KYK Öğrenim Kredisi veya Katkı Kredisi Borcu Sorgulama

Ana Sayfa e-Devlet borçları ❱ Öğrenim, katkı kredisi borç sorgulama

Öğrenim, katkı kredisi borç sorgulama

27 Oca , 2013  

Öğrenim Kredisi veya Katkı Kredisi Borcum var mı?
Üniversiteyi okudunuz bitirdiniz. Peki öğrenim süresi boyunca aldığınız krediler ne oldu? Ya da öğrenim kredisi borcunuz ne kadar ? Bu soruların cevabını öğrenmek için aşağıda verdiğimiz likten TC kimlik numaranız ile katkı kredisi borç sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Kredi ve Yurtlar Kurumundan alınan burslar karşılıksızdır. Fakat kredilerin belli bir ödeme takvimiyle KYK’ya geri ödenmesi gerekmektedir. Lisans, Yüksek Lisans (Master) ve Doktora öğrencilerine göre ödeme miktarları değişiklik gösterebileceğinden bu ödeme takvimleri de değişiklilik göstermektedir. Yalnız genel geçerliliği olan bir kural da öğrenim görürken alınan kredi miktarı zamanının yarısı kadar bir zamanda geri ödenme mecburidir.

Yani 4 yıllık bir üniversite mezunu iseniz en çok 2. sınıfta ödeme aldığınızı düşünürsek ki bu en fazla 3 yıl ödeme alacaksınız demektir. O halde, 1.5 sene sonra ödemeleriniz taksitlendirilmiş olarak ve adresinize gönderilen bir posta ile başlamış olacaktır.

Hatta adresinize gelecek posta 1 sene öncesinden gönderilmektedir. KYK borcun peşin ödemelerinde çeşitli indirimler yapmaktadır. Fakat çok etkili indirimler olmadığından borcunu ödeyen birçok mezun öğrenci peşin ödemeyi tercih etmemektedir.
Öğrenim Kredisi veya Katkı Kredisi Borcu Sorgulama
Kredi geri ödeme

(Toplam 32 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

, , , , , , , ,

Ana Sayfa e-Devlet borçları ❱ Öğrenim, katkı kredisi borç sorgulama


3 yanıt

  1. mustafa demirbaş dedi ki:

    kredi borcum varmu

  2. esra dedi ki:

    Hiç böylesini beklemiyordum!

  3. neriman dedi ki:

    Yıllar önceki katkı kredisi borcumu yeni yapılandırıyorum, çok indirim oldu!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir