Ana Sayfa e-Devlet borçları ❱ Askerlik borcum var mı?

Askerlik borcum var mı?

14 Eki , 2016  

Askerlik borcum var mı? Askerlik borç sorgulama
Askerlik çağına gelen ve askerlik işlemlerini başlatmayan kişiler, kaçak olarak sayıldığı gibi haklarında ceza işlemleri de başlatılmaktadır. Bu ceza işlemlerinde kaçak olarak geçirilen süre kadar kişilere ceza verilmektedir. Bu bakımdan kişilerin askerlik işlemlerini geciktirme yapmadan askerlik şubelerinden yapması gerekmektedir. Böylece herhangi bir ceza durumu da olmayacaktır.

Askerlik cezası alan kişilerin beklentilerden birisi askerlik para cezası yapılandırma olmaktadır. Fakat askerlik para cezası yapılandırma işlemleri sürekliliği olan bir işlem değil, devlet tarafından yapılan yapılandırma düzenlemesi ile birlikte sağlanan bir imkandır. Bu nedenle bu dönemler dışında herhangi bir şekilde askerlik para cezası yapılandırma yapılması mümkün değildir.

Askerlik bakaya cezası sorgulaması yapabilmek için bulunulan bölgedeki askerlik şubesine başvurmak yeterlidir. Ancak internet ortamında da bu tür sorgulama işlemlerinin yapılıyor olması ilgili kişilerin tercihini internetten yana kullanmasında etkili olmaktadır. Askerlik yoklama kaçağı cezası sorgulama işlemi için farklı internet uygulamalarından yardım alınabildiği gibi aşağıda vereceğimiz link üzerinden de araştırma yapmak mümkündür.

Bunun için ilgili kişinin öncelikle e-devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. İlgili kişi aşağıdaki linki tıkladığında açılacak sayfaya e-devlet şifresini kodlayarak sorgulama yaptığında açılacak sayfa üzerinden birçok sorgulamayı gerçekleştirebilmektedir. İlgili kişi askerlik bakaya ceza sorgulama işlemi için açılan sayfada sol taraftaki menü üzerinden askerlik bilgilerine ulaşabilmektedir. Eğer ki, ilgili şahsın askerlik bakaya durumu yoksa ekranda “hakkınızda herhangi bir sonuç bulunmamaktadır” yazısı çıkacaktır.

Ceza Nereye, Nasıl Ödenir?
Yoklama kaçağı ya da bakaya durumundaysanız ve cezalarla karşı karşıya geldiyseniz bunları ödemek durumunda kalırsınız. Askerlik cezaları vergi dairelerinden ödenmektedir. Vergi dairelerinde cezalarınızı 4’e kadar taksitlendirme şansınız da bulunmaktadır.

Bu hizmeti kullanarak askerlik ile ilişiğiniz olmadığına dair belge alabilirsiniz.Bu hizmet terhis ya da muafiyet durumları için geçerlidir.
Millî Savunma Bakanlığı – Askerlik Durum Belgesi Sorgulama için tıklayınız

Muvazzaflık hizmetini tamamlamış yasal yaş sınırı içerisindeki personele Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacını karşılamak üzere verilen Sefer Görev Emri olup olmadığının sorgulandığı hizmettir.
Millî Savunma Bakanlığı – Personel Sefer Görev Emri Sorgulama için tıklayınız

(Toplam 1.327 defa izlendi, bugün 8 kere görüldü)

, , , , , , , , , , , ,

Ana Sayfa e-Devlet borçları ❱ Askerlik borcum var mı?


Tek yorum

  1. uğur dedi ki:

    Merhabalar ben 5 ay önce askerliğimi tecil ettirdim yoklama kaçağı durumunda gözüktüğüm için borcum 890 lira 6 aydır ödemedim bu yüzden tecilim bozarlar mı teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir