Ödenmeyen otopark ücretleri yapılan işlemlerde sürücülerin karşısına çıkıyor. İkinci el araç satışı artışlarının yaşandığı bu günlerde özellikle sürücülerin otopark borcuyla karşılaşmamaları için plakayı kontrol etmeleri gerekiyor.

Kent genelinde otoparkları kullanan sürücülerin herhangi bir nedenle ödemediği ya da zaman aşımından kaynaklanan otopark ücretleri büyük sorun oluşturuyor. Borçlar plakaya yansıdığından sıfır ve ikinci el araçlarda otopark borcuyla karşılaşmamak için vatandaşların aldıkları aracın plakasını sorgulatmaları gerekiyor.

İSPARK’tan sürücülere uyarı
Kent genelinde yaklaşık 500 noktada otopark hizmeti veren İSPARK, vatandaşları bu konuda uyarıyor. Sıfır ve İkinci el araçlar için noterde satış işlemi yapılmak istendiğinde geçmiş vergi ve trafik borçları ödenmeden devir yapılamıyor. Fakat İSPARK borçları sistemde görülmediğinden üzerinde otopark borcu olan araçların satış işlemi yapılabiliyor. Aracın yeni sahibi de eski otopark borçlarıyla karşılaşıyor.

Sürücülerin herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için satın almak istedikleri aracın geçmiş otopark borcunu İSPARK web sayfası üzerinden öğrenmeleri gerekiyor. Plakada gözüken otopark borçlarının ise İSPARK’a ödenmesi gerekiyor.

50 bin Aracın Otopark Borcu Bulunuyor
İSPARK ücret ödemeden otoparklarını kullanan sürücülerden yasal yolla ücretleri tahsil ediyor. Otopark borcu bulunan sürücülere önce ödemesi konusunda ihtar da bulunuluyor. Bu sürenin geçmesi durumunda ise icra takibi başlatılıyor. Yaklaşık 4 milyon aracın bulunduğu İstanbul’da 50 bin aracın otopark borcu bulunuyor. Araç plakaları İSPARK’tan kontrol edildiğine 5 TL ile 2 bin TL arasında plakaya yansımış ve ödenmemiş ücretler tespit ediliyor.

Vatandaşların herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için satın almak istedikleri aracın geçmiş otopark borcunun İSPARK web sayfası üzerinden öğrenmeleri gerekiyor.

Satın alınan araçların geçmiş döneme ait park borcu bulunması halinde ise borç, o dönem aracın ruhsat sahibinden tahsil ediliyor. Bu işlemin yapılabilesi için de sürücülerin kısa zamanda İSPARK’a başvuruda bulunmaları gerekiyor.
İSPARK borç sorgulama ve ödeme için tıklayınız

Gelen arama terimleri: ispark borç sorgulama
(Toplam 19 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

, , , , , ,

Ana Sayfa e-Özel sektör borçları ❱ İSPARK borç sorgulama ve ödeme


3 yanıt

  1. sezai dedi ki:

    İspark katlı otoparkından ödeme noktası değiştiği için ödeme yapmayan sürücüler yüzünden çıkış yapmakta zorlanıyoruz. Ödeme noktası ile ilgili afiş vs. ile sürücülerin bilgilendirilmesini rica ederim.

  2. halit dedi ki:

    Borç çıkartma! Arabaya 2013 bu yana borç çıkartmışlar. Ben bir vatandaş olarak her zaman kanunlara saygılıyım ve kanunsuzluğa karşıyım. Bu burçlar bana ait değil.

  3. nedim dedi ki:

    Millet Caddesi önüne yapılan dükkanlar sebebiyle iki şeritli yol otopark sebebiyle tek şeride düşüyor. Buraya park sistemi konulmasını istiyorum. Yakında çok büyük park olmasına rağmen bütün millet yol üzerine park ediyor. Akşamları trafik tıkanıyor ve sürekli trafik kazası oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir