Bağkur Borcu Sorgulama

Bağkur Borç Sorgulama

Bağkur borcu sorgulama
Sosyal Güvenlik Kurumuna ait tüm sosyal güvencelerden faydalanabilmek için bağlı olduğunuz kuruma göre her ay sigorta prim ödemeniz gereklidir. Bu yatırılan primler sayesinde sigortalıların sosyal güvenceleri sürdürülebilir olarak sağlanmaktadır. Yazımızda eski adıyla bağkur tabi olan vatandaşların 4b borç ödeme kredi kartı ile, ödemelerini nasıl yapabileceğine değineceğiz.

Online olarak bağkur borç ödeme ekranı ile işlemlerinizi gerçekleştirmeniz oldukça pratik.

Bağ-Kur
Bağ-Kur, kapsamına aldığı sigortalılarına sigorta kollarından olan malullük, yaşlılık, ölüm ve sağlık sigortası yardımı yapmakta, cenaze masrafları karşılığı toptan ödeme ve sosyal yardım zammı vermektedir.

16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu’na devir olmuştur.

4A nedir?
4A SGK’ya bağlı bir sigorta koludur. 4A’lı olarak çalışanlar eski sistemde SSK’lı olarak geçer.

4B nedir?
4B sigorta kolu eski adıyla Bağkur kendi işini yapanların ya da isteğe bağlı sigorta ödeyenlerin bulunduğu sigorta koludur.

SGK Bağ-Kur borç sorgulama
SGK Bağ-kur prim borcunuzu online olarak sorgulayabilirsiniz. E devlet üzerinden sunulan, Bağ-kur borç sorgulama sayesinde güncel borç durumu takip edebilirsiniz. SGK 4B Bağ-kur borç sorgulama işlemleri nasıl yapılır? SGK 4B hizmet dölümü nasıl alınır? Bağ-kur, online olarak borç sorgulama nasıl yapılır?
SGK Kurumuna bağlı bağkur borcunuzu öğrenmek için asağıdaki adımları uygulayınız.

Bunu da oku :   Doğum Borçlanması Sorgulama

Borcumu nasıl öğreneceğim?
Asağıdaki bağlantıdan e-Devlet sitesine giriş yaptıkdan sonra “Kimliğimi Şimdi Doğrula” bağlantısına tıklayınız. Daha sonra “e-Devlet Şifresi” bölününü tıkladıkdan sonra “T.C. Kimlik No” ve “e-Devlet Şifrenizi” yazarak Bağkur Borç Sorgulama panelini görüntüleyebilirsiniz.

SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumuna yatırmanız gereken prim ve sigortaları yatırmadığınız zaman bir borç oluşur. Bu borcu ödemediğiniz zaman Sosyal Güvenlik Kurumunun sağlık hizmetlerinden yararlanamayabilirsiniz. Bu tür sorunların olmaması için ödemeniz gereken prim ve sigortaları ödemelisiniz. Bağlı olduğunuz kuruma göre prim ve sigorta yatırmanız gereklidir.

SSK ve BAĞ-KUR’a bağlı olan vatandaşlar prim ve sigorta yatırmaları gereklidir. Bu yatırdıkları prim ve sigortalar sayesinde sosyal güvenlik kurumunun sosyal güvencelerinden faydalanabilirsiniz. Yatırmanız gereken prim ve sigortaları tamamladığınızda ise bağlı olduğunuz kurumdan emekli olabilirsiniz ve emekli maaşı alabilirsiniz.

Bağkur Borç durumunuzu görmek için e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.
Ödemelerinizi online kredi kartı dışında; Banka ve PTT Şubeleri, ATM’lerden ya da internet Bankacılığından yapabileceğinizi tekrar hatırlatalım.
e-Devlet, 4B Hizmet Bilgisi
e-Devlet, 4B Borç Durumu
e-Devlet, 4B Ödeme Dökümü
4B Bağkur Borç Ödeme Ekranı

ADS
5/5 - (6 votes)
(Toplam 261 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Benzer yazılar

9 Thoughts to “Bağkur Borcu Sorgulama

 1. huseyin dogruer

  Bakur borcum var di dondurdum 27 binliar borcum var bu parayi odeyip emekli ola bilirmiyim

 2. gürsel

  bağkur borcu yapılandırma son gün ne zamandı?

 3. dilek

  benim adıma dükkan açılmıştı, bağkura hiç ödeme yapılmamış. ne yapmalıyım? tamamen silinir mi borçlar?

 4. pelin

  Bağkur borçlarım çok fazla, nasıl ödeyebilirim?

 5. Hüseyin çavuş

  Borç

 6. derya karadeniz

  Simdilik borcum nekadar

 7. doğan

  Bağkur borcumu nasıl öğenirim?

 8. cigdem kayahan

  vergi borcum var mı.

  1. cigdem kayahan

   vergi borcum var mı

Leave a Comment