yeni çipli akıllı tc kimlik kartı

Ana Sayfa Bilgilendirme ❱ Akıllı Kimlik Kartları

Akıllı Kimlik Kartları

9 Oca , 2015  

Akıllıkimlik kartları
Çipli kimlik kartlarını almak isteyenler bu haberi okuyarak merak ettikleri yeni kimlik kartları ne zaman verilecek sorusunun yanıtını bulabilirler.

Yüksek güvenlik önlemlerine sahip ve yaşamın her alanında kullanılacak olan Çipli yeni kimlik kartları yılbaşından itibaren 3 yıl içerisinde tüm vatandaşlara dağıtılacağı bildirdi.İçişleri Bakanlığının yürüttüğü önemli projeler arasında yer alan çipli nüfus cüzdanının, uluslararası standartlara uygun ve çok gelişmiş güvenlik ögelerini içeren kimlik kartları dağıtımına 2014 yılından itibaren başlanıyor.

10 yıl boyunca geçerli olacak olan yeni çipli kimlik kartları Kırıkkale’den dağıtılmaya başlandı. Yüzde yüz olarak herkesin eline geçmesi için ise süre 3 yıl olarak belirlendi.

Yeni kimlik kartlarının ücreti ne kadar?
Yeni Kimlik kartlarına kavuşmak için 18 TL ödemeniz gerekmektedir. 10 yıl geçerli olacak yeni kimliklerin fiyatı belli oldu
3 yıl içerisinde tüm ülke genelinde dağıtılacak 1 GB’lik hafızası olan çipin de yer alacağı kimlik kartlarının maliyeti 18 lira olacak.

Kimlik sahteciliği yok olacak
Yeni kimlik kartlarının tamamen dağıtılmasından sonra vatandaşların sahte kimliklerini çıkarıp işlem yapanların önüne geçilmiş olacak.
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün TÜBİTAK’a hazırlattığı “Akıllı Kimlik Kartı” olarak da isimlendirilen yeni kimlik kartları, kolay taşınabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan vermeyen, biyometrik unsurlar da içeren, kredi kartı boyutlarında tasarlandı. Üzerinde 1 GB’ye kadar veri depolanabilecek olan yeni kimlik kartlarında banka hesap numaraları, ehliyet, maaş ve sağlık bilgilerinin olduğu şifreli bir çip de yer alacak. Hastaneler, okullar, bankalar, GSM operatörleri, emniyet işlemleri ve noterlerde kullanılması da öngürülen yeni kimlik kartları sayesinde birçok işlemde vatandaşa kolaylık sağlayacak. Sahte ya da çalıntı kimlikle hat çıkarma riski sona erecek. Kimlik kartı sahibinden başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak, anında bloke edilebilecek.
yeni çipli akıllı tc kimlik kartı
Yeni kimlik kartlarının özellikleri neler ?
* Kimliğin içinde kişinin parmak, avuç içi ve damar izi gibi tanımlayıcı unsurlar bulunuyor.
* Kimlik kartı üzerindeki çip ile, vatandaşa verilecek hizmetin özelliğine göre görsel ve elektronik, farklı güvenlik yöntemleri ile kimlik doğrulama yapılabiliyor.
* Her kartın içinde kişiye özel sertifikalar yer alacak, bu çerçevede hem şifre istenebilecek, hem de kişinin parmak, damar ve avuç izi üzerinden biyometrik doğrulama yapılabilecek.
* Kimlik kartı sahibinden başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak, anında bloke edilebilecek.
* Vatandaşa ait nüfus bilgileri kartın üzerindeki yongaya güvenli bir şekilde kaydedilecek.
* Öncelikli olarak eczane, aile hekimliği, otomasyon sistemli hastaneler ve sağlık ocaklarında kullanılacak.
* Kartta, biri görsel, diğeri elektronik olmak üzere iki farklı bilgi tutma ortamı bulunuyor. (Bunlardan birincisinde; kart sahibine ait fotoğraf ve T.C. kimlik numarası, adı, soyadı ve doğum yerinin yer aldığı nüfus bilgileri, ikincisin de ise kart sahibine ait nüfus bilgilerinin elektronik olarak tutulduğu yonga bulunacak.
* Kimlik kartı ile vatandaş farklı belge, kart taşımak durumunda kalmadan kimlik doğrulaması yapılabilecek.
* E-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden kimlik kartı ile erişilebilecek.
* E-imza olarak kullanılabilecek. Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği kolay ve güvenli yapılacak. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük ve yolsuzluklar asgariye inecek.

Yeni Kimlik Başvurusu
Yeni kimliklerin başvurusu için muhtarlıkta asılacak listedeki kişiler adreside açıklanan kart basım merkezine giderek yeni kimliklerini alabilecek. Nüfus müdürlükleri bu konuda yetkili olacağı hakkında şu an net bilgi bulunmuyor.
– Eski TC Kimlik Kartınızı Yanınızda Bulundurun.
– Yeni Kimlik Başvuru Formu Doldurun ve Fotoğraf Yapıştırın
– Kimlik Kartı Başvuru Belgelerinin Saklanması gerekli
– Biyometrik Veri (Parmak izi) Alınmalıdır
– Akıllı Kimlik Bilgilerinin İmzalanması
– Akıllı Kimlik Kartının Kişiselleştirilmesi
– Akıllı Kimlik Kartının Başvuran Kişiye Teslim Edilmesi

T.C kimlik Randevu, Kimlik Kartı Randevusu Nasıl Yapılır ve Kimlik Kartı Nereden Alınır?
Yetkililerin yaptığı açıklamalar doğrultusunda; Yeni kimlik kartlarının dağıtımı nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerince yapılacak olup işlemlerin sağlığı ve kolaylığı açısından başvurular randevu usulü ile yapılacaktır. E-Kimlikler içinde bulunan çiplere kişiye özel bilgiler ve kişinin parmak izi kopyası depolanmaktadır. Çipli Kimlik Kartı, sahibinin doğrulanmasını Parmak vektörü veya PIN yardımıyla gerçekleştirilecek olup vatandaşların yeni kimlik kartı başvurularında parmak izi vermeleri zorunlu .Başvurular muhtarlıklara asılan listelerle nüfus müdürlüklerinin vereceği randevu ile yapılacaktır…

Çipli kimlik kartlarının kaybolması
Çipli kimlik kartlarının kaybolması durumunda ,kimlik kartını kaybeden vatandaşın bulunduğu nüfus müdürlüklerine başvurarak yeni kimlik kartı edinmeleri gerekmektedir.
Kart üzerindeki basılı bilgilerin, kimlik tespiti yapılamayacak durumda yıpranmış olması,kartın ,kırılması bükülmesi gibi fiziksel hasar görmesi durumunda da ,bulunulan nüfus müdürlüklerden yeni kimlik kartı çıkartılması gerekmektedir.

(Toplam 29 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

, , , , , , , , , , , , ,

Ana Sayfa Bilgilendirme ❱ Akıllı Kimlik Kartları


6 yanıt

 1. güler dedi ki:

  Ücretsiz olacağı söyleniyor, doğru mu?

 2. Ali dedi ki:

  ben bu kimliklerde özellikle DİN hanesinin olmasını istemiyorum…din bir tercihtir dayatılamaz.

 3. cafer dedi ki:

  ebatlarını kredi kartı ile aynı boyutta neden düşünmüyorlar.

 4. aydın dedi ki:

  Ben parmak izi vermek istemiyorum.

 5. Emre dedi ki:

  Tabiki ücretsiz vereceksiniz. Topladığınız vergilerle yaptığınız bir icraatı tekrar vatandaşa hep satmak olmaz.

 6. Serhat dedi ki:

  Mantıklı bir yaklaşım. Tasarım berbat. Yok mu bu memlekette tasarımcı…Ben bu bu tasarımı taşımam…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir