edevlet borç sorgulama

Ana Sayfa e-Devlet borçları ❱ TC kimlik numarası ile icra borcu sorgulama

TC kimlik numarası ile icra borcu sorgulama

10 Eyl , 2018  

TC Kimlik No ile İcra Borcu Sorgulama
TC kimlik numarası ile icra dosyası sorgulama yönteminden bahsedilmiştir. Bu önemli bilgiyi öğrenmek için sadece TC kimlik numarası yeterli olmayacaktır. Oldukça kolay bir işlem olan e-devlet şifrenizi en yakın postaneden temin ederek, E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile adınıza açılmış bir icra dosyası olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Sadece size gelen icralar değil, siz ya da avukatınız tarafından açılmış olan icra takiplerine de bakabilirsiniz. Orada sonuç açık ya da sonuçlanmış olarak yazabilir, çünkü zaten durumu gösterecek olan budur. Ayrıntılı bilgiyi yine avukatınızdan öğreniyor olacaksınız.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası
Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün uzun yıllardır yürüttüğü Mernis uygulamasının hayata geçmesiyle her vatandaşın nüfus cüzdanında bulunan bir numaradır.

Mernis projesinin sonucu olan kimlik numarası verilmesi sürecinde ülke nüfus kütüklerinde yer alan ölmüş olanlar da dahil olmak kaydıyla 1999 yılı sonu itibarıyla 122.145.860 kişi kaydının veri olarak sisteme girilmesi tamamlanmıştır.

22 Ekim 2000’de her Türkiye vatandaşına tek bir Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası verilerek uygulamaya alınmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ile İcra Borcu Sorgulama
Aşağıda vereceğimiz linki tıklayarak öncelikle e-devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra İcra dosyası sorgulama bölümünde TC kimlik numarasını girmeniz gerekiyor. Bundan sonra karşınıza icralık bir durum olup olmadığı ile ilgili bilgiler çıkacaktır. Artık kapıma tebligat geldi mi gelmedi mi, unuttum problem olur mu? Şeklinde düşüncelere gerek yok. TC kimlik numarası ile icra sorgulama yöntemi tüm sorularınıza cevap verecek.

NASIL SORGULAMA YAPARIM?
1- Aşağıdaki kodu hemen yan tarafındaki kutuya aynen yazın ve Giriş tuşuna basınız.
2- Açılan sayfada sol taraftaki menüden Adli Yargıyı seçiniz.
3- T.C. Kimlik Numaranızı ve doldurulması zorunlu alanlara gerekli bilgilerinizi girip arama tuşuna basınız.
4- Eğer sistemde kayıtlı dosyanız varsa arama sonucunda görüntülenecek.
5- Arama sonucunda görüntülenen sonuç üzerine tıklayarak dosya hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İcra, kelime anlamıyla yapma, yerine getirme, bir işi yürütme anlamına gelmektedir.
Hukuki anlamda icra, borçlunun alacaklıya karşı yapmak veya ödemekle yükümlü olduğu bir şeyi devlet zoruyla yerine getirmesinin sağlanmasıdır.

Icra takibi nedir?
İcra takibi, borçlu bir kişinin, borcunu, herhangi bir nedenle ödememesi durumunda alacaklı kişinin, alacaklarını devlet eliyle tahsil edebilmek için icra daireleri vasıtasıyla başlatmış olduğu yasal takip sürecidir.

Borçlu, yerine getirmekle yükümlü olduğu borcunu bir sebepten yerine getirmediği takdirde, alacaklı, borçlunun yükümünü yerine getirmesi için İcra ve İflas Kanunu sınırları içinde hakkını arayabilir.

Alacaklının alacağını devlet vasıtasıyla alabilmesi için kurulmuş, İcra ve İflas Müdürlükleri& ve İcra Mahkemelerivardır. Alacaklının bu kurumlara müracaatı üzerine, hakkı olan alacağı çeşitli prosedürlerin yerine getirilmesinden sonra, borçludan alınır ve alacaklıya verilir.
İcra takip yolları
1) İlamsız (adi) takip
2) Kambiyo senedine dayalı takip
3) İlamlı takip

Ödeme Emri / İcra Emri Farkı Nedir?
Her ikisi de ödemediğiniz bir borç bulunduğunu ve icra müdürlüğü aracılığı ile tahsil edileceğini bildiren belgelerdir.
İcra takibinin birden çok çeşidi vardır:
• İlamsız takip
• Kambiyo senetlerine özgü takip
• İlamlı takip
İlamsız takip ve kambiyo senetlerine özgü takip yolunda ödeme emri, ilamlı takipte icra emri gönderilir.

Haciz nedir?
Haciz , borçlu kişinin borcu miktarınca menkul, gayrimenkul ve üçüncü kişilerdeki hak ve alacaklarına cebri icra suretiyle kısıtlama yapılması,el konulması durumudur. Haciz işlemi alacaklı lehine yapılan bir işlem olsada alacaklı, borçlu ve üçüncü kişilerin hakları gözetilerek uygulanır. Haciz işlemini talep edecek olan alacaklının bizzat kendisi yada vekilidir.

İcra müdürlüklerine yapılan takip talebi neticesi borçluya ödeme emri düzenlenerek gönderilir. Söz konusu ödeme emrinde yapılması gerekenler belirtilmiştir. Bunlar; ilgili kuruma ödeme yapılması, belirtilen süre içinde itiraz edilmesi yada mal beyanında bulunulması ile ilgilidir. Borçlunun ödeme emrinde yazılı yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda takip kesinleşir.

Hangi Mallar Haczedilemez?
Borçlunun yaşamını idame ettirmesi için gerekli olan hiçbir mal haczedilemez. Haciz işlemi, borçlu kişinin gerek iş yaşamı gerekse ev yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için bulunması şart olan malları borçluda bırakmak suretiyle gerçekleştirilir. Bununla beraber, gayrimenkul haczi sadece o gayrimenkul üzerindeki bir borç alacak ilişkisi dâhilinde gerçekleşir.

İcra dosyası sorgulama yaptığınızda, davalarınızın sonucu kesinleştiği halde sistem üzerinde hala borcunuz görünüyor ise; icra dava dosyanızın işlem gördüğü Mahkeme/İcra dairesine başvurarak icra dosyası durumunuzun UYAP vatandaş portalı üzerinden kapatılmasını istemeniz gerekmektedir. Mahkemede bulunan ilgili daire icra dosyanızın kapatılmasını sağlayarak uyap ve e-devlet sistemleri üzerinden de kaldırılmasını hızlandıracaklardır. İcra dosyası sorgulama yapmak ve diğer sorularınıza cevap bulmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanarak UYAP sistemine girebilirsiniz.

İcra dosyası sorgulama yapmak ve diğer sorularınıza cevap bulmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanarak UYAP ve EDevlet sistemine girebilirsiniz.
UYAP Vatandaş Portal giriş
EDevlet Davalarım – Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama
GİB Vergi Dairesi – E-Haciz Sorgulama
EDevlet Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama (e-haciz Banka)

(Toplam 15.551 defa izlendi, bugün 13 kere görüldü)

, , , , , , , , , , , ,

Ana Sayfa e-Devlet borçları ❱ TC kimlik numarası ile icra borcu sorgulama


23 yanıt

 1. aydın dedi ki:

  Eğer elinizde T.C Kimlik numarası bulunduğu halde, borçlunun Mernis’te adres kaydı yoksa, tebligat sıkıntısı devam eder.
  Eğer ki borçluya ait telefon numarasına sahipseniz, numaranın bağlı olduğu operatörden, borçlunun kimlik bilgileri ile tebligata yarar kayıtlı adres bilgilerini sorabilirsiniz.

 2. derya dedi ki:

  Borç bilgilendirme servisi ile gösterilmekte olan borç tutarı, vadesi geçmiş borç tutarları mıdır yoksa cari borçları da kapsıyor mu? 6111 veya 6183 sayılı kanunun 48. maddesi hükmü gereği tecil kapsamında yapılandırılan borçlar da gösteriliyor mu?

 3. Yusuf dedi ki:

  Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde borç bilgilendirme servisinden yararlanmak için kişinin duruma göre eş veya babanın TC kimlik numarası istenmektedir. Babası vefat etmiş ve eşi olmayan kişiler bu durumda bu sistemden yararlanabilecekler midir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir